X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program Kolej Plus. Do kiedy samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 11:28
Tylko do 24 listopada samorządy mogą składać do PKP Polskich Linii Kolejowych dokumenty z aplikacjami oraz prośbą o pomoc przy opracowaniu planów inwestycyjnych z programu Kolej Plus. Ma on na celu wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do transportu kolejowego.
Program Kolej Plus ma przywrócić połączenia kolejowe dla wszystkich regionów Polski
Program Kolej Plus ma przywrócić połączenia kolejowe dla wszystkich regionów PolskiFoto: twitter.com/PKPIntercityPDP

Dokumenty mają określić niezbędny zakres prac oraz muszą mieć opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych.

Bardzo ważne jest przedłożenie dokumentu, potwierdzającego zabezpieczenie finansowania na minimum 15-proc. kosztów  całej inwestycji. Powinna być także deklaracji właściwego organizatora przewozów o uruchomieniu i finansowaniu minimum 4 par pociągów przez 5 lat.

Ile wniosków jest rozpatrywanych?

W listopadzie 2020 roku wpłynęło 79 wniosków. Do II etapu naboru do Kolei Plus samorządy zleciły opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych dla 47 projektów. W tej puli jest 39 liniowych i 8 punktowych - dotyczących budowy nowych przystanków. Szacowana wartość wniosków przekracza 16 miliardów złotych i obejmuje około 1300 kilometrów linii kolejowych.

– Duża liczba zleconych wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych, obejmujących przeszło tysiąc km linii, pokazuje, że kolej jest ważna dla mieszkańców i władz samorządowych ze względu na wzmocnienie komunikacji i rozwój regionów. Kolejnym etapem jest formalno-merytoryczna ocena dokumentów. Następnie będzie lista projektów zakwalifikowanych do realizacji - mówił Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK.

Które regiony są najbardziej zainteresowane programem?

Najwięcej opracowań wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych zlecili wnioskodawcy w województwach: śląskim (15), wielkopolskim (5), małopolskim (5) i lubelskim (5). Po 4 projekty złożono w woj. mazowieckim i dolnośląskim. Po 2 projekty, w woj. lubuskim i łódzkim oraz po 1 projekcie w województwach: opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Podczas II etapu naboru do Programu Kolej Plus, PLK wspierały wnioskodawców w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Aplikujący mogli liczyć na konsultacje i otrzymywali informacje dotyczące między innymi  o przygotowania postępowań przetargowych wstępnych studiów planistyczno–prognostycznych.

W kolejnym etapie projekty będą podlegały wieloetapowej ocenie. Na analizę wniosków PKP PLK ma trzy miesiące. Wynikiem prac będzie utworzenie listy rankingowej projektów, a następnie po jej akceptacji przez Ministra Infrastruktury, kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus.

Do kiedy będzie realizowany program?

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 1 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei.


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

Czytaj także

CPK da impuls do powstania nowych linii kolejowych dużych prędkości. Wiemy, ile będą liczyły kilometrów

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 13:31
W ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie blisko 1800 km nowych linii kolejowych - powiedział w piątek na I Forum Morskim w Gdańsku wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Inwestycji Strategicznych pozwoli na rozwój miast i gmin. "Dzięki niemu wzrośnie jakość życia Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 10:20
Dzięki przedłużeniu terminu składania wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych samorządy mają jeszcze ponad dwa tygodnie, by ubiegać się o dotacje z Banku Gospodarstwa Krajowego. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie działań samorządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Projekt zmieniający zasady ustalania dochodów samorządów przyjęty przez sejmowe komisje

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 14:40
Połączone komisje finansów publicznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej przyjęły projekt ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów samorządu w związku ze zmianami wprowadzanymi przez rządowy program Polski Ład.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa CPK: kupiono już pierwsze nieruchomości pod inwestycję

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:37
- Kupiliśmy pierwsze nieruchomości pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował rzecznik prasowy CPK Konrad Majszyk. Dodał, że wszystkie działki znajdują się wewnątrz obszaru 74 km kw., w którym trwa Program Dobrowolnych Nabyć (PDN).
rozwiń zwiń