X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

e-TOLL. Nowy system opłat za drogi już za dwa dni

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:11
Początek października oznacza duże zmiany dla kierowców zawodowych. Tego dnia przestanie działać dotychczasowy system opłat drogowych via-TOLL. Jedynym obowiązującym systemem stanie e-TOLL. Za jego wdrożenie odpowiedzialna jest Krajowa Administracja Skarbowa. Jedno z zrzeszeń przewoźników domaga się przesunięcia zmian argumentując, że system e-TOLL nie jest jeszcze gotowy.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jaroslav Pachy sr

System e-TOLL został uruchomiony pod koniec czerwca tego roku. Od tego czasu kierowcy mogą płacić za przejazd drogami na nowej platformie. Jednak, by przejście z jednego do drugiego systemu było płynne, do końca września obowiązuje okres przejściowy, w czasie którego oba systemy są dostępne dla kierowców.  

Czwartek, 30 września będzie natomiast ostatnim dniem działania obu systemów. To oznacza, że jedynie do jutra kierowcy, którzy wciąż korzystają z systemu via-TOLL będą mieli czas, by się z niego wyrejestrować i zarejestrować się w nowym systemie. By zrobić to ostatnie, trzeba ściągnąć specjalną aplikację na urządzenie mobilne i ją aktywować. Możliwe jest też wyposażenie samochodu w specjalne urządzenia zatwierdzone przez operatora systemu. Jak informowała niedawno Krajowa Izba Skarbowa, te już są dostępne w Przygranicznych Punktach Obsługi e-TOLL, ale główna dystrybucja odbywa się za pośrednictwem dopuszczonych dostawców tych urządzeń. Według danych KAS w ostatnim czasie dziennie w nowym systemie rejestruje się od 30 do 40 tysięcy użytkowników.

pkp free intercity free pociąg free shutt 1200 .jpg
20 lat PKP Intercity. Ponad pół miliarda przewiezionych pasażerów i odważne plany na przyszłość

 - Jest to ostatni moment na zmianę i zarejestrowanie w nowym systemie. Liczba użytkowników stale rośnie. Z dzisiejszych danych wynika, że w do tej pory zarejestrowano  557 tysięcy pojazdów. Zapewniliśmy trzymiesięczny  okres przejściowy i cały czas staramy się wspierać kierowców. Chodzi między innymi o ulgi podatkowe i zniżki. Dla użytkowników systemu e-TOLL przygotowaliśmy kolejną zniżkę. Kierowcy zapłacą 30 procent mniej do końca roku za przejazdy – mówiła szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Uwaga na zmiany na drogach

Zmian spowodowanych zmianą naliczania systemu opłat będzie więcej. Od 1 października nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica.

Nowa organizacja ruchu będzie oznaczała przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat  tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL oraz  przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej stacji  tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

Pozostałe pasy  do 30 listopada 2021 roku będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.

Wjeżdżając lub zjeżdżając z autostrady przez Place Poboru Opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy lub zjazdowy. Przedstawiciele KAS zapewniają, że każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej.

Konieczna wymiana urządzeń

Od 1 października nie będzie możliwe wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni od tego dnia opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub  urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich o całkowitej masie poniżej 3,5 tony do 30 listopada tego roku mogą również korzystać z manualnego sposobu poboru opłat.

Z początkiem grudnia kierowców czekają kolejne zmiany. Chodzi o podniesienie szlabanów na odcinkach autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica), dzięki czemu ruch odbywać się będzie w sposób płynny bez konieczności zatrzymywania się.

Chodzi także o opłacanie przejazdów możliwe będzie jedynie przez aplikację e-TOLL PL, urządzenia pokładowe lub w formie biletu elektronicznego, przeznaczonego dla pojazdów lekkich. Zakup takiego biletu będzie możliwy na przykład na stacji benzynowej, a przy zakupie nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd.

Część przewoźników chce czasowego wstrzymania zmian

Wczoraj list otwarty do premiera ateusza Morawieckiego w sprawie wdrażania nowego systemu poboru opłat wystosowali przedstawiciele Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Argumentują w nim, że system e-TOLL nie jest jeszcze gotowy. W związku z tym należałoby przesunąć ostateczną datę jego obowiązywania. Przewoźnicy wskazują w liście, że na razie system nie działa prawidłowo, a urządzenia służące do rejestracji trasy są trudno dostępne. Nie zgadzają się też na to, by podstawowym urządzeniem naliczającym opłaty w nowym systemie był smartfon kierowcy, lub firmy przewozowej.

Przewoźnicy z ZMPD zaapelowali do szefa rządu, by wstrzymać zmiany do czasu, kiedy system e-TOLL będzie prawidłowo działać. Jednak zarówno przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, jak i nadzorujący ją minister finansów podtrzymują, że ostatecznym terminem wejścia w życie nowego systemu jest pierwszy października. 

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Czytaj także

Mniej wypadków i rannych na przejściach dla pieszych. Pomogły nowe przepisy i kampania społeczna

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 15:26
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego podsumowała prowadzoną przez siebie kampanię pod hasłem "Czy to cię tłumaczy". Jej start zbiegł się z wdrożeniem nowych przepisów dotyczących zarówno kierowców, jak i pieszych. Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy rzadziej dochodziło do wypadków na przejściach dla pieszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłaty w systemie e-TOLL mają być obniżone do 70 procent. Jest rządowy projekt

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 11:14
Od 1 października do 31 grudnia br. stawka opłaty elektronicznej za przejazd kilometra drogi krajowej lub jej odcinka dla podmiotów wnoszących te opłaty z wykorzystaniem systemu e-TOLL zostanie obniżona do 70 proc. - wynika z projektu rozporządzenia zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga kierowcy! 30 września wygaśnie system poboru opłat drogowych viaTOLL

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 07:51
Nie ma możliwości przedłużenia działania starego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL, zostanie on wyłączony 30 września br. i od tego czasu opłaty będzie można uiszczać wyłącznie w systemie e-TOLL. System e-TOLL już działa i na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowanych w nim ok. 481 tys. pojazdów zarejestrowanych - powiedział we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń