X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program budowy stu obwodnic. Drogowcy podsumowują dotychczasowe prace

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 09:56
Drogowcy podsumowali dotychczasowe prace dotyczące realizacji programu budowy stu obwodnic. Odpowiedzialna za to Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi w tej chwili intensywne prace przygotowawcze dla 78 obwodnic. Trzynaście obwodnic jest już na etapie realizacji. Dla jednej obwodnicy trwa obecnie przetarg na projekt i budowę, a dla kolejnych ośmiu szukamy wykonawców dokumentacji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W realizacji jest trzynaście obwodnic o łącznej długości 106,9 kilometrów  i wartości 1,8 miliarda złotych. Są to obwodnice: Wąchocka, Smolajn, Żodynia, Gryfina, Lipska, Suchowoli, Sztabina Brzezia, Gostynia, Grzymiszewa, Szczecinka oraz Pułtuska. Dla obwodnic Smolajn i Brzezia zostały wydane już decyzje o wszystkich zezwoleniach i trwają tam roboty budowlane.

Obecnie ogłoszonych jest dziewięć przetargów, z czego jeden na realizację około 3-kilometrowej obwodnicy Strykowa w województwie wielkopolskim.

Pozostałe osiem to przetargi na dokumentację dla zadań o łącznej długości nieco ponad 87 kilometrów. Są to między innymi  przetargi na wykonanie koncepcji programowej dla obwodnicy Starogardu Gdańskiego czy przetarg na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy obwodnic Szczebrzeszyna i Zamościa.

carpatia 12.jpg
Via Carpatia. Rusza budowa kolejnego odcinka trasy S19

Prawie 80 obwodnic w przygotowaniach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje też, że w tej chwili w przygotowaniu jest 78 zadań o łącznej długości nieco ponad 657 kilometrów.

Wszystkie obwodnice będą drogami krajowymi główne ruchu przyspieszonego. Większość z nich będzie miała przekrój jednojezdniowy, ale tam, gdzie drogi te będą przebiegać w terenie zurbanizowanym, a w ramach prac przygotowawczych prognozowane jest duże natężenie ruchu, powstaną jako dwujezdniowe. W takim przekroju powstaną między innymi obwodnice Wąchocka, Nowego Targu, Chrzanowa i Trzebini, Olsztyna i Dywit, Kalisza, Pułtuska, Głogowa oraz Legnicy.

GDDKiA zwraca uwagę, na współpracę z samorządami i lokalnymi społecznościami przy projektowaniu obwodnic.

Podczas etapów przygotowania inwestycji rozpatrywane i konsultowane są różne warianty. Dzięki temu można uniknąć problemów w przyszłości, które mogą wpłynąć na realizację inwestycji. Często każdy rozpatrywany wariant ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni chcą drogę bliżej swoich zabudowań, inni wręcz przeciwnie. Dla jednych wystarczy wyprowadzenie ruchu z miasta, dla innych z kolei ważne jest uruchomienie stref inwestycyjnych, które powstają przy nowej drodze. Często trudno jest pogodzić wszystkie interesy.

- Budowa nowej drogi, nie jest celem samym w sobie. Każda droga, to inwestycja, która ma ułatwić bezpieczną komunikację, co do zasady wyprowadzić ruch tranzytowy z zatłoczonych uliczek miast i miejscowości i dać możliwość rozwoju, szanując wszystkich w jednakowy sposób. Na tym musimy się skupić oraz zgodnie i odpowiedzialnie współpracować - powiedział Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA.

Poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców

Głównym beneficjentem tego programu są mieszkańcy miast i miejscowości, którzy szczególnie odczuwają skutki ruchu drogowego. Podstawowym celem budowy obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast i miasteczek. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo kierowców i podróżnych, a także mieszkańców poszczególnych miejscowości.

Program budowy 100 obwodnic zawiera również  listę rezerwową. Obwodnice te będą mogły być realizowane w wyniku uzyskania oszczędności przetargowych oraz na skutek rozliczania zadań drogowych oddawanych do ruchu. Decyzje w tej sprawie podejmie minister infrastruktury.


PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Czytaj także

Autostrada A2 do wschodniej granicy. Jest już wykonawca projektu budowlanego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:06
Autostrada A2 połączy wschód z zachodem kraju. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na sporządzenie projektu budowlanego ostatniego odcinka tej trasy. Autostrada A2 jest jednym z najważniejszych korytarzy transportowych w kraju. Jako jedna z dwóch tras, obok autostrady A4 ma przebieg równoleżnikowy. Według zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, całą drogą będzie można przejechać w 2025 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy system e-TOLL. Zostały tylko trzy tygodnie na rejestrację

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 14:33
Ministerstwo Finansów i podległa mu Krajowa Administracja Skarbowa apelują do przewoźników, by jak najszybciej przestawili się na nowy system opłat drogowych e-TOLL. Za trzy tygodnie stanie się on jedynym funkcjonującym systemem. Od października dotychczasowe płatności za przejazdy w systemie ViaTOLL będą niemożliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Via Carpatia. Rusza budowa kolejnego odcinka trasy S19

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 11:16
Drogowcy zabierają się za budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19, która jest fragmentem międzynarodowej trasy Via Carpatia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisał właśnie kontrakt na budowę fragmentu Iskrzynia – Miejsce Piastowe na Podkarpaciu. Via Carpatia będzie międzynarodowym korytarzem północ – południe, który połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję.
rozwiń zwiń