X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Via Carpatia. Rusza budowa kolejnego odcinka trasy S19

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 11:16
Drogowcy zabierają się za budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19, która jest fragmentem międzynarodowej trasy Via Carpatia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisał właśnie kontrakt na budowę fragmentu Iskrzynia – Miejsce Piastowe na Podkarpaciu. Via Carpatia będzie międzynarodowym korytarzem północ – południe, który połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję.
Budowa Via Carpatii
Budowa Via CarpatiiFoto: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

Odcinek ten będzie miał długość ponad 10 kilometrów, przekrój dwujezdniowy po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Powstaną dwa węzły drogowe  - Iskrzynia i Miejsce Piastowe, a także  Obwód Utrzymania Drogowego  Miejsce Piastowe, obiekty inżynierskie w miejscach przekroczeń przeszkód poprzecznych - dwie estakady, pięć wiaduktów drogowych, 11 mostów w ciągu drogi ekspresowej, przejście nad drogą S19 dla zwierząt średnich, przejście pod obiektem inżynierskim dla średnich zwierząt, przejście pod obiektem inżynierskim dla małych zwierząt. Zaplanowano też  urządzenia BRD oraz urządzenia ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna.

1200_autostrada_shutterstock.png
Adamczyk: odpowiedzią na wyzwania rozwoju czystego transportu jest spójna sieć transportowa

Budowa wymaga przygotowań
         
Budowa drogi S19 na Podkarpaciu jest dla drogowców łączy się ze skomplikowanymi przygotowaniami. Odcinki drogi ekspresowej S19 będą przebiegać  w tym regionie przez teren różnorodny i skomplikowany pod względem geologicznym. Na etapie opracowania Koncepcji programowej wykonano liczne rozpoznania geologiczne podłoża.

W tak różnorodnym i skomplikowanym pod względem geologicznym terenie przeprowadzenie badań jest dużym wyzwaniem. Dla odcinków Iskrzynia - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe-Dukla, w zakresie rozpoznania geologicznego podłoża wykonano badania geofizyczne, wiercenia i sondowania. Ponadto prowadzono monitoring osuwisk wgłębny i powierzchniowy, a na podstawie uzyskanych wyników badań dokonano oceny warunków geologiczno-inżynierskich pod kątem stopnia jej skomplikowania.

Dla zobrazowania przeprowadzonego rozpoznania podłoża warto podać, że tylko na odcinku Iskrzynia – Miejsce Piastowe wykonano 1261 wierceń (o łącznej długości wierceń: 9432,4 m i głębokość wierceń: 2,3 - 25,0 m)

Via Carpatia jako impuls rozwojowy dla regionu

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który był obecny na uroczystości podpisania kontraktu powiedział, że inwestycją są zainteresowane wszystkie państwa Europy Środkowej. Zaznaczył, że podczas zeszłotygodniowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu inwestycja ta była tematem rozmów na szczeblu międzynarodowym. Dodał też, że przedstawiciele różnych państw postrzegają budowę tej trasy jako da nowy impuls rozwojowy dla całego regionu.

Wiceszef resortu zapowiedział również, że jeszcze w tym roku zostaną oddane do użytkowania pierwsze odcinki S19 między Rzeszowem, a Lublinem. Przypomniał też, że kolejne fragmenty między Lublinem, a Białymstokiem i dalej do granicy z Litwą wchodzą w fazę wykonawczą.

Droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała prawie 170 kilometrów długości.  Cały polski odcinek ma być gotowy w 2026 roku. Będzie miał on długość przekraczającą 600 kilometrów długości.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Czytaj także

Autostrada A2 do wschodniej granicy. Jest już wykonawca projektu budowlanego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:06
Autostrada A2 połączy wschód z zachodem kraju. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na sporządzenie projektu budowlanego ostatniego odcinka tej trasy. Autostrada A2 jest jednym z najważniejszych korytarzy transportowych w kraju. Jako jedna z dwóch tras, obok autostrady A4 ma przebieg równoleżnikowy. Według zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, całą drogą będzie można przejechać w 2025 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drogowcy wybudują nowe kilometry Via Carpatii na Podlasiu. GDDKiA podpisała kontrakty

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:41
Na Podlasiu powstaną dwa nowe odcinki drogi ekspresowej S19, które będą częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia. Dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kontrakty dotyczące tych inwestycji. Odcinek Haćki – Bielsk Podlaski zaprojektuje i wybuduje firma Budimex, a za odcinek Boćki - Malewice Bielsk Podlaski odpowiedzialna będzie firma Strabag.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA: może ruszać budowa obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:40
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wojewoda świętokrzyski wydał decyzję o zezwoleniu na budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Otwiera to drogę do rozpoczęcia procedury przekazania nieruchomości pod drogę, a w konsekwencji do rozpoczęcia robót budowlanych.
rozwiń zwiń