X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowa Via Carpatia. Umowa na kolejny fragment drogi podpisana

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:55
Prawie 479 mln zł kosztować będzie budowa odcinka drogi ekspresowej S19 między Miejscem Piastowym a Duklą na Podkarpaciu. Inwestycja, która będzie częścią szlaku Via Carpatia, ma być gotowa w 2025 r. Dziś w Miejscu Piastowym podpisana została umowa z wykonawcą – firmą Strabag.
Budowa Via Carpatii
Budowa Via CarpatiiFoto: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

Obecny na uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę, że Via Carpatia to droga, która otwiera wschodnie regiony Polski, w tym Mazury na Europę.

Przypomniał, że poprzednie rządy twierdziły, że drogi w układzie południkowym są zbędne. Zmienił to, jak podkreślił Adamczyk, rząd Prawa i Sprawiedliwości. Minister zaznaczył, że inicjatorem powstania Via Carpatia był śp. b. prezydent Lech Kaczyński, który wraz z przedstawicielami kilku innych państw podpisał w 2006 r. tzw. deklarację łańcucką.

- Jestem przekonany, że wówczas pan prezydent Lech Kaczyński ani pozostali podpisujący to porozumienie nie wyobrażali sobie, że ta inicjatywa, ta inwestycja nabierze tak dużej wagi, tak poważnego europejskiego znaczenie. Potwierdzone to zostało w ubiegłym tygodniu, kiedy to w Sofii odbył się szczyt inicjatywy Trójmorza – powiedział minister.

Drogowy "kręgosłup Trójmorza"

Zdaniem Adamczyka, o szlaku Via Carpatia będzie się mówiło jako "kręgosłupie Trójmorza".

shutterstock droga krajowa S8 1200.jpg
Ile nowych autostrad i dróg ekspresowych powstanie jeszcze w tym roku? Minister infrastruktury wyjaśnia

Szef resortu infrastruktury podał również, że obecnie w kraju budowanych jest w sumie ok. 1,4 tys. km dróg szybkiego ruchu. Adamczyk powiedział, że obecny rząd zwiększył sieć dróg szybkiego ruchu o 40 proc.

- I tak rzeczywistości wygląda Nowy Ład, o którym mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości, o którym mówi pan premier Mateusz Morawiecki. Jeżeli ktoś negatywnie odnosi się do Polskiego Ładu, jeżeli ktoś śmieje się, szydzi z Polskiego Ładu, to szydzi z takich inwestycji, o której dzisiaj mówimy, na które czekają Polacy od pokoleń, na które czekają regiony – mówił minister Adamczyk.

W Miejscu Piastowym obecny był także wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który powiedział, że Via Carpatia to droga, która otwiera miliony możliwości i szans.

- Będzie ogromnym otwarciem społecznym, gospodarczym i ekonomicznym, a także, jeśli chodzi o tę część Podkarpacia, otwarciem turystycznym – dodał.

"To droga życia dla wschodnich regionów Polski"

Przypomniał, że szlak Via Carpatia to priorytetowa inwestycja rządu PiS. - To droga życia dla wschodnich regionów Polski, które czekały na nią lata - zaznaczył Weber.

Natomiast eurodeputowany PiS Tomasz Poręba mówił, że projekt budowy Via Carpatia jest realizowany dzięki determinacji wielu osób.

- Gdyby nie zmiana w 2015 r. Via Carpatia nie byłaby budowana, gdyby nie ta zmiana polityczna w 2015 r. dzisiaj nie stalibyśmy tutaj i nie cieszyli się z kolejnych odcinków. Warto o tym pamiętać, dzięki tej zmianie w 2015 r. tego typu projekty są i będą możliwe – mówił Poręba.


Jak powiedziała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, w przetargu na realizację tego odcinka wpłynęło w sumie dziewięć ofert.

- Jako najkorzystniejszą wybraliśmy ofertę firmy Strabag, która zaoferowała zrealizowanie zadania za kwotę niemal 479 mln zł – przypomniała Rarus.

Budowa drogi i lokalnej infrastruktury

Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i budowa 10,1 km drogi ekspresowej. W ramach prac powstanie węzeł drogowy Dukla oraz para Miejsc Obsługi Podróżnych Równe. Wybudowane zostaną też m.in. trzy estakady, pięć wiaduktów, sześć mostów oraz kilka przejść dla zwierząt.

Jak podała rzeczniczka, wykonawca na projekt i roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie będzie miał 36 miesięcy. Zaznaczyła przy tym, że do etapu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na połowę 2025 r.

Droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała docelowo ok. 169 km. Do tej pory kierowcy korzystają z ponad 30 km tej trasy w regionie - od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe. Niemal 75 km jest w budowie, a pozostałe prawie 65 km - w przygotowaniu.

S19 będzie przebiegać od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku. Połączy województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Droga ta będzie w Polsce częścią szlaku Via Carpatia.


PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Policja rusza z akcją "Prędkość". Na drogach nie zabraknie radarów i specjalnej grupy SPEED

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 07:09
Policja prowadzi dziś na drogach akcję Prędkość - informuje Komenda Główna. Funkcjonariusze mają zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Bezpieczny autokar". Adamczyk: stan techniczny pojazdów to ważny element letniego wypoczynku

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 10:18
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że stan techniczny pojazdów przewożących ludzi, to ważny element letniego wypoczynku. Od rana Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi w całym kraju kontrole autokarów, które wiozą na wakacje między innymi dzieci. Akcję wspiera Polskie Radio, którego reporterzy relacjonują przebieg kontroli na autostradzie A4 w okolicach Gliwic. Ten właśnie punkt kontrolny odwiedził minister Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile nowych autostrad i dróg ekspresowych powstanie jeszcze w tym roku? Minister infrastruktury wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 12:00
- Na drogach krajowych realizowanych jest ponad 110 inwestycji i w tym roku mamy nadzieję oddać do użytkowania ok. 400 km dróg szybkiego ruchu - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie TVP Info.
rozwiń zwiń