X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

OECD bardzo dobrze ocenia polską gospodarkę. Gowin: to efekt 30 lat ciężkiej pracy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 12:40
Raport OECD wystawia wysoką ocenę polskiej gospodarce, ale też wskazuje na obszary wymagające reformy. Jedno z wyzwań dotyczy potrzeby silniejszego wpisania małych i średnich przedsiębiorstw w globalne łańcuchy produkcyjne – mówi minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Analitycy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozują w najnowszym raporcie dotyczącym Polski stosunkowo łagodny spadek PKB o 3,5 proc. w 2020 r., po którym nastąpi odbicie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r. W ocenie OECD inwestowanie w "bardziej ekologiczną i sprawiedliwszą gospodarkę" wzmocni nasz kraj przy wychodzeniu z kryzysu związanego z COVID-19.


 Christine Lagarde MFW 1200.jpg
Dobre prognozy MFW dla Polski. Teraz spadek PKB i wzrost długu, w przyszłym roku odbicie

Raport zawiera wiele wyzwań

– Raport wystawia bardzo wysoką ocenę polskiej gospodarce. Jest to efekt 30 lat ciężkiej pracy milionów Polaków, innowacyjności, przedsiębiorczości polskich pracodawców – podkreśla wicepremier Jarosław Gowin.

Szef ministerstwa rozwoju zwrócił też uwagę, że raport zawiera wiele wyzwań, wskazuje na obszary, w których potrzebne są reformy pozwalające na utrzymanie tej wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego, utrzymanie szybkiego poziomu podnoszenia dobrobytu. Jedno z tych wyzwań dotyczy potrzeby silniejszego wpisania MŚP w globalne łańcuchy produkcyjne, inne – kwestii wieku emerytalnego czy polityki migracyjnej.

Zdaniem ministra Gowina uwagi ekspertów OECD warte są uważnej analizy, bo wskazują na problemy, które w przyszłości wymagają odpowiedzialnych decyzji.

Kryzys dotknął słabsze regiony i małe firmy

W raporcie OECD stwierdza, że "chociaż szybkie wsparcie rządowe uchroniło firmy i gospodarstwa domowe przed najgorszym do tej pory szokiem gospodarczym, tempo wychodzenia z pandemii jest niepewne, a recesja może mieć bardziej długotrwałe konsekwencje". Jak zaznaczyli analitycy, w szczególności kryzys dotknął m.in. słabsze regiony i małe firmy.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. Misją OECD jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych, mających na celu poprawę jakości życia ludzi na świecie.


shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Prezes PFR: jeżeli Komisja Europejska zaakceptuje założenia Tarczy Finansowej 2.0, pomoc dla firm będzie wypłacona po 15 stycznia

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Czytaj także

Ekonomiści: dane o stanie gospodarki wskazują, że z kryzysu będziemy wychodzić dłużej, nawet mając szczepionkę

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 13:00
Dane o sytuacji polskiej gospodarki w III kwartale nie są złe, ale analitycy spodziewali się jednak nieco lepszych. Jesteśmy na minusie i raczej tak samo będzie w IV kwartale. Wszystko wskazuje też na to, że nie uda nam się odbić tak szybko, jak sądziliśmy jeszcze kilka miesięcy temu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" dr Artur Bartoszewicz z SGH i ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: W Planie dla Pracy i Rozwoju ważna jest nie tylko pomoc finansowa, ale także ułatwienia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 14:50
Plan działań na czas wychodzenia z epidemii koronawirusa jest niezbędny, a najważniejsze, że został przedstawiony odpowiednio wcześnie i będzie przedmiotem konsultacji. Na jego realizację potrzebne będą także środki europejskie, ale są też elementy wymagające jedynie szybkich działań legislacyjnych związanych ze zmniejszeniem obciążeń administracyjnych dla firm - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: prof. Dariusz Tworzydło (UW) oraz Arkadiusz Pączka (Federacja Przedsiębiorców Polskich).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: min. 20 proc. z Funduszu Odbudowy na cyfryzację polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 11:11
Minimum 20 proc. z Funduszu Odbudowy, ale też poważne środki z następnych wieloletnich ram finansowych UE, powinny być w Polsce przeznaczone na digitalizację i cyfryzację zarówno gospodarki, jak i administracji publicznej – uważa minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń