X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kradzież dokumentów i próba wyłudzenia kredytu? Zabezpiecz się i śpij spokojnie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 06:24
Podejrzewasz, że Twoje dane osobowe - w tym seria i numer dowodu osobistego - zostały wykorzystane w nieuprawniony sposób? Ktoś zaciągnął na Twoje dane kredyt w banku albo podpisał umowę z operatorem telekomunikacyjnym? Możesz to sprawdzić i zgłosić, a dokumenty zastrzec w dowolnym banku lub urzędzie gminy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/Andrey_Popov

Tylko w pierwszym półroczu tego roku udaremniono ponad 3,7 tys. prób wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 159,7 mln zł - wynika z danych Związku Banków Polskich.

1200 komputer shutterstock.jpg
Coraz częściej dostrzegamy ryzyko wyłudzenia danych w internecie. Ekspert: świadomość zagrożeń powoli rośnie

Jedną z częstszych przyczyn wyłudzenia kredytu jest skradziony lub zgubiony dowód osobisty. Jeśli nie zastrzegłeś go od razu po kradzieży lub zgubieniu, musisz:

  • udać się na policję w celu zawiadomienia o popełnieniu oszustwa kredytowego,
  • zawiadomić pożyczkodawcę, dołączając dokumenty potwierdzające zgłoszenie kradzieży lub zagubienia dowodu osobistego z policji,
  • aby jeszcze bardziej stać się wiarygodnym w oczach banku, możesz udowodnić, że opłata weryfikacyjna nie została pobrana z twojego rachunku oraz że kwota kredytu nie wpłynęła na twoje konto.

BIK współpracuje ze wszystkimi bankami

Kroki te należy podjąć jak najszybciej - najlepiej przed rozpoczęciem postępowania komorniczego. O zobowiązaniu finansowym najczęściej dowiesz się po pierwszym monicie o niezapłaconej racie. Czasem można dowiedzieć się tego, pojawiając się w banku z pytaniem o kredyt. Pracownik oddziału sprawdzi wtedy twoją historię kredytową i - obliczając zdolność - zapewne zapyta o wspomniane zadłużenie. Ale o wziętym na twoje dane kredycie można dowiedzieć się o wiele szybciej, chroniąc pieniądze i przede wszystkim oszczędzając nerwy.

Biuro Informacji Kredytowej, na mocy prawa bankowego, jest jedyną instytucją w Polsce, która współpracuje ze wszystkimi bankami i z większością firm pożyczkowych. Jest jedyną bazą, do której trafiają informacje o wszystkich zobowiązaniach kredytowych. Jednocześnie, poprzez spółkę zależną BIG InfoMonitor, ma dostęp do informacji o zobowiązaniach gospodarczych, takich jak faktury za prąd czy telefon. Współpracuje ze wszystkimi operatorami komórkowymi, dostawcami mediów, prądu, wody i gazu, a także z firmami leasingowymi. To właśnie tam możesz sprawdzić, jak wygląda twoja historia kredytowa. BIK przechowuje dane o zaciągniętych zobowiązaniach oraz zapytaniach instytucji udzielających kredytów i pożyczek.

Pełen płatny raport BIK, który możesz pobrać na stronie biura na swój temat, zawiera zestaw wszystkich ważnych informacji. Dowiesz się z niego nie tylko, gdzie są niespłacone jeszcze w całości zobowiązania, ale także które instytucje pytały się BIK o ciebie z użyciem danych identyfikacyjnych.

Oprócz płatnych opcji możliwe jest także raz na pół roku pobranie informacji gromadzonych przez biuro na twój temat. Dostęp do danych nie jest jednak w tym przypadku natychmiastowy.

Alerty 24 godziny na dobę

Biuro Informacji Kredytowej umożliwia także śledzenie na bieżąco nowych zapytań o twoją sytuację i pojawiających się wpisów o kolejnych kredytach i pożyczkach. Usługa nazywa się Alerty BIK i kosztuje 24 zł rocznie. Oprócz powiadomień w czasie rzeczywistym o nowych danych, co miesiąc otrzymywać będziesz podsumowanie ostatnich zdarzeń. Alerty działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Oszuści mogą wykorzystać nasze dane również w firmach, które nie raportują do Biura Informacji Kredytowej. W tej sytuacji zazwyczaj o długu nie dowiesz się aż do momentu, w którym pojawiają się zaległości i twoje dane trafią do biur informacji gospodarczej.

