X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rosną wpływy z VAT-u. Ekonomiści: to dzięki częściowemu otwarciu gospodarki i wzrostowi sprzedaży

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 11:25
Wysokie wpływy z VAT w kwietniu mają źródło w częściowym otwarciu gospodarki w marcu, w inflacji i dobrej sprzedaży detalicznej, które wpływają na wzrost cen kupowanych przez Polaków towarów - uważa część ekonomistów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/elwynn

Po kwietniu - jak poinformowało Ministerstwo Finansów - budżet miał 9,2 mld zł nadwyżki. Dochody budżetu wyniosły ok. 147,1 mld zł, a wydatki ok. 137,9 mld zł. W kwietniu budżet uzyskał wysokie wpływy z VAT. Wyniosły one ok. 20,9 mld zł i były o ok. 9,5 mld zł wyższe niż w kwietniu 2021 r, co oznacza wzrost o 83,3 proc. W okresie styczeń-kwiecień 2021 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 69,7 mld zł i było wyższe o ok. 13,6 mld zł (tj. 24,3 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń-kwiecień 2020 r.

- Wysoki wpływy z VAT w kwietniu mogą wynikać z częściowego otwarcie gospodarki, do jakiego doszło jeszcze w marcu. Trzeba pamiętać, że podatki płaci się z opóźnieniem, czyli za poprzedni miesiąc, więc wpływy kwietniowe pochodzą z przychodów przedsiębiorców w marcu - ocenił ekonomista Santander Bank Polska Marcin Luziński.

Dobre dane o sprzedaży detalicznej

Główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski zwraca uwagę na wysoką sprzedaż detaliczną, która utrzymywała się mimo pandemii.

vat 1200.jpg
Nie ma planów zmian w podatkach VAT i CIT. Wiceminister finansów zapowiada korektę klina podatkowego

- Dane o sprzedaży detalicznej były dobre. Wprawdzie nie ma jeszcze szczegółowych danych o strukturze PKB, ale dane o sprzedaży detalicznej wskazują, że poziom konsumpcji był doby i mógł być w ujęciu realnym bliski poziomowi sprzed roku. Gospodarka dostosowała się do pandemii, podobnie jak aktywność konsumentów - ocenił Grzegorz Maliszewski.

Inflacja wspomaga budżet

Jego zdaniem dodatkowym bodźcem, który pozytywnie wpłynął na wpływy z VAT, była inflacja. - Konsumpcja w ujęciu realnym była na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, ale ze względy na wysoką inflację nominalnie prawdopodobnie wzrosła, a wyższe ceny przełożyły się na wyższe wpływy z VAT. Generalnie struktura wzrostu PKB jest probudżetowa, bo opiera się na konsumpcji, co w połączeniu z wysoką inflacją pozytywnie wpływa na dochody budżetu – stwierdził główny ekonomista Banku Millennium.

Zwrot VAT

Na wysokie wpływy z VAT, zdaniem Marcina Luzińskiego, mogły wpłynąć także przesunięcia w zwrotach tego podatku, które wypłaca Ministerstwo Finansów.

- Ministerstwo Finansów czasem zmienia terminy zwrotów, co mocno zaburza dynamikę dochodów z VAT. Tak mogło być w kwietniu, wcześniej bowiem, na przykład w lutym, nie było tak wysokiej dynamiki przychodów z VAT - ocenił.

PR24, akg

Czytaj także

Nie ma planów zmian w podatkach VAT i CIT. Wiceminister finansów zapowiada korektę klina podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 17:01
- Obecnie nie ma w planach zmian w podatkach VAT i CIT, w tzw. Nowym Ładzie będą zaproponowane zmiany w klinie podatkowym – powiedział podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Piotr Patkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tym roku proces szybkiego zwrotu podatków będzie rozszerzony o VAT

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 08:25
Jeszcze w tym roku system szybkiego zwrotu podatku, którego zastosowanie widoczne było np. w przypadku zwrotów nadpłat PIT za 2020 r., zostanie rozszerzony na VAT - zapowiedział dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Arkadiusz Jedynak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rezerwy są w podatku od towarów i usług". Modzelewski o finansowaniu Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 16:47
- Żeby uszczelnić ubytek, jaki powstanie ze zmian w podatkach, trzeba szukać pieniędzy w całym systemie podatkowym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
rozwiń zwiń