X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: inflacja do końca roku będzie rosnąć i pracownicy mogą zażądać podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 11:11
Na wzrost inflacji wpływa wiele czynników, w tym chęć odrabiania strat przez przedsiębiorców. Rosnące już na świecie ceny żywności przyczynią się do dalszego jej wzrostu w końcu roku. Może to wywołać silną presję płacową - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Number1411

Podana przez GUS wskaźnik inflacji w ujęciu rocznym wyniosła 4,3 proc. Część analityków szacuje, że rok zamkniemy średnią inflacją na poziomie 4 proc., czyli powyżej celu inflacyjnego banku centralnego. Prezes NBP prof. Adam Glapiński zaznacza, że za inflację w naszym kraju nie odpowiada wzrost konsumpcji, ale rosnące ceny ropy naftowej, energii elektrycznej i wywozu śmieci.

W opinii Macieja Wośko elementy, które wpływają "teraz na inflację są poza zasięgiem instrumentów klasycznej polityki pieniężnej prowadzonej przez NBP".

- Do elementów wymienionych przez prof. Adama Glapińskiego dodałbym jeszcze niezwykle istotny efekt związany z pandemią, lock downem I powrotami tych lock downów. Wszyscy widzieliśmy, że zwłaszcza w usługach gdy udawało się je otworzyć wyraźnie widać było naturalną chęć żeby jak najszybciej odrobić  straty. To przecież najprostszy sposób reagowania na trudną sytuację w przedsiębiorstwie - powiedział Maciej Wośko.

Andrzej Kubisak zauważył, że obecne ceny odnosimy się do wyników z okresu najgłębszego lock down'u. Można tu wskazać np. ceny ropy naftowej, do której w pewnym momencie nawet dopłacano. Dziś ceny na stacjach benzynowych są o co najmniej 20 proc. wyższe niż wtedy.

- Także usługi są droższe, co wpływa na wzrost cen, ale te element bazy zaczną nam wkrótce zanikać, na przełomie III I IV kwartału 2021 roku. Jako PIE nie spodziewamy się jednak znacznego obniżenia inflacji ze względu na to, że na światowych rynkach będzie drożeć żywność. I ten element do Polski w końcu przyjdzie – mówił Andrzej Kubisiak.

Jego zdaniem to spowoduje, że w końcu roku znaczną presję płacową, co z kolei przełoży się na dalszy wzrost inflacji.

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali również o tym, jak wypłacane są wynagrodzenia w Polsce. Z najnowszego raportu PIE dotyczącego płaceniu pracownikom "pod stołem" wynika, że aż 1,4 mln osób w Polsce w takiej właśnie formie częściowo otrzymuje wynagrodzenie.

Jak informował Andrzej Kubisiak badania PIE objęły rok 2018 r., bo takie dane najnowsze mamy, ale jak zaznaczył, można przyjąć, że pandemia ten problem tylko pogłębiła.

- Jeśli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy, jednym z topowych był rok 2018 (…). A mimo to, co ósma osoba zatrudniona na etacie dostawała część wynagrodzenia poza oficjalnym obiegiem. Dziś widzimy dziwną sytuację przenoszenia osób do sektora rolniczego, z czym nie mieliśmy do czynienia od dwóch dekad. Jest to jednak tylko zatrudnienie deklarowane, bo jednocześnie spada liczba osób płacących składki do KRUS- stwierdził Andrzej Kubisiak.

Maciej Wośko wyraził nadzieję, że pandemia zachęciła firmy do legalnego zatrudnienia I płacenia wynagrodzeń, gdyż wiele z nich poniosło negatywne konsekwencje ukrywania swoich przychodów polegające na tym, że nie mogli wykazać ich spadku I uzyskać pomocy od państwa z tarcz antykryzysowych.

- Wierzę, może naiwnie, że była to swego rodzaju nauczka -  stwierdził Maciej Wośko.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
19:29 Marek Wośko i Andrzej Kubisiak gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR 24) Marek Wośko i Andrzej Kubisiak gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR 24)

 

PR24/Anna Grabowsk/sw 

 

Czytaj także

GUS: Inflacja w marcu 4,3 proc.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 20:00
Wzrost cen produktów spożywczych i ceny paliwa są w głównej mierze odpowiedzialne za wyższą niż spodziewana inflację. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w marcu wyniosła ona 4,3 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PKO BP: inflacja w kwietniu spadła z powodu niskich cen ropy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 10:00
Główną przyczyną tak gwałtownego spadku inflacji w kwietniu 2020 roku, były ceny paliw, które spadały najsilniej od 20 lat. Po 3 miesiącach inflacja powróciła do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP - powiedział PAP Marcin Czaplicki, ekonomista banku PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji w kwietniu. W porównaniu do marca ceny wzrosły o 0,7 procent

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:30
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych kwietniu 2021 roku wzrosły o 4,3 procent, w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Według tak zwanego szybkiego szacunku (CPI), w kwietniu porównaniu z marcem 2021 roku, ceny towarów i usług były większe o 0,7 procent.
rozwiń zwiń