X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy w tym roku będzie zmiana stóp procentowych ? Eksperci dwóch największych banków podają kiedy to może nastąpić

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:30
Zmiana stóp procentowych będzie możliwa dopiero w 2022 r. Wówczas bowiem spełnione zostaną warunki, które prezes NBP Adam Glapiński wskazał jako konieczne do podwyżki stóp procentowych – wynika z wtorkowych raportów PKO BP i Banku Pekao.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

We komentarzach zarówno analitycy banku PKO BP, jak i banku Pekao nawiązali do poniedziałkowej publikacji lipcowego raportu o inflacji NBP. Wg. tzw. "centralnej ścieżki projekcji" inflacja w 2021 r. wyniesie 4,2 proc., w 2022 r. 3,3 proc., a w 2023 r. 3,4 proc. Z kolei wzrost polskiego PKB wyniesie w 2021 r. 5 proc., w 2022 r. 5,4 proc., a w 2023 r. 5,3 proc.

Co analitycy banków mówią o ocenie inflacji NBP ?

"Naszym zdaniem scenariusz zarysowany w lipcowej projekcji NBP sugeruje, że warunki określone przez prezesa NBP jako konieczne do zacieśnienia polityki pieniężnej mogą zostać w najbliższym czasie spełnione. Przypomnijmy – prezes Adam Glapiński podał, że dostosowanie polityki pieniężnej będzie możliwe, gdy pojawi się pewność, że pandemia nie wpływa na gospodarkę, inflacja znajdzie się powyżej 3,5 proc. i będzie miała popytowy charakter" – napisano we wtorkowym raporcie Banku Pekao.

Według ekonomistów banku Pekao ten pierwszy warunek zostanie zweryfikowany, jeśli nadejdzie kolejna fala pandemii. Ich zdaniem jej skutki ekonomiczne będą niemal na pewno mniejsze niż poprzednich fal COVID-19. W raporcie wskazano również, że drugi ze wspomnianych warunków został już obecnie spełniony i inflacja powyżej 3,5 proc. będzie się utrzymywać do I kw. 2022 r.

"Jeśli chodzi o trzeci warunek, to nie został on zrealizowany, a przynajmniej tak wynika z raportu NBP. Mimo to NBP zaznaczył w projekcji, że czynniki popytowe, a konkretnie wylewanie się odroczonego popytu, mają obecnie wpływ na ścieżkę inflacyjną. Jednakże nacisk położony w raporcie na czynniki podażowe każe wnioskować, że analitycy banku centralnego uznają inflację właśnie za podażową" – napisano w raporcie banku Pekao.


stopy procentowe1200.jpg
"Nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków". Szef NBP o inflacji

RPP broni swego podejścia do inflacji ?

Ekonomiści banku Pekao uważają, że te czynniki sprawiają, że w najbliższych miesiącach RPP nie będzie zmieniała swojego stanowiska dotyczącego inflacji.

"Uważamy, że pogląd RPP na inflację ma szansę zmienić się w pierwszym kwartale 2022 roku. Wtedy też, naszym zdaniem, poniesione zostaną stopy procentowe. Jeśli chodzi o pozostałe elementy sekwencji normalizacji polityki pieniężnej (wygaszenie programu skupu aktywów), to mogłyby one zostać ogłoszone wcześniej, w najbliższych miesiącach, ale pandemia może również tutaj pokrzyżować szyki NBP – napisano w raporcie banku Pekao.


Glapiński free 1200.jpg
Prezes NBP w "Financial Times": dane o inflacji nie są niepokojące

Opinia ekspertów z największego polskiego banku

Także ekonomiści banku PKO BP zwrócili uwagę, że na razie nie zostaną wypełnione warunki, od których prezes NBP uzależnił podwyżkę stóp procentowych.

"Z minutes oraz wypowiedzi prezesa A. Glapińskiego wynika, że RPP zareaguje dopiero na trwałe przekroczenie przez inflację 3,5 proc. w kolejnych latach, napędzane silnym popytem i utrzymującą się korzystną sytuacją na rynku pracy. Dodatkowym warunkiem jest spadek niepewności związanej z pandemią. Takie warunki nie będą naszym zdaniem spełnione przed 2022 r." – napisano we wtorkowym raporcie PKO BP.

Ekonomiści banku PKO BP uważają, że wysoka inflacja widoczna w centralnej ścieżce projekcji inflacji NBP także nie skłoni RPP do szybkiej zmiany stóp procentowych.

"Chociaż na koniec projekcji zarówno inflacja bazowa jak i wskaźnik CPI wynoszą 3,5 proc., nie zakładamy szybkiego dostosowania w polityce pieniężnej. Ostatnio tak wysoka inflacja była oczekiwana w lutym 2010 i w ciągu roku zaowocowała jednak podwyżkami stóp procentowych" – napisano w raporcie ekspertów PKO BP.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Czeka nas podwyżka stóp procentowych? Prezes NBP wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:00
Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych podczas tej kadencji Rady Polityki Pieniężnej wynosi zero - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas wideokonferencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: przyspieszenie inflacji w lutym spowodowane czynnikami zewnętrznymi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:33
Inflację w Polsce podbijają czynniki, które są całkowicie poza zasięgiem NBP i polityki pieniężnej - powiedzial prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Według szefa NBP słabszy złoty nie jest powodem do zmartwień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieniają się przewidywania dotyczące inflacji. NBP publikuje najnowsze prognozy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 11:37
W 2021 r. inflacja wyniesie 4,2 proc., a wzrost PKB - 5 proc. - wynika z centralnej ścieżki lipcowej projekcji inflacyjnej - poinformował Narodowy Bank Polski. Według opublikowanego raportu inflacja w 2022 r. wyniesie 3,3 proc., a w 2023 r. - 3,4 proc.
rozwiń zwiń