X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ile nowych autostrad i dróg ekspresowych powstanie jeszcze w tym roku? Minister infrastruktury wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 12:00
- Na drogach krajowych realizowanych jest ponad 110 inwestycji i w tym roku mamy nadzieję oddać do użytkowania ok. 400 km dróg szybkiego ruchu - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie TVP Info.
Zdjęcie ilustracyjne. Droga krajowa S8
Zdjęcie ilustracyjne. Droga krajowa S8Foto: shutterstock/Robson90

- Dzisiaj ponad 110 inwestycji realizowanych jest tylko na drogach krajowych. To są miliardy złotych. W tym roku mamy nadzieję oddać do użytkowania ok. 400 km dróg szybkiego ruchu - podkreślił szef resortu.

Minister Andrzej Adamczyk przypomniał, że to nie wszystkie inwestycje, które mają poprawić jakość i bezpieczeństwo polskich dróg.

- Trzeba pamiętać, że również rząd dofinansowuje inwestycje na drogach samorządowych: 3,5 mld zł na drogach gminnych i powiatowych. (...) To także program bezpiecznej infrastruktury drogowej: 11 tysięcy przejść dla pieszych będzie doświetlonych - są już na to środki finansowe, jest program, są zgłoszenia, również są doświetlane przejścia na drogach gminnych i powiatowych - wyliczał Adamczyk.

Do kiedy powstanie cała sieć dróg i autostrad?

Według zapowiedzi przedstawicieli MI, sieć tras szybkiego ruchu, czyli autostrad i dróg ekspresowych w Polsce ma być kompletna do 2030 roku.

droga s6 1200.jpg
Drogowcy zapowiadają budowę nadmorskich odcinków trasy S6. To dobra wiadomość dla turystów i mieszkańców Pomorza

Budowa dróg samorządowych wspierana jest m.in. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych), który powstał jako mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego realizujących tego typu inwestycje.

Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Źródła finansowania RFRD to m.in. wpłaty pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacje z budżetu państwa, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku spółek Skarbu Państwa.

premier Morawiecki na budowie Via Carpatia.jpg
Powstanie ponad 20 kilometrów trasy ekspresowej S19, która jest częścią Via Carpatii

Program bezpiecznych dróg 

W ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej (PBID) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza zrealizować 684 zadania wartości około 400 mln zł.

W tym roku w ramach programu zostaną zrealizowane 684 zadania inwestycyjny o wartości ok. 400 mln zł, co stanowi ok. 16 proc. budżetu PBID.

Aż 1,1 mld zł (44 proc. budżetu PBID) zostanie wydanych w latach 2022-2024 na inwestycje związane z przejściami dla pieszych.

GDDKiA podaje, że najwięcej zadań inwestycyjnych  w programie PBID przewidziano w tym roku w woj. małopolskim (183) i wielkopolskim (151). W Małopolsce na ten cel zostanie wydanych 83,4 mln zł.

Łącznie na poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg krajowych w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 zostanie przeznaczone 2,5 mld zł.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

Trwają przygotowania do budowy obwodnicy Szczytna. GDDKiA ujawnia szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:20
Drogowcy rozpoczynają przygotowania do budowy obwodnicy Szczytna. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej obwodnicy Szczytna. Powstanie ona w ciągu dróg krajowych  53, 57 i 58.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowa na budowę obwodnicy Pułtuska podpisana. To pomoże w rozwoju regionu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:55
To będzie jedna z największych inwestycji ujęta w programie budowy stu obwodnic. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie kontrakt na budowę obwodnicy Pułtuska na Mazowszu. Wykonawcą prac będzie firma Strabag. Wartość kontraktu, to ponad 440 milionów złotych. To jedna z dziewięciu obwodnic, która powstanie na Mazowszu w ramach rządowego programu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drogowcy zapowiadają budowę nadmorskich odcinków trasy S6. To dobra wiadomość dla turystów i mieszkańców Pomorza

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 13:55
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S6 między Bobrownikami, a Skórowem. Będzie to w sumie ponad 13 kilometrów. Ten fragment trasy jest jedną z trzech części większego odcinka drogi S6 z Lęborka do Słupska. Koszt tej inwestycji, to prawie 300 milionów złotych. 
rozwiń zwiń