X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przebudowa dworca Warszawa Zachodnia. W grudniu zostanie uruchomiony nowy peron

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 14:25
Konstrukcje zadaszenia z panelami fotowoltaicznymi kilkanaście metrów nad peronami, szerokie podziemne przejście, nowe tory i rozjazdy - to widoczne efekty przebudowy Warszawy Zachodniej. Kolejarze pokazali dziś postępy robót na jednym z największych dworców kolejowych w kraju. Inwestycja warta 2 miliardy złotych jest współfinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Trwa modernizacja dworca kolejowego Warszawa Zachodnia.
Trwa modernizacja dworca kolejowego Warszawa Zachodnia.Foto: twitter/PKP PLK SA

Wykonawca montuje tory, rozjazdy, urządzenia sterowania ruchem, układa setki metrów kabli, kanalizację, stawiane są stalowe konstrukcje sięgające kilkunastu metrów nad peronami i przygotowywane jest przejście podziemne. Z myślą o podróżnych zwiększona jest liczba komunikatów i informacji.

Rośnie rola kolei w transporcie

- Efektywnie wykorzystujemy środki funduszy unijnych. Zwiększa się atrakcyjność i dostępność kolei. Podróżni korzystają już z efektów prac m.in. na stacjach w Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie, Gdańsku oraz wielu mniejszych miejscowościach. Przebudowa Warszawy Zachodniej zwiększy rolę kolei, jako najbardziej ekologicznego środka transportu. Poprawi się komunikacja w stolicy, aglomeracji oraz na trasach dalekobieżnych i międzynarodowych - mówi wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Czytaj więcej:

Kontrakt podpisany. Stacja w Olsztynie zostanie przebudowana

Podróżni  skorzystają z pierwszego nowego peronu numer 6 Warszawy Zachodniej w grudniu. Montowane są gabloty, ławki i tablice informacyjne. Obok wysokiego zadaszenia ustawiane są elementy niższych wiat - przedłużenie hali peronowej. Zaawansowane jest przygotowanie peronów 7 i 8. Ten ostatni to dodatkowa platforma od strony Woli.

Dach hali peronowej jest wykonany w jednej trzeciej. Konstrukcje wysokiego zadaszenia widać nad trzema budowanymi peronami. Na 27 filarach wykonawca układa kolejne elementy. Do zasilania stacji wykorzystana będzie energia słoneczna.

Panele słoneczne uzupełnią zasilanie urządzeń

Na dachu umieszczane są panele fotowoltaiczne o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych - to powierzchnia bliska dwóm boiskom do piłki nożnej. Energia z paneli fotowoltaicznych zapewni jedną trzecią rocznego zapotrzebowania urządzeń zainstalowanych na dworcu i stacji oraz ograniczy emisję dwutlenku węgla. Dzięki świetlikom wewnętrzne przestrzenie uzupełni również naturalne światło. Na stacji zaplanowano także zielone przestrzenie z krzewami.

Nowy układ torów

- Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia rozpoczęła prace na warszawskiej linii średnicowej. Największe kolejowe przedsięwzięcie w stolicy, realizowane z udziałem środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, prowadzone jest przy utrzymanym ruchu pociągów. Prowadzenie prac obok kursujących składów - to wyzwanie dla zarządcy infrastruktury i wykonawcy - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych, które są inwestorem przedsięwzięcia.

Czytaj więcej:

"Rozwój kolei w Polsce to jeden ze strategicznych celów obecnego rządu". Otwarto dworzec w Sterkowcu

Na stacji powstaje nowy układ torowy. Ułożonych zostało już 29 rozjazdów oraz blisko 4 kilometry nowych torów. Ustawiane są słupy i bramki dla rozwieszenia sieci trakcyjnej. W przygotowanej konstrukcji przejścia podziemnego - od peronu linii obwodowej do peronów 6, 7, 8 wykonywana jest posadzka. W nowym budynku Lokalnego Centrum Sterowania montowane są systemy i komputery do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów.

Na stacji Warszawa Zachodnia dla podróżnych przewidziano zadaszone perony, ruchome schody, windy, system dynamicznej informacji oraz szerokie przejścia. Łatwiejsze będzie łączenie podróży w aglomeracji oraz dalekobieżnych z komunikacją miejską.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 roku.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Czytaj także

"Rozwój kolei w Polsce to jeden ze strategicznych celów obecnego rządu". Otwarto dworzec w Sterkowcu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 16:05
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w otwarciu nowego dworca kolejowego w Sterkowcu w województwie małopolskim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na listopadowe zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Ostatnia korekta w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:11
Przed nami ostatnia korekta obowiązującego rocznego rozkładu jazdy. Zmiany wejdą w życie w niedzielę 7 listopada i będą obowiązywać do 11 grudnia. Kolejarze zapowiadają szereg zmian w ostatniej tegorocznej korekcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrakt podpisany. Stacja w Olsztynie zostanie przebudowana

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 11:43
Prawie pół miliarda złotych będzie kosztować przebudowa i modernizacja stacji kolejowej w Olsztynie. PKP Polskie Linie Kolejowe, która nim zarządza podpisała właśnie umowę na wykonanie prac. Wykonawcą będzie firma Torpol, a wartość prac to prawie pół miliarda złotych.
rozwiń zwiń