X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wsparcie dla rolników. Zobacz, jakie nabory prowadzi ARiMR na jesieni

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:51
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają jesienne nabory wniosków o wsparcie dla rolników. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Fotokostic
Posłuchaj
03:48 PR1_AAC 2021_10_19-06-33-41.mp3 Wsparcie dla rolników. Zobacz, jakie nabory prowadzi ARiMR na jesieni (Tomasz Matusiak/PR1)

Pierwszy z nich dot. wsparcia "Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej". O pomoc mogą ubiegać się dwie grupy rolników, a dokumenty można składać do 26 listopada - przypomina Halina Szymańska, prezes Agencji.​ Jak wyjaśnia, pierwsza grupa to rolnicy, którzy zajmują się hodowlą świń i mają ich co najmniej 50 sztuk - mogą oni otrzymać środki na zabezpieczenie gospodarstwa przed ASF. Druga grupa to spółki wodne, w których co najmniej 50 procent składu stanowią rolnicy. W obu przypadkach refundowanych jest 80 procent kosztów kwalifikowanych.

smaki jabłka.jpg
Producenci jabłek w trudnej sytuacji: niskie ceny skupu, nie pomaga mały eksport

Wsparcie na odbudowę i rozwój

Kolejnym naborem jest wsparcie na "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Tutaj wnioski można składać do 31 grudnia. Halina Szymańska mówi, że pierwsza grupa, do której kierowane jest to działanie, to rolnicy, którzy musieli zlikwidować swoje stada w związku z ASF. Druga grupa to rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku klęsk żywiołowych. Maksymalna wysokość pomocy w ramach tego działania to 300 tysięcy złotych.

Natomiast od 20 października do 30 listopada będzie można składać wnioski o wsparcie na "Tworzenie grup i organizacji producentów rolnych". Prezes ARiMR mówi, że dofinansowanie wynosi 10 procent wartości produkcji netto w pierwszym roku, potem malejące o 1 p.p. rocznie, do 6 procent w piątym roku. Kwota roczna wypłaty nie może przekroczyć 100 tys. euro.

Agencja ma również propozycję pomocy dla przetwórców. Chodzi o "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój". O pomoc będzie można się ubiegać od 31 października do 29 listopada, a skierowana jest do dwóch grup beneficjentów. Pierwsza grupa to przetwórcy, zajmujący się produkcją pasz bez GMO. Druga grupa to przedsiębiorcy zajmujący się przetwórstwem i sprzedażą ziół.

W przypadku gdy o pomoc stara się przedsiębiorstwo będące związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów kwota maksymalnego wsparcia to 15 mln zł. Refundacji podlega 50 procent kosztów kwalifikowanych.

Pomoc w ramach wszystkich jesiennych działań finansowana jest z budżetu  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. ​​ Wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Czytaj także

Wsparcie na tworzenie grup i organizacji producentów rolnych. ARiMR wkrótce zacznie zbierać wnioski

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 08:11
W drugiej połowie października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup i organizacji producentów rolnych". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla rolników. ARiMR uruchamia dwie linie kredytowe

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:03
Od 6 października br. ARiMR udostępnił współpracującym bankom limity środków na dwie linie kredytowe: na ponowne uruchomienie produkcji świń zaprzestanej w związku z ASF oraz linię na zakup akcji lub udziałów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie na rozwój przetwórstwa i handlu produktami rolnymi. Pod koniec miesiąca ARiMR zacznie nabór

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:25
Pod koniec października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój".
rozwiń zwiń