X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolejne wątpliwości wokół szczepionki Sputnik V. Epidemiolodzy kwestionują rosyjskie dane

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 16:38
Dziewięciu naukowców z Holandii w liście opublikowanym przez magazyn naukowy "The Lancet" zakwestionowało podane przez rosyjskiego producenta wyniki badań nad szczepionką przeciw COVID-19 Sputnik V, oceniając, że są one pełne “oczywistych błędów i niespójności”.
Szczepionka Sputnik V
Szczepionka Sputnik VFoto: A.METELKIN / Shutterstock.com

"Dane statystyczne zawierają przypadkowe wzorce, tematy się pojawiają i znikają" – napisali naukowcy. "Dziwne, że szczepionka wydaje się być równie skuteczna dla wszystkich grup wiekowych, podczas gdy margines niepewności jest przecież bardzo szeroki" – wskazali.

sputnik 1200 shutt.jpg
Może wywołać ciężkie przeziębienie u zaszczepionych. Kolejne kontrowersje wokół Sputnika V

Epidemiolodzy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Amsterdamie, Hans Berkhof i Gowri Gopalakrishna, cytowani w weekendowym wydaniu dziennika "De Volkskrant", zaapelowali do rosyjskich badaczy o "publiczne udostępnienie danych, na których opierają się ich analizy".

Rosja ignoruje krytykę

Jednak moskiewski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował Sputnika V, ignoruje wszelkie prośby o ich ujawnienie. "The Lancet" cytuje Denisa Łogunowa z Instytutu, który odrzuca krytykę.

Czytaj także:

- Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Sputnik V zostały potwierdzone w wielu badaniach – twierdzi naukowiec.

Odkrycie Słowaków

shutterstock sputnik v free 1200.jpg
"Krytyczne problemy" Sputnika V. Brazylia nie sprowadzi rosyjskiej szczepionki

Jak przypomniał "De Volkskrant", już w ubiegłym roku zarzucono stronie rosyjskiej fałszowanie wyników badań. "Po pierwszych publikacjach naukowych badacze zwrócili uwagę, że niektóre wykresy są bardzo podobne, tak jakby zostały poddane obróbce w Photoshopie" – napisał dziennik.

Służby medyczne na Słowacji kilka miesięcy temu wykryły, że dostarczone do kraju szczepionki Sputnik V miały inny skład, niż opisany przez Rosjan w literaturze naukowej.

Europejska Agencja Leków rozpoczęła proces oceny rosyjskiej szczepionki.

shutterstock who free światowa organizacja zdrowia free 1200.jpg
Zainteresowanie Sputnikiem V wzrasta. WHO i EMA skontrolują produkcję rosyjskiej szczepionki

Kampania oszczerstw

"Rosyjska ofensywa reklamowa w mediach społecznościowych wywołała irytację w Brukseli: moskiewski preparat jest bardzo agresywnie promowany na Twitterze, przy jednoczesnym oczernianiu konkurencji, w szczególności Pfizera" – przypomina gazeta.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) oskarżyła Rosjan o szerzenie dezinformacji i "mowy nienawiści".

fc

Czytaj także

Twórca Sputnika V: około 20 proc. ozdrowieńców po COVID-19 nie wytwarza przeciwciał

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 20:07
Szef moskiewskiego ośrodka im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę Sputnik V przeciw COVID-19, Aleksandr Gincburg powiedział w niedzielę, że u co najmniej 20 proc. osób, które wyzdrowiały po zakażeniu się koronawirusem nie powstają przeciwciała po chorobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieckie "wycieczki" po szczepionkę do Moskwy. "Kreml nie mógł sobie życzyć lepszej reklamy"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:43
Gdy w Moskwie wylądowali niemieccy turyści szczepionkowi, na lotnisku czekały ekipy telewizyjne, w tym rosyjska telewizja państwowa. W wiadomościach "z rozkoszą informowano o Niemcach", którzy "tak bardzo chcieli się zaszczepić Sputnikiem V", że wyjątkowo pozwolono im przekroczyć "zamkniętą granicę", pisze we wtorek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
rozwiń zwiń