X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niemcy borykają się z rosnącą inflacją. Płace nie rosną, drożeje energia i benzyna

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 07:00
Konsumenci będą musieli wydać znacznie więcej na utrzymanie - inflacja w Niemczech wzrosła w maju do 2,5 proc. Taką informację podał Federalny Urząd Statystyczny po pierwszych szacunkach. Drożeją zwłaszcza olej opałowy i benzyna.
Niemcy, Berlin. Stary budynek Reichstagu
Niemcy, Berlin. Stary budynek ReichstaguFoto: pixabay.com

Inflacja w Niemczech ostatni raz tak wysoka była prawie dziesięć lat temu. Wzrost cen konsumpcyjnych w Niemczech przyspieszył w maju. Towary i usługi kosztowały średnio o 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej. To najwyższa wartość od września 2011 r. W kwietniu inflacja wyniosła jeszcze 2,0 proc.

Inflacja zbliży się do 4 proc.?

shutterstock wykres pieniądze 1200.jpg
Eksperci: inflacja do końca roku będzie rosnąć i pracownicy mogą zażądać podwyżek

Najważniejszym czynnikiem były koszty energii, które wzrosły o 10 proc. rok do roku. W rzeczywistości ceny importowe ropy i gazu wzrosły ponad dwukrotnie w ujęciu rok do roku - częściowo dlatego, że zeszłej wiosny gwałtownie spadły z powodu pandemii. Ponadto paliwa kopalne szkodliwe dla klimatu zostały od początku roku objęte opłatą w wysokości 25 euro za tonę CO2, co również sprawia, że są one droższe.

Są to dane wstępne - ostateczne wyniki za maj 2021 roku zostaną podane w połowie czerwca. Niemniej pokazują one, jak znacząco wzrosły ceny od początku roku. Ekonomiści oczekują wzrostu inflacji. Holger Schmieding, główny ekonomista banku Berenberg, spodziewa się nawet, że w drugiej połowie roku inflacja zbliży się do 4 proc. - informuje telewizja ARD.


Zarobki wzrosły o 1,3 proc.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że konsumenci będą musieli zapłacić znacznie więcej za koszty utrzymania. Ceny żywności wzrosły średnio o 1,5 proc. Droższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku były zwłaszcza warzywa (wzrost o 2,2 proc.) oraz tłuszcze i oleje jadalne (wzrost o 1,5 proc.), przy czym ceny masła wzrosły o 0,9 proc. Pieczywo i produkty zbożowe oraz nabiał i jaja kosztowały średnio po 0,5 proc. więcej niż w maju 2020 r., natomiast owoce były o ok. 0,7 proc. tańsze niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Z drugiej strony, z powodu pandemii w Niemczech notowano ostatnio tylko nieznaczny wzrost płac, co obecnie ogranicza inflację. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego zarobki w pierwszym kwartale 2021 roku zwiększyły się średnio o 1,3 procent w porównaniu z tym samym kwartałem roku poprzedniego.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Eksperci: wzrost wynagrodzeń to dobra informacja, ale będzie on generował inflację

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:30
Rosnące wynagrodzenia to dowód poprawiającej się sytuacji gospodarcze, ale dziś należy ściśle wiązać je z rosnącą inflacją, którą presja płacone będzie jeszcze zwiększać. Istotne jest też zróżnicowanie płac na rynkach lokalnych i, bardzo teraz widoczne, w różnych sektorach - podkreślali goście audycji "Rządy Pieniądza": dr inż. Piotr Komorowski z UKSW i dr Andrzej N. Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Presja na ceny jest wysoka". Eksperci o danych GUS dot. inflacji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:33
Według analityków banku PKO BP, inflacja bazowa, bez żywności i energii, w ujęciu miesięcznym w kwietniu spadła, ale mieliśmy do czynienia ze wzrostem miesiąc do miesiąca cen mebli, aut, sprzętu AGD/RTV, audio, foto, IT i telekomunikacyjnego oraz wywozu śmieci. Jak podał GUS, kwietniowa inflacja wyniosła 4,3 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost cen surowców i materiałów najbardziej odczuwają duże firmy. Czy podniosą ceny swoich usług?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 13:45
Wzrost cen surowców i materiałów najbardziej odczuwają firmy zatrudniające powyżej 250 osób, m.in z branży przetwórczej i budowlanej - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń