X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

To od nich zależy nasze bezpieczeństwo w czasie lotu. Kontrolerzy ruchu powietrznego obchodzą swoje święto

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 11:30
Kontrolerzy ruchu lotniczego muszą mieć analityczny umysł, żelazne nerwy i…nienaganną dykcję. To zawód elitarny i wymagający. Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego obchodzony jest 20 października na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego 60 lat temu. W Polsce obchodzony jest od 2008 roku. Rok wcześniej powstała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP).
ruch powietrzny nad Polską
ruch powietrzny nad PolskąFoto: PANSA/twitter

Praca kontrolera ruchu powietrznego jest dobrze płatna, ale też wyjątkowo wymagająca i stresogenna. Kontroler odpowiada za zdrowie i życie załóg samolotów i pasażerów. Jego zadaniem jest bezpieczne i płynne prowadzenie ruchu lotniczego. W jednej chwili kontroler może obsługiwać nawet kilkanaście samolotów, które trzeba przetasować. W slangu oznacza to zaplanowanie startu i lądowania samolotów znajdujących się w kolejce.Kontroler ruchu musi zwracać uwagę również na zjawiska atmosferyczne i ruch wojskowy. To spore utrudnienie. Jeden kontroler w ciągu godziny monitoruje lot kilkudziesięciu maszyn.

Bezpiecznie sprowadzić na ziemię

Do jego obowiązków należy również opanowanie sytuacji kryzysowych. Samolot może mieć awarię, a musi wylądować bezpiecznie. Jeśli ktoś na pokładzie zasłabnie, to właśnie kontroler jest odpowiedzialny za bezpieczne i szybkie sprowadzenie maszyny na najbliższe dostępne lotnisko. Co więcej, to właśnie kontrolerzy  są odpowiedzialni za to, by na chorego czekała na lotnisku odpowiednia pomoc medyczna.

Chętnych do pracy przy kontroli ruchu lotniczego jest wielu, ale tylko nieliczni mają predyspozycje, by usiąść w wieży kontroli lotów. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej do czasu pandemii  organizowała nabór dwa razy w roku.


wiad lotnisko.jpg
Linie lotnicze mierzą się ze skutkami pandemii. Długi rozbieg do normalności

Jakie cechy musi mieć kontroler ruchu powietrznego ?

Podstawowe wymagania, to doskonała orientacja przestrzenna, samodzielność w działaniu, umiejętność podejmowania decyzji, mentalność lidera oraz perfekcyjna znajomość języka angielskiego. Kandydat na kontrolera musi mieć także nienaganną dykcję – w końcu przez radio przekazuje kluczowe komunikaty  głównie w języku anielskim, czasem dorzuci coś po polsku, ale najczęściej używa lotniczego slangu, którego uczy się podczas kursy na kontrolera.

Zanim kandydat rozpocznie kurs, musi przebrnąć przez wieloetapową rekrutację. Szkolenie na kontrolera trwa niespełna dwa lata, również na symulowanych stanowiskach operacyjnych. W tym czasie jest szereg egzaminów weryfikujących, podczas których wielu kandydatów odpada. Do finału dociera niewielu, zazwyczaj jest to jakiś mały procent z całej grupy.

Kandydat musi posiadać umiejętność pracy w zespole, ale być równocześnie indywidualistą, który podejmie samodzielnie kluczowe decyzje, pracując pod presją czasu i w stresie. Nieodzowna jest świetna orientacja przestrzenna i spostrzegawczość.

Pandemia spowodowała także zawirowania związane z naborem kandydatów na kontrolerów. Jak informuje PAŻP, nabory zostały wstrzymane. Według analiz, nie będą one realizowane do 2024 roku. Powodem jest zmniejszenie liczby operacji lotniczych, a co za tym idzie, zmniejszone zapotrzebowanie na personel naziemny zapewniający jego obsługę. Według prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych ruch lotniczy wróci do poziomu z 2019 roku w 2025 roku.


shutt samolot lotnisko 1200.jpg
Linie lotnicze krytykują wzrost kosztów przelotów. "Utrudni to odbudowę ruchu po pandemii"

Ilu jest kontrolerów ?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zatrudnia ponad 600 kontrolerów, którzy pełnią dyżury na wieży  - kontrola lotniska: start, lądowanie, kołowanie,  na stanowiskach zbliżania  - samoloty odlatujące od lotniska, przylatujące do lotniska, w tym między innymi separacja maszyn przy podchodzeniu do lądowania, kontrola obszaru -  samoloty przelatujące nad Polską tranzytem.

Dyżur kontrolera trwa średnio 7,5 godziny.  Po każdych dwóch godzinach pracy są obowiązkowe przerwy na regenerację.

Zarobki kontrolera  sięgają od 11 tysięcy złotych brutto dla początkujących, posiadającego wstępną licencję, do pensji przekraczającej 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie dla kierownika kontroli obszaru.

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego obchodzony jest 20 października na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego 60 lat temu. W Polsce obchodzony jest od 2008 roku. Rok wcześniej powstała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

 


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

 

Czytaj także

Ruch lotniczy powoli wraca do normy. Jedno z polskich lotnisk zanotowało wzrost ruchu o ponad 1000 proc.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 10:05
Startów i lądowań na wszystkich polskich lotniskach w kwietniu było o 327 proc. więcej wobec kwietnia 2020, ale o 72 proc. mniej wobec tego samego okresu 2019 r. - podała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Warszawskie Lotnisko Chopina odnotowało w kwietniu 427-proc. wzrost wobec 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej: transport lotniczy powrócił w czerwcu do normalności

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 12:38
W czerwcu 2021 roku było o 212 proc. więcej startów i lądowań w porównaniu do czerwca 2020 r., ale o 49 proc. mniej wobec tego samego okresu 2019 r. - podała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Warszawskie Lotnisko Chopina odnotowało w czerwcu br. wzrost o 234 proc. wobec 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie spółka kapitałowa CPK Lotnisko z udziałem PPL. Tak wynika z planów pełnomocnika rządu ds. Portu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:28
- W ramach projektu Centralny Port Komunikacyjny, chcemy stworzyć grupę kapitałową CPK z udziałem m.in. Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury, pełnomocnik ds. CPK Marcin Horała. Docelowo w nowej strukturze pojawi się także spółka CPK Lotnisko.
rozwiń zwiń