X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

1 lipca - ważny dzień dla podatników. W życie wchodzi pakiet e-commerce, zmiany w VAT i akcyzie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 10:30
Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce, rusza także rejestracja firm w systemie informatycznym Tax Free. Z tym dniem kolejne branże objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych on-line - przypomina Ministerstwo Finansów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Prostock-studio/Shutterstock

Od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące m.in. VAT i akcyzy. Wśród zmian jest m.in. pakiet e-commerce, który zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE.

shutterstock podatki rachunki 1200.jpg
"Najszybszy zwrot VAT w Europie". Zobacz założenia programu Podatnik Bezgotówkowy

"Poprawią one konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm - napisano w komunikacie resortu finansów.

Likwidacja w całej UE zwolnienia z VAT

Ministerstwo przypomina, że w ramach pakietu e-commerce wprowadzona została m.in. likwidacja w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Do tego znacznie rozszerzony został zakres transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop. Pakiet e-commerce wprowadził także możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do konsumentów w UE, w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop.

Nowe przepisy wprowadzają uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro.

Pojawiły się także nowe obowiązki dotyczące operatorów interfejsów elektronicznych (np. platform cyfrowych) ułatwiających sprzedaż na rzecz unijnych konsumentów.

W komunikacie resort finansów przypomniał także, że od 1 lipca 2021 r. kolejne branże i usługi objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych on-line. Taki obowiązek będą miały firmy z branż budowlanej, fryzjerskiej, kosmetycznej i kosmetologicznej, firmy opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczej oraz zajmujące się działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.


Akcyza od samochodów w przyszłym roku

Również od 1 lipca wchodzi w życie przepis przejściowy, który przesuwa na 1 lipca 2022 r. termin powstania obowiązku podatkowego z tytułu zmiany rodzaju pojazdu na samochód osobowy, w tym samochód kempingowy, która nastąpi w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. Ministerstwo Finansów przypomina, że oznacza to, iż dopiero od 1 lipca 2022 r. podatnicy będą mieć obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej oraz obliczenia i zapłaty akcyzy od samochodów, w przypadku których nastąpiła zmiana rodzaju pojazdu na samochód osobowy w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.

Poza tym nowe przepisy wprowadzają opodatkowanie nabycia lub posiadania samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju w przypadku, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, lub w wyniku kontroli np. podatkowej nie ustalono, że podatek akcyzowy został zapłacony.

Pojawił się również obowiązek uzyskania dla celów związanych z rejestracją samochodów ciężarowych oraz specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy.


Tax Free - rusza rejestracja przedsiębiorców

shutterstock_175947125 zakupy torby 1200.jpg
Rosną wpływy z VAT-u. Ekonomiści: to dzięki częściowemu otwarciu gospodarki i wzrostowi sprzedaży

Do 1 lipca rejestracji muszą dokonać podmioty prowadzące działalność w zakresie wyrobów akcyzowych.

"30 czerwca upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA. To również termin na uzupełnienie złożonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R o dane, które dotychczas nie były wymagane. Służy do tego Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych" - informuje Ministerstwo Finansów.

Podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA, nie będą mogły od 1 lipca prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

Kolejny obowiązek, związany z rejestracją, dotyczy systemu zwrotu podatku VAT. Jak informuje resort, system zwrotu podatku VAT podróżnym Tax Free obecnie działa w formie papierowej, od przyszłego roku będzie działał w formie elektronicznej. Dlatego od 1 lipca rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego TAX FREE na Platformie PUESC.


Zmiana zasad poboru podatku u źródła

Od tego samego dnia - 1 lipca 2021 r. - wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze będą przekazywane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

"Dla wierzycieli oznacza to przyspieszenie wysyłki tych dokumentów do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i skrócenie czasu na rozpoczęcie egzekucji. Uruchomienie systemu teleinformatycznego wyeliminuje tytuły wykonawcze w formie papierowej. Przyspieszy również przesyłanie korespondencji przez wierzycieli do naczelników urzędów skarbowych jako organów egzekucyjnych KAS i skróci czas do wszczęcia egzekucji" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Resort informuje także, że podjął decyzję o potrzebie dokonywania zmian w zakresie zasad poboru podatku u źródła z zachowaniem odpowiedniego okresu dostosowawczego. W związku z tym planuje wydanie kolejnych rozporządzeń, które przedłużą zawieszenie stosowania zmienionych zasad poboru podatku u źródła w PIT i CIT do 31 grudnia 2021 r.

W Ministerstwie Finansów finalizowane są prace nad nowelizacją przepisów w zakresie zasad poboru podatku u źródła. Zmodernizowane zasady powinny wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

TAX FREE w nowej odsłonie. Resort finansów wprowadza kolejną e-usługę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:53
- W lutym ogłosiliśmy start e-Urzędu Skarbowego, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Sukcesywnie uruchamiamy w nim kolejne e-usługi. Dziś prezentujemy zmiany, jakie zajdą w popularnym systemie TAX FREE, od stycznia w wersji cyfrowej - zapowiada minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kryteria tworzenia podatkowych grup VAT nie mogą być zbyt wyśrubowane". Eksperci o nowych regulacjach dla firm

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 10:22
Ogłoszony przez resort finansów pomysł umożliwienia tworzenia podatkowych grup VAT ucieszy firmy, ale kryteria nie mogą być zbyt wyśrubowane - uważają przedstawiciele organizacji pracodawców i doradcy podatkowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Trzeba pamiętać o ważnej dacie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 15:39
Do 30 czerwca należy rozpocząć rejestracje podmiotu gospodarczego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Proces rejestracji musi zostać zakończony do 31 sierpnia - poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń