X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PGNiG zwiększy wydobycie gazu. Wszystko dzięki nowym odwiertom na Morzu Norweskim

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:10
Kolejne dwa odwierty na złożu Ærfugl na Morzu Norweskim uruchomiło PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami - poinformowała w środę PGNiG. Dodano, że dzięki zakończeniu inwestycji, spółka będzie pozyskiwać z tego źródła ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mr.PK

Jak wskazano w komunikacie, oddanie do użytku dwóch otworów na złożu Ærfugl to ostatni etap realizacji planu zagospodarowania tego złoża. "Nowe odwierty pozwolą partnerom koncesyjnym na wydobycie ok. 1,6 mld dodatkowych metrów sześc. gazu ziemnego w ciągu roku. Tym samym całkowita produkcja ze złoża sięgnie ok. 4,8 mld m sześc. gazu rocznie" - informuje gazowa spółka.

Złoże jak perła w koronie

Paweł Majewski, prezes PGNiG SA - spółki, która jest wyłącznym właścicielem PGNiG Upstream Norway - wskazał, że złoże Ærfugl, wraz z pozostałymi złożami na obszarze produkcyjnym Skarv, to jedno z najcenniejszych aktywów GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

"Dzięki uruchomieniu wszystkich odwiertów produkcja ze złoża przypadająca na norweską spółkę PGNiG wzrośnie o 0,22 mld m sześc., do ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie" - poinformował, cytowany w komunikacie, prezes Majewski. Podkreślił, że własne zasoby gazu są najpewniejszą gwarancją dostępu do tego surowca.


PGNiG poinformowało, że odwierty na złożu Ærfugl są podłączone do pływającej jednostki produkcyjno-magazynującej FPSO "Skarv", która obsługuje też inne złoża na obszarze wydobywczym Skarv.


PGNiG_flagi.jpg
PGNiG odkryło złoże ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym

Jakie są udziały PGNiG w złożu Ærfugl?

PGNiG Upstream Norway ma 11,9 proc. udziałów w koncesji obejmującej złoże Ærfugl oraz 15 proc. w koncesji. Operatorem jest Aker BP (23,8 proc. udziałów) a pozostałymi partnerami Equinor Energy (36,2 proc.) i Wintershall DEA (28,1 proc.). PGNiG Upstream Norway ma też 15 proc. w złożu Ærfugl Nord, z którego wydobycie jest wliczane do produkcji Ærfugl - podano.

Przypomniano, że Ærfugl to złoże gazowo-kondensatowe, którego pierwotne zasoby wydobywalne oszacowano na ok. 274,7 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe). Dodano, że do wydobycia pozostało ok. 210 mln boe.

Jak poinformowano, złoże Ærfugl jest jednym z 14 produkujących złóż, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway. Spółka jest udziałowcem w 58 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Szacuje, że w przyszłym roku wolumen jej produkcji może wzrosnąć do ponad 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego wobec nieco ponad 0,9 mld m sześc. prognozowanych na ten rok. Oprócz akwizycji będzie to efektem uruchomienia eksploatacji z nowych złóż oraz dodatkowych odwiertów.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Dlaczego gaz ziemny pachnie i jaki powinien mieć kolor podczas spalania?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 12:00
Gaz ziemny podczas spalania ma jasnoniebieską barwę. Zdarza się jednak, że płomień w naszej kuchence jest żółtopomarańczowy. Dlaczego tak się dzieje? Zapraszamy do obejrzenia eksperymentu, w którym widać, jak zachowuje się płomień podsycony chlorkiem sodu – czyli solą kuchenną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG zwiększa wydobycie gazu na Morzu Północnym. Objęło udziały w kolejnych złożach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 13:12
Jak informuje polski koncern, norweska administracja naftowa wydała formalne zgody na objęcie przez PGNiG Upstream Norway udziałów w koncesjach na złożach produkcyjnych Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym. Tym samym polski podmiot ma udziały w 32 koncesjach na tym obszarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połączenie PKN Orlen z PGNiG coraz bliżej. Paliwowy gigant złoży wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 13:18
PKN Orlen na początku maja złoży wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na przejęcie PGNiG – poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem, UOKiK może zdecydować, że potrzebny będzie drugi etap analiz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Majewski: sytuacja stanowi podstawę do renegocjacji warunków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:30
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Spółka złożyła wniosek w tej sprawie. PGNiG podkreśliło, że "kontynuuje działania w kierunku renegocjacji warunków cenowych dostaw gazu ziemnego realizowanych na podstawie kontraktu długoterminowego z Gazpromem".
rozwiń zwiń