X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rosja nie wywiązuje się z dostaw Sputnika V. "Opóźnienia wywołują gniew na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 10:29
Wiele państw na świecie, w tym kraje rozwijające się, wyraża niezadowolenie z powodu opóźnień w dostawach rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19 - Sputnika V. Od lipca otrzymały zaledwie niewielką część zamówionych dawek - podaje BBC News.
Rosyjska szczepionka Sputnik V
Rosyjska szczepionka Sputnik VFoto: shutterstock.com/vovidzha

Wiele państw zwróciło się do Rosji z prośbą o pomoc w zakupie milionów dawek tego preparatu, zaprezentowanego w ubiegłym roku jako pierwsza na świecie szczepionka przeciw koronawirusowi.

shutterstock sputnik v free 1200.jpg
Kolejne wątpliwości wokół szczepionki Sputnik V. Epidemiolodzy kwestionują rosyjskie dane

Na początku roku szef państwowego Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) - odpowiedzialnego za marketing szczepionki za granicą - powiedział, że w 2021 roku Rosja jest w stanie dostarczyć szczepionkę 700 milionom ludzi poza Rosją.

Od lipca wiele państw, w tym kraje rozwijające się, zgłosiło, że otrzymały tylko ułamek dostaw, za które zapłaciły.

Iran zamówił 60 mln dawek

"Chociaż początkowo istniały wątpliwości co do wyników testów skuteczności szczepionki, ostatnie badania sugerują, że jest ona bezpieczna i skuteczna" - podkreśla BBC News.

Jak dodaje, Rosja promuje Sputnika V jako część swojej "dyplomacji szczepionkowej" w kontaktach z krajami rozwijającymi się, a krytykę preparatu na Zachodzie odrzuca jako ohydną propagandę.

Według portalu jednym z krajów, które najbardziej ucierpiały z powodu opóźnień w dostawach, jest Iran. Zamówił on 60 mln dawek preparatu, ale dotąd otrzymał tylko część z nich. W lutym ogłoszono, że Iran otrzyma pięć mln dawek w "pierwszej fazie" porozumienia z Rosją. Jednak do końca czerwca całkowita liczba dawek Sputnika V dostarczonych do Iranu wynosiła zaledwie 920 tys., a obecnie jest to ok. 2 mln szczepionki. W celu zwiększenia dostaw powołano spółkę joint venture, która ma produkować Sputnika V w Iranie. Teheran otrzymał również ok. 5 mln dawek z innych krajów, w tym z Chin.

Brak szczepionek wywołuje gniew także w krajach Ameryki Łacińskiej. Gwatemala była jednym z pierwszych państw, które skarżyły się, że dostawy nie są realizowane. Tamtejszy rząd zarezerwował w kwietniu miliony dawek Sputnika V z Rosji, płacąc ponad 79 mln dolarów zaliczki za 8 mln dawek. Jednak do końca czerwca dotarło ich zaledwie 150 tys. - podały lokalne media.

Ryzyko anulowania kontraktu

Władze Hondurasu twierdzą, że pracują nad planem awaryjnym w związku z opóźnieniami, a jeden z ministrów powiedział, że "dostawca nas zawiódł". Boliwijskie media podają, że do końca maja kraj otrzymał tylko 745 tys. dawek z obiecanych 5,2 mln. Według lokalnych mediów Rosja mogła obiecać więcej szczepionek, niż była w stanie dostarczyć.

W styczniu Meksyk i Rosja otwarcie świętowały umowę między prezydentami obu państw na dostarczenie 24 mln dawek Sputnika V. Jednak - jak donoszą meksykańskie media - kraj otrzymał do tej pory tylko 4,1 mln szczepionek. W Argentynie z maila wysłanego przez jednego z doradców prezydenta do rosyjskiego RFPI wynika, że 7 lipca kraj wciąż czekał na 5,5 mln pierwszych dawek i 13,1 mln drugich dawek.

"Obecnie istnieje ryzyko anulowania całego kontraktu" - napisano w mailu uzyskanym przez argentyńskie media.

"W Afryce Subsaharyjskiej problemem jest długie oczekiwanie i pośrednicy. Połączenie wysokich cen, opóźnień w dostawach i obaw o skuteczność szczepionek doprowadziło do opóźnień w dystrybucji" - wskazuje BBC News.

W lutym zespół Unii Afrykańskiej ds. szczepionek informował, że Rosja zaoferowała jej 300 mln dawek Sputnika V wraz z pakietem finansowym. RFPI podawał, że większość dostaw rozpocznie się w czerwcu. Do początku miesiąca ok. 11 krajów Afryki Subsaharyjskiej zatwierdziło użycie szczepionki, jednak na początku lipca informowały one, że dotarło do nich niewiele dawek. Np. w kwietniu rząd Ghany ogłosił, że zapewnił sobie dostawy 3,4 mln dawek Sputnika V, ale do początku lipca otrzymał tylko 20 tys.

Popyt na preparat wzrósł

Kolejne trudności pojawiły się po podniesieniu cen przez pośredników. Kenia nakazała wstrzymanie stosowania Sputnika V w kwietniu, gdy okazało się, że szczepionka była rozprowadzana przez prywatne firmy, które pobierały do 70 dolarów za dawkę.

BBC News podaje, że wbrew ambitnym planom rozprowadzenia Sputnika V na świecie Rosja ma trudności z wyprodukowaniem wystarczającej liczby szczepionki dla własnych obywateli - mimo że do końca czerwca tylko 15 proc. Rosjan, nieufnych wobec nowych leków i programów rządowych, otrzymało jedną dawkę szczepionki.

Reuters podaje, że popyt na preparat wzrósł, gdy część rosyjskich regionów wprowadziła obowiązek podawania go osobom wykonującym zawody zaufania publicznego. Władze w Moskwie twierdzą, że w połączeniu z problemami z magazynowaniem doprowadziło to do niedoborów.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Sputnik V trafi do Brazylii. Pandemia w tym kraju wkroczyła w najostrzejszą fazę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 03:05
Zakup, a następnie uruchomienie w Brazylii produkcji szczepionki Sputnik V - były to główne tematy rozmowy telefonicznej prezydentów Brazylii i Rosji Jaira Bolsonaro i Władimira Putina. Obaj przywódcy rozmawiali także o wymianie handlowej między obydwoma krajami oraz o współpracy w zakresie przemysłów obronnych, nauki i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy badania nad Sputnikiem V były prowadzone zgodnie z normami etycznymi? EMA zbada sprawę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:47
Europejska Agencja Leków w przyszłym tygodniu rozpocznie dochodzenie ws. tego, czy badania kliniczne nad rosyjską szczepionką przeciwko COVID-19 były prowadzone zgodnie z normami etycznymi - podał w środę dziennik "Financial Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sputnik V - co wiemy o rosyjskiej szczepionce przeciwko COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:26
O walce z koronawirusem, rosyjskiej szczepionce Sputnik V, Krajowym Planie Odbudowie, płatnościach zbliżeniowych oraz opłacie reprograficznej - o tym mówili w Programie 3 Polskiego Radia w audycji "Winien i ma": dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń