X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W sezonie zimowym nie zabraknie gazu. Magazyny wypełnione są w 100 proc.

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 07:37
PGNiG jest bardzo dobrze przygotowane do zapewnienia klientom dostaw gazu w okresie zwiększonego zapotrzebowania w sezonie grzewczym - zapewniła spółka. Dostawy kontraktowe są realizowane zgodnie z zamówieniami, a magazyny pełne - podkreśla PGNiG.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PGNiG

Bieżące dostawy gazu na podstawie zawartych kontraktów są realizowane zgodnie z zamówieniami zgłaszanymi przez spółkę - poinformowała PGNiG. Spółka przypomniała, że posiada portfolio kontraktów na dostawy gazu ziemnego oraz dysponuje zapasami w krajowych magazynach gazu, których poziom napełnienia wynosi aktualnie prawie 100 proc.

shutt gaz ziemny 1200.jpg
PGNiG zwiększy wydobycie gazu. Wszystko dzięki nowym odwiertom na Morzu Norweskim

Gaz płynie do Polski z Zachodu

Operatorem polskim magazynów jest spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG - Gas Storage Poland. Ma ona w sumie siedem podziemnych magazynów gazu. W październiku, w wyniku zakończenia inwestycji w KPMG Kosakowo, łączna ich pojemność czynna wzrosła do 3,235 mld m3. We wtorek stopień wypełnienia magazynów GSP wynosił 97 proc.

PGNiG podkreśliło też, że wolumeny zakontraktowane w Gazprom Exporcie odbiera w punktach odbioru przewidzianych kontraktowo. Zgodnie z kontraktem jamalskim punkty odbioru to wyjścia z gazociągu jamalskiego, połączenie z Białorusią w Wysokoje, oraz połączenie z Ukrainą przez Drozdowicze/Hermanowice.

Od kilku dni, dzięki możliwościom fizycznego rewersu na gazociągu jamalskim w Mallnow na granicy niemieckiej, gaz tą rurą płynie do Polski z Zachodu. Dla PGNiG - jak podkreśliła spółka - nie stanowi to żadnej komplikacji, a z taką sytuacją rynek ma do czynienia nie pierwszy raz. W kwestii powodów takiego kierunku przepływu PGNiG stwierdziło, że nie komentuje zachowań innych uczestników rynku.

W 2022 mają ruszyć dostawy przez Baltic Pipe

PGNiG przypomniało także, że obecnie przedmiotem rozmów z Gazpromem i Gazprom Exportem są wnioski o zmianę warunków cenowych w celu dostosowania tych warunków do aktualnej sytuacji rynkowej. PGNiG złożyło taki wniosek 1 listopada 2020 r., a 28 października 2021 r. wystąpiło o modyfikację tego wniosku, tak by zmiana warunków cenowych obowiązywała od 1 listopada 2021 r. Z kolei Gazprom i Gazprom Export złożyły wniosek o zmianę warunków cenowych w kontrakcie jamalskim 9 listopada 2020 r.

Przez cały 2020 r. PGNiG sprowadziło prawie 14,8 mld m3 gazu. 9 mld m3 pochodziło z kontaktu jamalskiego, a ponad 3,7 mld m3 importowano jako LNG. Dostawy z kontraktu jamalskiego kończą się z końcem 2022 r. Od października 2022 r. mają ruszyć pierwsze dostawy przez Baltic Pipe.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Największą rolę odegrało działanie Gazpromu". Prezes PGNiG o wzroście cen gazu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 14:25
- Zakładam, że ceny gazu spadną pewnie dopiero na wiosnę. Okres zimowy to czas, kiedy zapotrzebowanie będzie rosnąć. Magazyny na zachodzie Europy dalej są niezapełnione w dostatecznym poziomie - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prezes PGNiG Paweł Majewski. Podkreślił równocześnie, iż Polska jest w o tyle lepszej sytuacji, że nasze magazyny są praktycznie pełne, dzięki czemu nie grozi nam brak gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Majewski: sytuacja stanowi podstawę do renegocjacji warunków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:30
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Spółka złożyła wniosek w tej sprawie. PGNiG podkreśliło, że "kontynuuje działania w kierunku renegocjacji warunków cenowych dostaw gazu ziemnego realizowanych na podstawie kontraktu długoterminowego z Gazpromem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG odkryło złoże ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 11:26
PGNiG Upstream Norway odkryło złoże ropy naftowej, o wielkości do 63 mln baryłek, na norweskim szelfie kontynentalnym - poinformował koncern.
rozwiń zwiń