X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

20 lat PKP Intercity. Ponad pół miliarda przewiezionych pasażerów i odważne plany na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 12:18
Ponad 537 milionów przewiezionych pasażerów. 19 miliardów złotych na inwestycje. Odbudowa po pandemii i zakup nowoczesnego taboru. Spółka PKP Intercity obchodzi 20 lat swojego istnienia. Z tej okazji w Warszawie odbyła się konferencja, podczas której podsumowano dotychczasową działalność i przedstawiono plany na przyszłość.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

Spółka PKP Intercity to państwowy przewoźnik, który obsługuje przede wszystkim dalekobieżne połączenia krajowe, jak i międzynarodowe.

PKP Intercity działa od 20 lat

W 2001 roku Intercity zostało wyodrębnione z grupy PKP. Pierwszego września tego samego roku firma rozpoczęła działalność przewozową.

shutt pociąg 1200.jpg
Pociągiem do Chorwacji? Prawdopodobnie już w przyszłym roku

Od 2015 do 2019 roku systematycznie rosła liczba przewiezionych pasażerów. Przyczyniły się do tego zarówno zakup nowoczesnego taboru, jak i skrócenie czasu podróży pomiędzy największymi miastami.

Najpopularniejsze połączenia obsługiwane przez PKP Intercity to te z Warszawy do Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Poznania. Od 2025 roku dzięki inwestycjom na torach czas przejazdu systematycznie się skraca.

Były plany prywatyzacji…

- Polski, narodowy przewoźnik się rozwija. Spółka przetrwała czas, kiedy mówiono, ze PKP Intercity należy sprzedać lub sprywatyzować - mówił podczas spotkania z kolejarzami minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Dzięki Bogu i samym kolejarzom do tego nie doszło - dodał.

Teraz spółka inwestuje i rozwija połączenia

Szef resortu zaznaczył, że potem przyszedł czas na rozwój i rozbudowę taboru i co za tym idzie rozbudowy połączeń.

Uczestnicy spotkania wielokrotnie wspominali o trudnym czasie, jakim jest pandemia COVID-19.

Pandemia miała wpływ na działalność spółki

Po rekordowym dla PKP Intercity roku 2019 przyszedł niespodziewany regres. W marcu zeszłego roku konieczne było zawieszenie prawie wszystkich połączeń. Praca przewozowa spadła o 95 procent, a spółka, podobnie jak inni przewoźnicy kolejowi, notowała gigantyczne straty. Sytuacja nieco się poprawiła w czasie wakacji, jednak rok 2020 był najgorszy dla przewoźnika od długiego czasu.

W tym roku PKP Intercity wraca do gry

W tym roku zniesiono limit 50 procent zajętych miejsc w pociągach i przewoźnik bez problemu mógł rozbudowywać siatkę połączeń. Dobrym okresem okazały się wakacje. Wyniki w czerwcu, lipcu i sierpniu były znacznie lepsze niż podczas ubiegłorocznych wakacji - przejazd z PKP Intercity wybrało ponad cztery miliony pasażerów. To wzrost o 49 procent w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wtedy pociągami przewoźnika podróżowało blisko 8,3 mln osób.

Trend powrotu podróżnych jeszcze lepiej pokazuje porównanie tegorocznych wakacji do okresu sprzed wybuchu pandemii. Zainteresowanie podróżami w okresie od czerwca do sierpnia było tylko o 12 procent mniejsze niż podczas rekordowych dla narodowego przewoźnika wakacji w 2019 roku, kiedy z jego usług skorzystało ponad 14 milionów osób.

Podróże koleją coraz bardziej popularne

Kolejarze podkreślają, że widać trend powrotu na kolei i coraz większe zainteresowanie tym środkiem transportu. Zwracają uwagę, że dużą rolę odgrywa w tym przypadku ekologia. Kolej jest postrzegana jako jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska środków transportu.

Kolejarze chcą wykorzystać ten trend. Nadal inwestują w tabor i chcą rozbudowywać połączenia. Ważną rolę odgrywa też skracanie czasu podróży. To jednak jest zależne od zarządcy sieci kolejowej, czyli od PKP Polskich Linii Kolejowych, które prowadzą inwestycje.

PKP Intercity znowu kupuje tabor

- PKP Intercity niedługo rozpisze przetargi na dostawę dwupoziomowych wagonów typu push – pull. W użytkowaniu są już wagony typu Combo przeznaczone dla rodzin - mówił prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Dodał, że w tej chwili, w ciężkich czasach spółka zdaje egzamin, a tegoroczne wakacje pokazały, że PKP Intercity jest przygotowane do ekspansji rynku.


Aleksander Pszoniak, jk

Czytaj także

Wraca zainteresowanie podróżowaniem koleją. PKP Intercity przewozi coraz więcej pasażerów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 06:38
Znoszenie kolejnych obostrzeń powoduje wzrost zainteresowania podróżami koleją. W tygodniu od 10 do 16 maja 2021 r. pociągami PKP Intercity podróżowało ponad pół miliona osób. To o 34 proc. więcej niż jeszcze niecały miesiąc wcześniej, w tygodniu 19-25 kwietnia - poinformował przewoźnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udane wakacje dla PKP Intercity. Niemal 50 proc. więcej pasażerów niż w zeszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 14:23
Kolejarze chwalą się, że na tegoroczne wakacje Polacy chętnie podróżowali pociągami. Od początku czerwca do końca sierpnia 2021 roku z usług PKP Intercity skorzystało blisko dwanaście i pół miliona podróżnych. To o niemal połowę więcej niż w czasie ubiegłorocznego sezonu letniego.
rozwiń zwiń