X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Producenci jabłek w trudnej sytuacji: niskie ceny skupu, nie pomaga mały eksport

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 10:56
Sytuacja na rynku jabłek jest trudna, cena skupu jabłek przemysłowych jak i deserowych jest niska, eksport jest mały - poinformował PAP prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

-  Cena jabłek przemysłowych spadła poniżej 30 gr za kg, jest ona niska, nie adekwatna do kosztów produkcji, które w ostatnim czasie mocno wzrosły - powiedział Maliszewski.

Podkreślił, że na rynku jabłek nie ma umów kontraktacyjnych, stąd sadownik nie wie, jaką cenę uzyska za sprzedawane owoce.


jabłka 1.jpg
Polska największym producentem jabłek w Europie: co czwarty owoc pochodzi z naszych sadów

Ceny jabłek przemysłowych są niskie, w czasie gdy nie spada na świecie cena koncentratu jabłkowego

Zdaniem prezesa Związku, tak niska cena skupu jabłek przemysłowych, z których produkuje się koncentrat, jest nieuzasadniona. Jak mówił, na rynku międzynarodowym sprzedaje się on "rewelacyjne". Europejski koncentrat jest bardzo konkurencyjny cenowo w stosunku do chińskiego, do którego trzeba doliczyć wysokie koszty transportu.

- Rynek koncentratu jabłkowego jest bardzo stabilny i gwarantuje przetwórcom osiągnięcie dochodu i umożliwia im zapłacenia wyższych cen za jabłka - tłumaczył Maliszewski.

Jabłka deserowe sprzedawane poniżej kosztów produkcji, sieci handlowe wykorzystują swoja pozycje na rynku

Niezadowalające są ceny jabłek deserowych na rynku krajowym, często nie pokrywają one kosztów produkcji, które wahają się od ok. 1,2 do 2 zł za kg.

Sieci handlowe proponują zaś za jabłka do konsumpcji cenę poniżej 1 zł/kg, a nawet pojawiają się oferty na poziomie 0,6 zł/kg, a tylko za niektóre odmiany można uzyskać nieco powyżej 1 zł/kg.

Natomiast jabłka w supermarketach są sprzedawane znacznie drożej, wyselekcjonowane owoce mogą kosztować nawet 3-4 zł/kg - wyjaśnił szef sadowników.- Jeżeli chodzi o rynek jabłek deserowych, sadownicy do tej pory odczuwają skutki rosyjskiego embarga - podkreślił Maliszewski i dodał, że "nie jesteśmy w stanie polskich jabłek skuteczni ulokować na zagranicznych rynkach i uzyskać za nie dobre ceny".


rolnik1200.jpg
Dopłaty, wsparcie przetwórstwa, ubezpieczenie upraw. Jakie inne rozwiązania dla wsi obejmie Polski Ład?

Słaby eksport, wyhamował eksport na wschód od naszej granicy  - na Białoruś, Ukrainę, do Rosji

Na razie eksport jabłek idzie słabo - wyjaśnił szef Związku, kraje w pierwszej kolejności korzystają z lokalnych zasobów.

Ale problem jest, bo w tym roku jabłek nie kupuje Białoruś.

- Popsuły się relacje z Białorusią co oznacza, że jabłka na Wschód nie wyjeżdżają - stwierdził. Ukraina też nie jest zainteresowana importem polskich owoców. Dodał, że nie ma też reeksportu jabłek do Rosji.

Obecnie najwięcej jabłek trafia do Egiptu.

Handel jabłkami wciąż pod presją rosyjskiego embarga

Skutki rosyjskiego embarga, które trwa już od 7 lat, są odczuwalne także z powodu nastawienie się na inny rodzaj produkcji. Rosjanie kupowali inne odmiany jabłek (np. Idared), a potencjalni klienci z Azji oczekują innych odmian. Nie da się łatwo zmienić struktury sadów m.in. ze względów finansowych, ale ona trwa i polska oferta jest coraz lepsza - zapewnił.

Obecnie sadzi się jabłka, które znajdą odbiorców za granicą, praktycznie są to trzy grupy odmian: Gala, Golden Delicious, Red Delicious. Inne odmiany jabłek nie uzyskują dobrej ceny. Natomiast w Polsce najpowszechniej są uprawiane odmiany takie jak: Ligol, Szampion, Red Jonaprince czy Jonagored.

Polska wśród największych producentów jabłek w Europie

Polska jest liderem w produkcji jabłek po Włochach i Francji. Według Maliszewskiego, w tym roku zbiory jabłek będą na poziomie ubiegłego roku ok. 3,5 mln ton, ale dużo mniejsze niż w rekordowym 2018 r., gdy uzyskano 4 mln ton. Dodał, że bardziej precyzyjnie wielkość zbiorów będzie można określić za ok. miesiąc, gdy jabłka zostaną zmagazynowane. PAP, jk

Czytaj także

Minister rolnictwa zapowiada dofinansowanie rolników, którzy stracili dochody z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 13:05
Miliard złotych dofinansowania dostaną rolnicy, których gospodarstwa straciły dochody w związku z epidemią koronawirusa - zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten rok obfitował w granty i programy pomocowe dla rolników. Niektóre nadal są dostępne

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 16:16
W kończącym się roku było wiele naborów wniosków do programów, z których rolnicy mogli otrzymać wsparcie na różne inwestycje rozwojowe czy inne formy pomocy. Rolnicy mogli także skorzystać z wypłat z tzw. pomocy covidowej. Niektóre z programów już się zakończyły, ale wiele będzie kontynuowanych w kolejnym roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska branża drobiarska wychodzi na prostą. Wzrasta popyt i eksport

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 11:11
Po spadku eksportu spowodowanym pandemią i obniżeniu produkcji drobiu na skutek strat związanych z ptasią grypą polska branża drobiarska wychodzi na prostą - podają analitycy Credit Agricole. Zauważają, że sytuacja podażowa na rynku drobiu normalizuje się, spodziewana jest też dalsza odbudowa popytu zagranicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS szacuje niższe plony i zbiory ziemniaka. Ceny pozostaną jednak na umiarkowanym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 12:46
GUS podał najnowsze szacunki dotyczące upraw rolnych - wynika z nich, że w tym roku czekają nas nieco mniejsze zbiory zbóż, ziemniaków oraz warzyw, za to większe rzepaku oraz buraków cukrowych, a także jabłek, gruszek i śliwek. A to oznacza, że ich ceny pozostaną na umiarkowanym poziomie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strategia "od pola do stołu" budzi obawy rolników. Organizacje domagają się od KE dokładnej analizy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 06:27
Kilkanaście unijnych organizacji rolniczych we wspólnym oświadczeniu domaga się przedstawienia przez KE oceny skutków nowej polityki rolnej wskazując, że dotychczas przeprowadzone badania mówią o spadku produkcji, wzroście cen i utracie bezpieczeństwa żywnościowego UE.
rozwiń zwiń