X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program Kolej Plus. PKP PLK zaczyna ocenę projektów, realizacja po nowym roku

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 11:56
Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec zapowiedział, że po 24 listopada spółka rozpocznie proces oceny projektów, które wpłynęły do niej w ramach programu Kolej Plus. Analizy potrwają trzy miesiące, a później wybrane projekty zostaną skierowane do realizacji.
Po 24 listopada PKP PLK rozpocznie ocenę projektów z programu Kolej Plus
Po 24 listopada PKP PLK rozpocznie ocenę projektów z programu Kolej PlusFoto: shutterstock.com/Matthew Nichol

Rzecznik wyjaśnił, że ocenie będą podlegały dokumenty z opracowaniami wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych projektów, które miałyby zostać zrealizowane.

- Planujemy, że po 24 listopada rozpoczniemy ocenę nadesłanych wniosków. Zakładamy, że proces analizy potrwa trzy miesiące, po czym wybrane projekty zostaną skierowane do realizacji - powiedział Siemieniec.

Dokumenty, na które jeszcze do 24 listopada czeka PKP PLK, mają określić niezbędny zakres prac. Ponadto, wnioskodawcy mają przedstawić opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Należy też przedłożyć dokument potwierdzający zabezpieczenie finansowania minimum 15-proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Powinna być także złożona deklaracja o uruchomieniu i finansowaniu minimum 4 par pociągów przez 5 lat.

79 projektów obejmujących ok. 1300 km linii kolejowych

W programie Kolej Plus wpłynęło początkowo 79 wniosków. W drugim etapie naboru zlecono opracowanie wstępnych studiów planistyczno - prognostycznych dla 47 projektów. W tej puli jest 39 liniowych i 8 punktowych - dotyczących budowy nowych przystanków. Szacowana wartość wniosków przekracza 16 mld zł i obejmuje około 1300 km linii kolejowych.

Najwięcej opracowań wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych zlecili wnioskodawcy w województwach: śląskim (15), wielkopolskim (5), małopolskim (5) i lubelskim (5). Po 4 projekty złożono w woj. mazowieckim i dolnośląskim, po 2 w woj. lubuskim i łódzkim oraz po 1 projekcie w województwach: opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Rozbudowa i modernizacja infrastruktury

Jak poinformował prezes Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel, Program Kolej Plus zapewni m.in. połączenia do miast, które obecnie takiej komunikacji nie mają. Nowe szlaki kolejowe mają łączyć miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców z miastami wojewódzkimi. Program zakłada odbudowę, modernizację i przywracanie do eksploatacji tych torów kolejowych, które zostały zlikwidowane, ale też budowę nowych – powiedział prezes PLK.

W programie Kolej Plus 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo poprzez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. Pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów.

Wartość programu to około 6,6 mld zł, z czego 5,6 mld zł to środki z budżetu państwa. Pozostały ok. 1 mld zł będą musiały wyłożyć samorządy. Program ma zostać zrealizowany do roku 2028.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Niesprawne toalety i zepsute drzwi. UTK kontroluje pociągi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 10:00
W czasie Wszystkich Świętych i Święta Niepodległości zwiększa się liczba podróżnych. Dlatego więcej jest również kontroli przeprowadzanych przez inspektorów Urzędu Transportu Kolejowego. Pracownicy UTK sprawdzają stan pociągów by pasażerowie mieli pewność, że do celu dojadą bezpiecznie i w komfortowych warunkach. W trakcie pierwszych kontroli przeprowadzonych przed, jak i po 1 listopada wykryto 29 nieprawidłowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 mld zł na modernizację polskich kolei. PKP mają już 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:47
O sytuacji polskiej kolei, jej modernizacji, na którą przeznaczono ponad 100 mld zł, oraz perspektywach jej rozwoju, mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przebudowa dworca Warszawa Zachodnia. W grudniu zostanie uruchomiony nowy peron

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 14:25
Konstrukcje zadaszenia z panelami fotowoltaicznymi kilkanaście metrów nad peronami, szerokie podziemne przejście, nowe tory i rozjazdy - to widoczne efekty przebudowy Warszawy Zachodniej. Kolejarze pokazali dziś postępy robót na jednym z największych dworców kolejowych w kraju. Inwestycja warta 2 miliardy złotych jest współfinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
rozwiń zwiń