X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

CPK wniesie do polskiego PKB ponad 900 mld zł. Horała: według NIK środki są wydane gospodarnie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 06:41
- Uruchomienie całego programu Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza ponad 900 mld zł dodatkowej produkcji do polskiego PKB do 2040 roku - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Przemyslaw Szablowski/Shutterstock

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała mówił, że realizacja CPK postępuje zgodnie z założonym harmonogramem, co - jak wskazał - potwierdzają nieopublikowane jeszcze wyniki ostatniej kontroli NIK.

pociąg pkp intercity free 1200.jpg
Docelowy system transportowy kraju powstanie do 2035 roku. Horała: Polska będzie w ekstraklasie światowej

- Wynika z nich, że środki są wydane gospodarnie, projekt posuwa się zgodnie z planem, a zatrudnienie odpowiada zakresowi zadań - powiedział.

Harmonogram zakłada 10 lat realizacji

Pytany, czemu jeszcze nie ruszyła budowa, wyjaśnił, że takie jest uwarunkowanie procesu inwestycyjnego w Polsce, a wynika ono m.in. z unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Wiceminister przypomniał też, że harmonogram CPK zakłada 10 lat realizacji. Zaznaczył, że jest to nie tylko port lotniczy, ale kilkadziesiąt projektów obejmujących m.in. budowę nowych linii kolejowych.

- To budowa nowego systemu transportowego w Polsce - zaznaczył.

Powołując się na wyliczenia międzynarodowych audytorów Marcin Horała powiedział, że "po uruchomieniu całego programu CPK, korzyści dla polskiej gospodarki do roku 2040 to ponad 900 mld zł dodatkowej produkcji do polskiego PKB".

W sprawie lotniska Chopina decyzja jeszcze nie zapadła

Na pytanie, jak uruchomienie CPK wpłynie na lotnisko w Modlinie i Okęciu, wiceminister infrastruktury odpowiedział, że "przyszłość pokaże". Zauważył jednak, że Modlin ponosi straty, co jest efektem m.in. "niekorzystnej umowy zawartej z jednym z przewoźników". Natomiast jeśli chodzi o lotnisko Chopina, to decyzja jeszcze nie zapadła.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 tys. hektarów ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń kolejowych i drogowych.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Wielkie narzędzie przyciągania do Polski kapitału". Horała o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 09:15
- Centralny Port Komunikacyjny jest zakorzeniony w programach europejskich i ma zdolność pozyskiwania funduszy. To wielkie narzędzie przyciągania do Polski kapitału - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Adamczyk: Polska nadrabia historyczne zapóźnienia w dziedzinie transportu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 16:52
Mimo poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej, która służy m.in. pasażerom, to towarowe przewozy kolejowe nadal nie są zauważane i wymagają inwestycji - wskazywali paneliści podczas XIII Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała o CPK: etap projektowo-budowlany będzie szyty na miarę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:15
- W ostatnim czasie zawarte zostały pierwsze transakcje dobrowolnego zakupu nieruchomości - o Centralnym Porcie Komunikacyjnym mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
rozwiń zwiń