X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Hybrydowy model pracy tym wiodącym? Goldman Sachs nie ma wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 16:15
Hybrydowy model pracy stanie się nową normą dla ok. połowy pracowników i wywrze znaczący wpływ na to, jak funkcjonują firmy. Pandemia koronawirusa przełoży się na trwały wzrost w produktywności - ocenili analizie ekonomiści Goldman Sachs.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Jelena Zelen

W analizie "Top of Mind: The Post-Pandemic Future of Work" eksperci banku zawyrokowali, że pełne wykorzystanie mocy technologii takich jak sztuczna inteligencja przełoży się na konieczność ponownego przemyślenia strategii biznesowej wielu firm, a także powstanie nowych produktów i usług oraz inwestycji w kapitał ludzki. Proces ten pierwotnie mógł trwać nawet dekadę, jednak według Goldman Sachs pandemia znacznie go przyspieszyła.


komuter internet ekran cyfryzacja 1200x660.jpg
Pandemia przyspieszyła w Polsce cyfryzację. Rośnie jej wykorzystanie w biznesie, administracji i budownictwie

Ten model pracy zwiększy wydajność

W ocenie ekspertów hybrydowy model pracy w dłuższej perspektywie może przełożyć się na znaczny wzrost produktywności, gdyż pozwala firmom i pracownikom na czerpanie "tego co najlepsze" z obydwu sposobów wykonywania swojej pracy - w biurze, gdzie skupiają się na zespołowej innowacji i w domu, gdzie mogą być bardziej wydajni przy wykonywaniu indywidualnych zadań.

To, co może być przeszkodą dla rozwoju modelu pracy hybrydowej, to kłopoty wynikające z konieczności wdrożenia nowych technologii - stwierdzono w analizie.


praca zdalna shutterstock_1621300114 1200.jpg
Praca od 9 do 17 przejdzie do historii? Profesor Harvardu stawia tezę o innowacyjnej formie organizacji czasu

Połowa firm jest gotowa na nowy model zatrudniania

Goldman Sachs ocenił, że praca zdalna jest możliwa dla około 50 proc. wszystkich pracowników, z których większość to osoby wykonujące prace biurowe. Dla tych osób praca hybrydowa najpewniej stanie się po pandemii "nową normą". W analizie przytoczono również wyniki ankiety, w której połowa pracowników wskazała, iż jeśli po pandemii ich pracodawcy będą wymagali od nich powrotu do biura w pełnym wymiarze, zatrudnieni rozważą zmianę pracy na inną.

Wśród osób, które nie będą mogły pracować zdalnie i które podczas pandemii koronawirusa wciąż fizycznie przychodziły do swoich zakładów pracy, w analizie wymieniono pracowników kluczowych z punktu widzenia gospodarki usług, przemysłu i produkcji. Jak zwrócono uwagę, w zawodach tych dominują kobiety oraz osoby należące do grup mniejszościowych.

"Firmy będą musiały rozwiązać ten problem, płacąc z czasem więcej pracownikom wykonującym swoje obowiązki na pełen etat fizycznie, bądź mniej, zależnie od lokalizacji, osobom pracującym zdalnie" - napisano. Jak dodano, kluczowym pytaniem w tej sprawie pozostaje to, czy osoby pracujące z domu są bardziej produktywne.


pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Co siódmy pracownik wciąż pracuje zdalnie, mężczyzni bardziej aktywni zawodowo od kobiet. Nowa analiza GUS

Praca zdalna oznacza boom na rynku nieruchomości ?

Eksperci Goldman Sachs ocenili, że wywołana pandemią zmiana trendów w nieruchomościach - odwrót od powierzchni biurowych na rzecz rosnącej popularności domków jednorodzinnych w USA i innych krajach - zostanie utrzymana.

"Nie wywoła to "końca miast", lecz może w przyszłości przełożyć się na powstanie miast tańszych i mniej zatłoczonych" - stwierdzili dobitnie analitycy banku Goldman Sachs w raporcie "Top of Mind: The Post-Pandemic Future of Work".


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Coraz mniejszy entuzjazm wobec pracy zdalnej. Wiele osób widzi jej negatywny wpływ na życie prywatne

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 09:45
25 proc. pracowników chce pracować całkowicie zdalnie, a 65 proc. chciałoby modelu hybrydowego: trochę zdalnie, a trochę w biurze. 20 proc. ankietowanych mówi, że w związku z pracą zdalną pogorszyły się ich relacje z kolegami z firmy. Z kolei 38 proc. polskich menedżerów ocenia negatywnie wpływ pracy zdalnej na życie prywatne - wynika z badań Grafton Recruitment i CBRE oraz Deloitte. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: wzrosło pozytywne nastawienie do pracy zdalnej, ale potrzebne są nowe regulacje

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 16:07
Praca zdalna wymaga wprowadzenia nowych, jasnych regulacji prawnych, które zapewnią pracodawcom i pracownikom odpowiedni poziom elastyczności przy wyważeniu interesów obu stron - wynika z Księgi Rekomendacji "Praca zdalna 2.0" przygotowanej przez Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwój e-usług pozytywnym skutkiem pandemii. Najnowsze badania

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 10:20
29 proc. Polaków ocenia, że rozwój cyfrowych usług publicznych to pozytywny skutek pandemii - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Respondenci dostrzegający więcej negatywnych następstw najczęściej wskazywali na problemy z dostępem do lekarzy i usług medycznych.
rozwiń zwiń