X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PARP przeznaczy miliony złotych na innowacje w polskich firmach. Poznaj założenia tego programu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 11:52
Ponad 45 mln zł ze środków unijnych trafi do firm na prace badawczo-rozwojowe w ramach "Bonów na innowacje dla MŚP" - poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekty, które otrzymają wsparcie, dotyczą m.in. automatyzacji i cyfryzacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/SasinTipchai

"Bony na innowacje dla MŚP" to dwuetapowy konkurs dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Pierwszy etap umożliwia sfinansowanie usług badawczo-rozwojowych w jednostkach naukowych potrzebnych do opracowania nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii lub projektu wzorniczego. Przedsiębiorcy mogli liczyć nawet na 340 tys. zł przy 15-procent udziale własnym. Konkurs jest realizowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Program cieszy się dużą popularnością 

W ostatniej, 9. rundzie naborów w dwóch konkursach "Bony na innowacje dla MŚP" dla etapu usługowego (konkurs ogólny oraz razem z komponentem Dostępność Plus) przedsiębiorcy złożyli 559 wniosków na kwotę ponad 156,2 mln zł. Pozytywnie oceniono projekty 156 firm, którym przyznano dofinansowanie na 45,2 mln zł.

shutterstock wykres pieniądze 1200.jpg
8 mld euro na cyfryzację i zieloną transformację firm. Ekspert: wierzę, że polski biznes sprosta wyzwaniu

Pomyślne ukończenie etapu usługowego pozwalało sięgnąć po pieniądze na wdrożenie opracowanych innowacji w ramach drugiego etapu inwestycyjnego. Przedsiębiorcy mogli otrzymać na ten cel maksymalnie 560 tys. zł, m.in. na zakup: maszyn i urządzeń, patentów, licencji, know-how albo innych praw własności intelektualnej niezbędnych do wdrożenia opracowanej innowacji.

PARP informuje, że w konkursie z komponentem Dostępność Plus aplikujące firmy musiały wykazać, że opracowane przez nich rozwiązania ułatwią codzienne funkcjonowanie osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami funkcjonalnymi: niepełnosprawnych, ale też np. seniorów czy kobiet w ciąży.

cyfryzacja free 1200.jpg
Startuje Program InvestEU. Pomoże zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki

Małe firmy potrzebują środków na inwestycje

W konkursie ogólnym większość projektów rekomendowanych do wsparcia była złożona przez mikro i małe firmy produkcyjne (93 proc.) i wpisywała się w wiodące trendy rozwoju innowacji, tj. automatyzacja i cyfryzacja, GOZ/ochrona środowiska czy zdrowe społeczeństwo. Jak podkreśla PARP, są to jednocześnie kluczowe obszary dla polskiej gospodarki wskazane w katalogu Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS).

Najliczniej reprezentowane były projekty dotyczące automatyzacji i robotyki procesów technologicznych, innowacyjnych technologii, procesów i produktów sektora rolno-spożywczego i leśno-drzewnego, inteligentnych sieci i technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz geoinformacyjnych, gospodarki o obiegu zamkniętym, inteligentnego i energooszczędnego budownictwa, zdrowego społeczeństwa, wysokosprawnych, niskoemisyjnych układów i dystrybucji energetycznych.

W konkursie Dostępność Plus do wsparcia rekomendowano projekty firm produkcyjnych z obszaru zdrowe społeczeństwo.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

PARP chce pobudzić innowacyjność polskich firm. Zobacz o jak dużą sumę chodzi

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:33
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs z pulą 500 mln zł na ułatwienie wdrożenia wyników badań rozwojowych. Średnie, małe i mikrofirmy mogą starać się o pomoc finansową np. na wprowadzenie do sprzedaży innowacyjnych produktów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Badania na rynek", czyli od nauki do biznesu. PARP rozpoczyna nabór wniosków w konkursie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 13:08
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła przyjmowanie wniosków w konkursie "Badania na rynek"  - na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 mln zł na wsparcie dla polskich firm w krajach Zatoki Perskiej. PARP sfinansuje udział w EXPO 2020 w Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 11:35
Na promocję w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i innych krajach Zatoki Perskiej polskie mikro-, małe i średnie firmy mogą uzyskać 50 mln zł w konkursie "Go to Brand – EXPO 2020". Maksymalna kwota dofinansowania to ok. 455 tys. zł.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: na niskie bezrobocie wpływają: tarcze, dywersyfikacja gospodarki i zdolności dostosowawcze przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:00
Najniższe w Europie bezrobocie w Polsce to efekt tarcz antykryzysowych, ale ogromne znaczenie ma tu również dywersyfikacja naszej gospodarki, na co jeszcze niedawno wielu narzekało i umiejętność przedsiębiorców dostosowania się do nowej sytuacji. Dziś patrząc statystycznie bezrobocie nie rośnie, rosną natomiast wynagrodzenia – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Przemysław Ruchlicki z KIG oraz Adam Ruciński z firmy BTFG.
rozwiń zwiń