X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Praca od 9 do 17 przejdzie do historii? Profesor Harvardu stawia tezę o innowacyjnej formie organizacji czasu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 11:30
Tradycyjny model codziennej ośmiogodzinnej pracy biurowej wkrótce zostanie zastąpiony przez bardziej innowacyjną formę organizacji czasu zawodowego – uważa Ashley Whillans, wykładowczyni Harvard Business School. To jedna ze zmian, jakie zostały wymuszone restrykcjami związanymi z COVID-19, ale wygląda na to, że może z nami zostać na dłużej.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/shutterstock.com

Sposób organizacji pracy w firmach może ulec zmianie. Jak czytamy w serwsie Business Insider, Ashley Whillans, wykładowczyni w Harvard Business School, uważa, że dotychczasowy model pracy zostanie zamieniony przez formę organizacji zadań zawodowych określaną mianem "3-2-2".

Po raz pierwszy o systemie pracy przypominającym ustawienie zawodników gry zespołowej można było przeczytać w opublikowanej w serwisie LinkedIn prognozie dotyczącej trendów zawodowych w 2021 r. Cytowana w nim Whillans tłumaczy, że nowy system pracy może pogodzić oczekiwania tych, którym przypadła do gustu praca z domu, z preferencjami osób czekających na powrót do biur i kontakty z innymi.


firma 1200.jpg
Czwarte miejsce w UE. Polski rynek pracy w dobie pandemii trzyma się bardzo dobrze

Elastyczny czas pracy wpływa na kreatywność

– W ciągu najbliższych 12 miesięcy możemy być świadkiem testowania w wielu firmach nowych formatów pracy. Przykładowo, część pracowników będzie pracowała w biurze przez dwa-trzy dni w tygodniu, a w trakcie pozostałej części tygodnia swoje obowiązki będą wykonywać zdalnie – sugeruje Andrew Seamann, autor prognozy opublikowanej w ramach projektu LinkedIna.

Nowa forma organizacji pracy ma dać pracownikom możliwość wyboru takiego modelu działania, który będzie najlepiej odpowiadał ich preferencjom. Wprowadzenie elastycznego czasu pracy może korzystnie wpłynąć na poziom kreatywności osób zatrudnionych oraz zmienić ich podejście do biurowych spotkań. Z drugiej strony sami pracownicy będą mieli więcej czasu, który mogą przeznaczyć dla rodziny, na realizację własnych pasji czy zadbanie o zdrowie dzięki możliwości regularnej aktywności fizycznej w czasie niegdyś poświęcanym, np. na dojazdy do pracy – czytamy w serwisie businessinsider.com.pl.


praca zdalna dom 1200.jpg
Jaki procent pracowników mógłby pracować zdalnie po wygaśnięciu pandemii. Znamy dane na ten temat

– W przyszłości zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, będą oczekiwać od drugiej strony większej elastyczności w kwestii realizacji obowiązków zawodowych – uważa Ashley Whillians i dodaje, że każda z branż będzie się cechowała własną organizacją pracy ze względu na specyfikę działalności. Jednym z pozytywnych efektów tej zmiany może być, na przykład zmniejszenie ruchu ulicznego, jako że mniej z nas będzie musiało przyjeżdżać do pracy w tych samych godzinach.

Firmy muszą uwzględnić oczekiwania pracowników

Andrew Seamann w swoim artykule przytacza natomiast wyniki ankiety przeprowadzonej wśród amerykańskich pracowników. Blisko 47 proc. z nich wierzy, że ich pracodawcy zezwolą, przynajmniej częściowo, na pracę zdalną po pandemii. W niektórych branżach, takich jak finanse czy technologie, odsetek podobnych opinii jest nawet wyższy (odpowiednio 67 i 73 proc.).

Aby uniknąć niezadowolenia ze strony pracowników, firmy będą musiały uwzględnić ich żądania dotyczące nowego formatu pracy. Jednak wprowadzenie formatu "3-2-2" może nie tylko uchronić firmy przed buntem osób zatrudnionych, ale także przynieść im dodatkowe korzyści. Przedsiębiorstwa, które jeszcze przed pandemią testowały nowe formaty pracy, odkryły bowiem, że ich pracownicy są bardziej zadowoleni, cechują się większą produktywnością i rzadziej unikają pracy. Może to potwierdzać tezę, że ośmiogodzinny system pracy od poniedziałku do piątku powinien zostać zastąpiony formatem korzystnym zarówno dla zdrowia psychicznego pracowników, jak i realizacji celów strategicznych danej firmy.

 

PolskieRadio24.pl, businessinsider.com.pl, DoS

 

Czytaj także

Tarcze pomagają. Bezrobocie w Polsce na stabilnym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 17:53
O utrzymującej się na stabilnym poziomie stopie bezrobocia oraz o znaczeniu tarcz ochronnych dla pracodawców i pracowników mówiła w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: przedłużyliśmy bezzwrotną pomoc dla małych firm

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 16:30
- Podjęliśmy decyzję o przyznaniu na grudzień, styczeń i luty naszego programu dotacji bezzwrotnej do 5 tys. zł dla mikro- i małych firm - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, przeznaczone na to zostanie kolejne od 2,5 do 3 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Semeniuk: jeszcze chwila cierpliwości ze strony przedsiębiorców będzie na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 09:00
– Uwalniamy dziś centra handlowe, sprzedaż detaliczną. Za pośrednictwem Rady Medycznej przez najbliższe 10-14 dni będziemy też obserwować stan epidemiczny w kraju (...). Jeżeli będą to liczby regularne – mówię tu o zachorowaniach - to mam nadzieję, że te kolejne protokoły bezpieczeństwa, które przygotowaliśmy u nas w ministerstwie dla ponad 40 branż, będziemy niebawem wprowadzać – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń