X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ustawowe dziedziczenie rodzinnych gospodarstw. Trwają prace nad projektem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:05
Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych jeszcze w czerwcu trafi do konsultacji międzyresortowych - zapowiedział dziś minister rolnictwa Grzegorz Puda. Ustawa ma tworzyć m.in. fundusz gwarancyjny dla rolników i regulować kwestie emerytur oraz dziedziczenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Cinematographer

Puda, goszcząc w Programie 1 Polskiego Radia, powiedział, że w ramach ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych jego resort chce stworzyć fundusz gwarancyjny, który ma zabezpieczać rolników np. w sytuacjach, w których nie otrzymują zapłaty od wielkich koncernów kupujących ich produkcję.


Posłuchaj
00:26 G. Puda.mp3 Grzegorz Puda o ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych (IAR/Jedynka)

- Przygotowaliśmy pewną ustawę, która jest już na końcu doprecyzowania zapisów, zawiera zapisy długo oczekiwane przez rolników, reguluje kwestie spadków, przejmowania gospodarstw rolnych. Chcemy też, żeby młodzi ludzie zakładali rodziny na wsi, żeby młodzi ludzie chcieli być rolnikami - mówił minister rolnictwa.

Według Grzegorza Pudy po przegłosowaniu ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, do prac resortu trafi ustawa dotycząca spółdzielni. Chodzi o uregulowanie prawne spółdzielni mleczarskich.

- Spółdzielcy (...) nie wiedzą co dzieje się w spółdzielni, myślę że zmiana ustawy zapewni im ten dostęp do informacji. Źle się dzieje, kiedy spółdzielca oddający mleko do spółdzielni nie wie, jaka jest jej sytuacja finansowa - ocenił Puda.

odpady śmieci KAS free 1200.jpg
Utylizacja folii rolniczej z nowym dofinansowaniem. Wkrótce rusza nabór wniosków o wsparcie w zagospodarowaniu odpadów

Co z odszkodowaniami za ptasią grypę?

Minister Puda powiedział, że państwo będzie wypłacało hodowcom należne odszkodowania w oparciu o zgłoszenia strat wywołanych ptasią grypą. -W ramach usuwania tych skutków mieliśmy bardzo wiele problemów, bo hodowcy często nie dotrzymywali podstawowego obowiązku jakim jest bioasekuracja - podkreślił szef resortu rolnictwa.

- Prowadzimy zadania, które mają na celu uświadamianie samych hodowców, że to jest w ich interesie, żeby (...) grypa się nie rozprzestrzeniała. Chcemy wytłumaczyć hodowcom, aby korzystali z możliwości dopłat, środków unijnych, aby nie przenosiły się wirusy takie jak ptasia grypa czy ASF - dodał Puda.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Pomoc dla młodych rolników i restrukturyzacja gospodarstw. ARiMR wydłuża termin składania wniosków

Co dalej z ustawą odorową?

Pytany o ustawę odorową, minister wskazał, że inicjatorem prac legislacyjnych w tym zakresie jest Ministerstwo Klimatu "więc my możemy się tylko odnieść do niektórych zapisów".

- Trwa w tej chwili dyskusja, jest to w ramach ustaleń międzyresortowych. Nie może być tak, że ktoś kto od wielu lat uprawia ziemię, z powodu wprowadzenia się osoby na ten teren ma mieć zamykaną czy utrudnioną działalność rolniczą. Nie może być tak, że rolnicy którzy od wielu lat są rolnikami, mają z tytułu tej ustawy być poszkodowani - stwierdził minister Puda.

Ustawa odorowa w obecnie proponowanej wersji stanowi, że fermy zwierząt mogą być lokalizowane w minimalnej odległości 500 metrów od zabudowy mieszkaniowej, w związku z dużą uciążliwością zapachów towarzyszących ich działalności.

PR24/PAP/sw

Czytaj także

Od pola do stołu. Ruszyły prace nad paszportyzacją polskiej żywności

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 17:24
W ministerstwie rolnictwa podpisano list intencyjny rozpoczynający prace nad projektem "paszportyzacja polskiej żywności". Przewiduje on budowę cyfrowego systemu umożliwiającego m.in. śledzenie informacji o produktach w łańcuchu dostaw, tj. "od pola do stołu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejmowa Komisja Rolnictwa za przedłużeniem ograniczeń w obrocie ziemią rolną

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 19:15
Przyjęty przed tygodniem rządowy projekt ustawy dotyczący przedłużenia ograniczeń w obrocie ziemią rolną z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zakłada, że obecne przepisy regulujące obrót takimi gruntami miałyby obowiązywać do końca kwietnia 2026 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będą wydawane pieniądze z nowego budżetu UE na rolnictwo? Ministerstwo ujawniło szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 15:35
W resorcie rolnictwa trwają prace nad zatwierdzeniem planów wydatkowania środków z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Chodzi o Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027. Ostatnie korekty wprowadzono też do Krajowego Planu Odbudowy w segmencie rolnictwa.
rozwiń zwiń