X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wsparcie dla gospodarstw rolnych poszkodowanych przez ASF. W ramach propozycji m.in. nieoprocentowane pożyczki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 06:33
- Na odbudowę gospodarstw po ASF będą nieoprocentowane pożyczki od 50 tys. zł do 1,5 mln zł - zapowiedział Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Program zakłada, że oprócz już dostępnych, choć rozproszonych programów wsparcia finansowego dla poszkodowanych wirusem ASF hodowców świń, będą też nowe, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw.

rolnictwo free 1200.jpg
Jak będą wydawane pieniądze z nowego budżetu UE na rolnictwo? Ministerstwo ujawniło szczegóły

Pożyczka nawet na 10 lat

Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz zaznaczył, że strona rządowa i inspekcja weterynaryjna nie może wymusić na zakładach mięsnych cen skupu żywca w obszarach choroby, które są niższe od cen rynkowych.

- Możemy stworzyć narzędzia wyrównania rolnikom tej straty w formie dopłat do tej różnicy do ceny rynkowej, i to pojawi się w tym programie - zapowiedział.

Dodał, że drugie narzędzie to nieoprocentowane pożyczki na odbudową gospodarstw, na zakup prosiąt, paszy, sprzętu, opłat. Pożyczka nawet na 10 lat, ma być udzielna w wysokości od 50 tys. do 1,5 mln zł w zależności od wielkości gospodarstw.

Mirosław Welz przypomniał, że 19 lipca uruchomiono nową pracownię diagnostyki ASF we Włocławku i jest to szóste laboratorium w kraju działające w tym zakresie. Dodał, że planowane jest także utworzenie w ciągu trzech miesięcy kolejnego laboratorium województwie łódzkim w Piotrkowie Trybunalskim.


Mała skala błędów

W ocenie wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego, mimo bardzo dobrej współpracy w zakresie bioasekuracji, oraz szkoleń i instrukcji jak się przed ASF-em chronić, trudno zapanować nad wirusem ASF, bo przychodzi z lasu.

- Protokoły czasem wskazują na błędy rolnika czy lekarza, ale to mała skala. Ratujemy sytuację odstrzałami sanitarnymi dzika, i to działa - powiedział.
Jak zaznaczył, nie ma wiedzy na temat ilości dzików w Polsce.

- Ze swobodnych rozmów wynika, że tych dzików w lasach może być milion sztuk - dodał.

Wirus ASF nie stanowi niebezpieczeństwa ani nie jest zaraźliwy dla ludzi oraz innych gatunków zwierząt. Nie przenosi się na ludzi przez spożywanie wieprzowiny, ani przez kontakt z chorymi zwierzętami. Jednak dla świń choroba ta jest zwykle śmiertelna.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

20 mln zł na walkę z ASF. Umowa funduszu ochrony środowiska ze związkiem łowieckim

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 12:00
Prawie 20 mln zł otrzyma Polski Związek Łowiecki otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup m.in. 400 chłodni do przechowywania tusz dzików pochodzących ze stref występowania ogniska wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawowe dziedziczenie rodzinnych gospodarstw. Trwają prace nad projektem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:05
Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych jeszcze w czerwcu trafi do konsultacji międzyresortowych - zapowiedział dziś minister rolnictwa Grzegorz Puda. Ustawa ma tworzyć m.in. fundusz gwarancyjny dla rolników i regulować kwestie emerytur oraz dziedziczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych. Puda: kierunek KE zgodny z rozwojem Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 09:46
- Po raz pierwszy w historii kierunek Komisji Europejskiej jest zgodny z kierunkiem rozwoju naszego państwa - wspierania małych i średnich gospodarstw - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, pytany o przyszłość masowego przetwórstwa.
rozwiń zwiń