X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobra wiadomość dla mieszkańców Pucka. Dworzec kolejowy odzyska dawny blask

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:10
Rozpoczyna się modernizacja zabytkowego dworca kolejowego w Pucku. Budynek odzyska swój historyczny wygląd. Kolejarze chcą też zamontować liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Remont jest prowadzony w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023. Wartość programu, to 2 miliardy złotych.
Dworzec w Pucku odzyska swój historyczny ceglany wygląd.
Dworzec w Pucku odzyska swój historyczny ceglany wygląd.Foto: twitter/MI

Budynek dworca w Pucki został wybudowany w 1928 roku. Po wojnie został nieco przebudowany. Zmieniono między innymi wygląd zewnętrzny. Teraz kolejarze chcą mu przywrócić dawny blask.

Nowoczesne wypozażenie w historycznej oprawie

Pierwszą widoczną zmianą po przebudowie dworca będzie wygląd elewacji. Odzyska ona swój historyczny ceglany wygląd. Renowacji poddane zostaną wykonane z cegły łukowate nadproża umiejscowione nad oknami i drzwiami. Na wzór historycznych odtworzone zostaną także okna i drzwi. Na elewacji od strony miasta zaprojektowano również zegar, a  poniżej niego podświetlany, przestrzenny napis "dworzec kolejowy". Nową, aluminiowo-szklaną fasadę zyska również znajdująca się od południowej strony przybudówka, czyli dawny magazyn ekspedycji. Całość uzyskanego w ten sposób efektu estetycznego podkreśli nowa iluminacja.

Czytaj także:

Przebudowa dworca Warszawa Zachodnia. W grudniu zostanie uruchomiony nowy peron

Na parterze historycznego dworca znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych składająca się z holu, poczekalni sezonowej, toalet oraz pomieszczeń kas biletowych. Wykończenie holu i poczekalni zaprojektowano w sposób nowoczesny i utrzymano w odcieniach bieli i szarości z nawiązaniem do ceglanej elewacji dworca w detalu ścian. Ciekawie zaprojektowano oświetlenie wnętrza w formie podwieszanych na linkach kwadratowych lamp zbudowanych z pasków LED. Przestrzenie obsługi podróżnych będą wyposażone ponadto w ergonomiczne ławki, kosze na śmieci, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty ścienne na rozkłady jazdy. Na parterze przewidziano również pomieszczenia dla jednej ze spółek kolejowych oraz prawie dwustumetrowy lokal na wynajem. Tego rodzaju powierzchnie znajdą się również na piętrze historycznego budynku.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Jednym z celów inwestycji jest dostosowanie budynku i jego otoczenia do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz eliminacja barier architektonicznych. Nowymi elementami, ułatwiającym przemieszczanie się w jego przestrzeni osobom niewidomym i niedowidzącym, będą ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe z planem dworca.  Dużym atutem dla osób z dysfunkcjami wzroku będzie również kontrastowa kolorystyka wnętrz.

W projekcie przebudowy zaplanowano również wprowadzenie przy okienkach kas biletowych urządzeń wzmacniających sygnał aparatów słuchowych, obniżenie blatów umożliwiające obsługę osób na wózkach, a także przystosowanie toalet. 

Czytaj także:

100 mld zł na modernizację polskich kolei. PKP mają już 95 lat

Energooszczędne rozwiązania

Przebudowa dworca zakłada również wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym stanie się on bardziej przyjazny środowisku i bezpieczny. Budynek zostanie ocieplony, a nowa stolarka o wysokich współczynnikach termoizolacyjności przyczyni się do ograniczenia strat energii cieplnej. Ponadto w obiekcie zaprojektowano nowoczesne, energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą.

Czytaj także:

"Odzyskał walory estetyczne i stał się obiektem nowoczesnym". Dworzec w Tczewie otwarty po modernizacji

Metamorfozę przejdzie również najbliższe otoczenie dworca. Oprócz ułożenia nowej nawierzchni oraz wprowadzenia elementów małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie), od strony północnej elewacji zaplanowano budowę zadaszonej wiaty rowerowej. Ciekawostką jest również zostawienie niewielkiego placu pomiędzy dworcem a wiatą, gdzie możliwe będzie ustawienie food trucków w sezonie letnim. 

Łączny koszt przebudowy dworca w Pucku to prawie 11 milionów złotych. Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2023 roku.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Czytaj także

"Odzyskał walory estetyczne i stał się obiektem nowoczesnym". Dworzec w Tczewie otwarty po modernizacji

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 16:16
Komfortowy, bezpieczny i bardziej dostępny dla podróżnych - jest po przebudowie dworzec w Tczewie. Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 17,9 mln złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 mld zł na modernizację polskich kolei. PKP mają już 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:47
O sytuacji polskiej kolei, jej modernizacji, na którą przeznaczono ponad 100 mld zł, oraz perspektywach jej rozwoju, mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przebudowa dworca Warszawa Zachodnia. W grudniu zostanie uruchomiony nowy peron

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 14:25
Konstrukcje zadaszenia z panelami fotowoltaicznymi kilkanaście metrów nad peronami, szerokie podziemne przejście, nowe tory i rozjazdy - to widoczne efekty przebudowy Warszawy Zachodniej. Kolejarze pokazali dziś postępy robót na jednym z największych dworców kolejowych w kraju. Inwestycja warta 2 miliardy złotych jest współfinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
rozwiń zwiń