X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Pomoc dla firm będzie kontynuowana". Jarosław Gowin podczas kongresu Impact'21

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 13:01
- Tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza i potwierdzam prognozy wszystkich tych, którzy mówią, że rok zakończymy z czwórką na czele - powiedział podczas konferencji Impact CEE wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Wicepremier Jarosław Gowin na konferencji IMPACT
Wicepremier Jarosław Gowin na konferencji IMPACT Foto: impact/Twitter

Jarosław Gowin podkreślił, że jeśli chodzi o bezrobocie, to "dzisiaj większym problemem polskiej gospodarki jest brak rąk do pracy". 

Zdaniem Gowina nasz kraj ma również dobrą sytuację na rynku pracy. Jak wskazał, to w dużej mierze zasługa polskich przedsiębiorców, milionów pracowników oraz dobrze przemyślanej pomocy ze strony państwa.


Wicepremier Gowin uważa, że "szczepienia są dziś kwestią bezpieczeństwa własnego, najbliższych oraz bezpieczeństwa i dalszego rozwoju polskiej gospodarki".

oecd1200.jpg
OECD bardzo dobrze ocenia polską gospodarkę. Gowin: to efekt 30 lat ciężkiej pracy Polaków

Odbicie w drugiej połowie roku ?

Wicepremier powiedział, że w polskiej gospodarce bardzo optymistyczne dane płyną z sektora przemysłowego, rośnie eksport, a w piątek spodziewane są dane o PKB za pierwszy kwartał tego roku.

-Nasze prognozy są umiarkowanie optymistyczne - uda się nam zahamować tempo spadku, mimo że cały I kwartał to był czas ogromnego nasilenia pandemii - powiedział Jarosław Gowin. Jak podkreślił, prognozowany spadek PKB w tym okresie to "1,5 proc., ale dla porównania w IV kw. 2020 r. odnotowaliśmy 2,7 proc. spadek".

Wicepremier Jarosław Gowin ocenił, że "to koniec złych danych, bo tempo rozwoju polskiej gospodarki gwałtownie przyspiesza".  "Potwierdzam prognozy wszystkich tych, którzy mówią, że rok zakończymy z czwórką na czele" - stwierdził wicepremier.


1200_firma_dokumenty_kobieta_shutterstock.png
Przedsiębiorcy czekają na wzrost gospodarczy po maju. To wynik analizy PIE i BGK

Jak długo państwo będzie pomagać firmom ?

Pomoc państwa dla przedsiębiorców będzie przedłużana tak długo, jak długo sytuacja covidowa będzie zmuszała rząd do wprowadzania obostrzeń - oświadczył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Interwencjonizm państwa jest potrzebny, ale jako czynnik przejściowy - dodał.

-Nasza gospodarka ma zdywersyfikowany charakter - to okazało się dużym atutem w czasie pandemii - (...) z silną rolą przemysłu, który okazał się tą lokomotywą napędzającą wzrost gospodarczy - powiedział Gowin. Jego zdaniem Polska ma także zdrowy sektor finansów.

- Oczywiście ta pomoc finansowa ze strony państwa nie jest bez skutków długofalowych. Tym skutkiem jest wzrost zadłużenia, wzrost długu publicznego, te przeszło 200 mld zł, około 9 proc. PKB, które my wszyscy podatnicy - przecież to nie rząd, rząd nie ma żadnych własnych pieniądze - wyłożyliśmy na ratowanie polskich firm i miejsc pracy. To jest pewien dług, który trzeba będzie (....) spłacać - przypomniał wicepremier Gowin.

Zdaniem szefa MRPiT interwencjonizm państwa jest potrzebny, ale jako czynnik przejściowy. "Już dzisiaj trzeba przygotować dobrze przemyślane sposoby ograniczania obecności państwa w gospodarce" - podkreślił Jarosław Gowin.


PR24/PAP/IAR/sw 


Czytaj także

"Kody PKD nie powinny być głównym kryterium wsparcia dla firm". Apel rzecznika MŚP do Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 10:12
Rzecznik MŚP Adam Abramowicz apeluje do wicepremiera, szefa MRPiT Jarosława Gowina o to, aby wsparcie dla przedsiębiorców było udzielane w oparciu o prowadzoną przez nich działalność, a nie według kryterium przeważającego kodu PKD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: przełom maja i czerwca pokaże stan gospodarki. Wiele zależy od programu szczepień

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 17:30
- Mamy nadzieję, że dotychczasowe formy pomocy ze strony państwa pomogą firmom przetrwać do drugiej połowy roku. Roczna prognoza wzrostu PKB powyżej 4 procent jest wciąż możliwa - powiedział Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza branżowa obejmie kilkaset tysięcy kolejnych firm. Rząd wydłuża listę kodów PKD

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 09:47
Tarcza branżowa będzie wydłużona na kwiecień i rozszerzona o kilkanaście nowych kodów PKD, obejmujących m.in. sklepy budowlane, meblowe, elektroniczne, sportowe i branżę beauty – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Wsparcie będzie mogło trafić nawet do 420 tys. firm zatrudniających ok. 1,4 mln osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedsiębiorcy czekają na wzrost gospodarczy po maju. To wynik analizy PIE i BGK

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:58
Trzecia fala pandemii i utrzymujący się lockdown części firm spowodowały pogorszenie nastrojów przedsiębiorców; spadły zwłaszcza wskaźniki dot. inwestycji - wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE i BGK. Według ekspertów majowe odmrażanie może przynieść odbicie.
rozwiń zwiń