BIK współpracuje z BIG InfoMonitor i dzięki alertom będziesz miał na bieżąco powiadomienia o nowych zdarzeniach związanych z tą bazą. Pozostałe biura to Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej i Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych. Na stronach internetowych tych firm możesz skorzystać z opcji płatnych raportów oraz pakietów powiadomień lub - raz na pół roku - z bezpłatnej informacji, której muszą udzielać zgodnie z przepisami prawa konsumentowi na jego temat.

Należy też pamiętać o usłudze Bezpieczny PESEL. W jej przypadku można zastrzec numer PESEL, co dla wszystkich instytucji finansowych oznacza, że nie chcesz kredytu. Jeżeli oszust wyśle wniosek o kredyt, zostanie on odrzucony.

Zastrzeżenie w banku lub urzędzie gminy

bank pieniądze pożyczka 1200 free
Zarzuty dla firm pożyczkowych. UOKiK: próba obejścia ustawy o kredycie konsumenckim

Utrata dokumentu tożsamości każdorazowo powinna skutkować możliwie najszybszym zastrzeżeniem dokumentu. Można to zrobić w dowolnym banku w całym kraju, nawet jeśli nie masz w nim rachunku. W systemie Dokumenty Zastrzeżone uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz wiele innych firm i instytucji. Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników systemu.

Informację taką możesz zgłosić także w dowolnym urzędzie gminy. Zgłoszenia możesz dokonać osobiście lub przez internet. Po zgłoszeniu urzędnik unieważni dowód. Jeśli chcesz zgłosić przez internet nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych (kradzież tożsamości) - potrzebujesz profilu zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć. Aby zrobić to osobiście - w dowolnym urzędzie gminy - musisz wypełnić i złożyć odpowiedni formularz. Urzędnik od razu unieważni twój dowód osobisty.

Chroń swoje dokumenty

Na koniec kilka rad, które mogą ustrzec przed utratą danych:

  • nie warto robić zdjęć dowodom osobistym, bo mogą one zostać przesłane przez znajdujące się w telefonie niebezpieczne aplikacje bezpośrednio do oszustów,
  • jeżeli decydujesz się na wideoweryfikację i zdjęcia dokumentów do założenia konta, to korzystaj wyłącznie z bezpiecznych połączeń, jakie zapewniają banki działające w Polsce; podobnie rzecz ma się z przelewami weryfikacyjnymi, decyduj się na nie tylko w momencie, kiedy prosi o to bank,
  • chroń swoje dokumenty i nie udostępniaj ich osobom trzecim; jeżeli ktoś wymusza zastaw dowodu w bibliotece czy w wypożyczalni sprzętu lub chce skanować twój dowód, nie zgadzaj się na to; jedynym zastawem może być kaucja,
  • pamiętaj o bezpieczeństwie w sieci i pod żadnym pozorem nie publikuj danych osobowych w serwisach i formularzach, do których nie masz zaufania.

PolskieRadio24.pl, DoS

Czytaj także

Niskie stopy procentowe sprzyjają zaciąganiu kredytów. Ekspert: należy jednak pamiętać o ryzyku

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 09:47
Niskie stopy procentowe są jednym z czynników zachęcających Polaków do zaciągania kredytów. Przy decyzji o zaciągnięciu kredytu na długi okres trzeba pamiętać o rosnącym ryzyku podwyżki stóp procentowych - przestrzegają we wspólnym komunikacie BIK I SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożyczamy coraz więcej, kwoty niemal się podwoiły. Znamy nowe dane Biura Informacji Kredytowej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 16:17
W sierpniu 2021 r., w porównaniu do sierpnia 2020 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 96,3 proc., w ujęciu liczbowym udzielono ich o 73,3 proc. więcej - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną raty kredytu mieszkaniowego. BIK: szczególnie dotkliwie dla osób, które zadłużyły się podczas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 18:33
Podwyżka stóp procentowych, dokonana przez RPP, przełoży się o wzrost średniej raty kredytu mieszkaniowego udzielonego w pandemii o ponad 100 zł - wynika z informacji Biura Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń