X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków". Szef NBP o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 16:29
- Wszystkie wynagrodzenia i świadczenia emerytalne rosną znacząco szybciej niż inflacja. Dotyczy to również osób najmniej zarabiających - powiedział podczas piątkowej konferencji poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.
Prezes NBP Adam Glapiński
Prezes NBP Adam GlapińskiFoto: Piotr Malecki, Narodowy Bank Polski (National Bank of Poland)

Podczas piątkowej konferencji prezes NBP przypomniał, że obecnie inflacja na świecie jest najwyższa od dekady.


Posłuchaj
00:29 n1.mp3 Prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński uważa, że Polacy nie odczuwają negatywnych skutków inflacji. Profesor Adam Glapiński uważa, że obecnie nie ma podstaw do podnoszenia stóp procentowych./IAR/.

 

- W USA w maju inflacja wynosiła 5 proc. W czerwcu w Polsce spadła do 4,4 proc. i był to spadek silniejszy od oczekiwań - tłumaczył.

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Dobre prognozy dla polskiej gospodarki: w tym roku PKB wzrośnie o 5 procent

"NBP nie ma żadnego wpływu"

Wspomniał, że "obniżyła się także wyraźnie inflacja bazowa". Zdaniem prezesa NBP "roczną inflację podbijają obecnie czynniki podażowe i administracyjne, na które NBP nie ma żadnego wpływu".


Posłuchaj
00:23 n2.mp3 Profesor Adam Glapiński uważa, że obecnie nie ma podstaw do podnoszenia stóp procentowych./IAR/.

 

Glapiński powiedział też, że w tym roku wskaźnik inflacji utrzyma się powyżej 3,5 proc., ale w 2022 r. obniży się i będzie kształtował się w granicach celu inflacyjnego.

IAR/PAP, jk

Czytaj także

Prezes NBP: w drugiej połowie roku powinno nastąpić silne przyspieszenie gospodarcze

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 17:08
Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, ale to nie jest sytuacja idealna, bo zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jest niższe niż wcześniej – ocenił prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że bezrobocie może wrosnąć po ustaniu tarcz antykryzysowych. Przyznał także, iż inflację podbijają czynniki całkowicie niezależne od NBP i polityki pieniężnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czynniki podnoszące inflacje są przejściowe". Prezes NBP mówi o sytuacji gospodarczej Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 16:52
- Obecnie przyczynami kształtowania się inflacji powyżej celu są czynniki, na które nie mamy żadnego wpływu. Są to jednak czynniki przejściowe, przynajmniej w części wygasną w przyszłym roku - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP w "Financial Times": dane o inflacji nie są niepokojące

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 09:48
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński uważa, że dane dotyczące inflacji w Polsce nie są niepokojące. Jak wyjaśnił w dzienniku "Financial Times", inflacja jest częściowo napędzana przez przejściowe i zewnętrzne czynniki, m.in. ceny paliw.
rozwiń zwiń