X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Startuje Program InvestEU. Pomoże zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 10:00
Finansowy filar programu, czyli Fundusz InvestEU, to następca Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Pomoże on zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/panuwat phimpha

– Polska odniosła duży sukces w EFIS. Zajęliśmy 5. miejsce w UE pod względem liczby zatwierdzonych dużych projektów oraz 6. miejsce pod względem kwoty wykorzystanego wsparcia. Polska znalazła się zaraz za największymi gospodarkami UE – podkreśla minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Dodaje, że teraz będziemy dążyć do tego, by powtórzyć ten sukces w zakresie InvestEU.


eksport free 1200.jpg
Polscy eksporterzy skutecznie ratują gospodarkę. Tak wynika z analiz PIE

Wsparcie w ramach czterech segmentów

Resort funduszy i polityki regionalnej poinformował, że Fundusz InvestEU przyjmie postać instrumentu zwrotnego m.in. pożyczek, gwarancji czy wykupu długoterminowych obligacji. Wsparcie ma mobilizować zarówno prywatne, jak również publiczne środki na inwestycje o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, również te realizowane w realizowanych w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Wsparcie zwrotne z Funduszu InvestEU może stanowić atrakcyjne uzupełnienie dla finansowania inwestycji w Polsce ubiegających się o wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy czy Polityki Spójności" – czytamy w komunikacje ministerstwa.

Inwestycje, które mogą ubiegać się o wsparcie z Funduszu InvestEU, muszą wpisywać się co najmniej jeden z czterech segmentów:

  • zrównoważona infrastruktura (transport, energetyka, łączność cyfrowa, odpady);
  • badania naukowe, innowacje i cyfryzacja (transfer wyników badań naukowych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, wspieranie rozwoju działalności innowacyjnych przedsiębiorstw);
  • MŚP (preferencyjne finansowanie zwrotne dla MŚP i małych spółek o średniej kapitalizacji);
  • inwestycje społeczne i umiejętności (kształcenie, szkolenia, infrastruktura społeczna, innowacje społeczne, opieka zdrowotna i opieka długoterminowa).

4 euro za 1 euro

Rozporządzenie w sprawie InvestEU jest stosowane od 1 stycznia 2021 r., a wejdzie w życie prawdopodobnie pod koniec kwietnia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie pomagało w wykorzystaniu wsparcia z Programu InvestEU, w tym przede wszystkim z Funduszu InvestEU, zarówno przez spółki Skarbu Państwa czy samorządy, jak i prywatnych przedsiębiorców. Rolę koordynatora EFIS w Polsce objął w lutym 2016 r. resort funduszy, podejmując wiele działań zmierzających do większego wykorzystania tego instrumentu finansowego.

– Do końca 2020 roku polskie podmioty pozyskały ponad 19 mld zł w ramach EFIS. Można przyjąć szacunkowo, że 1 euro wsparcia EFIS pozwoliło na wygenerowanie 4,33 euro inwestycji w Polsce – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Według niego nasz kraj notuje bardzo dobry wynik inwestycji strategicznych realizowanych ze wsparciem EFIS, mimo że w Polsce dużą konkurencją dla EFIS są dotacje unijne.

Wśród projektów powstających przy wsparciu EFIS można wymienić na przykład budowę Warszawskiego Centrum Symulacji Medycznych, programy budowy mieszkań w Poznaniu i Szczecinie, wsparcie MŚP w związku z koronawirusem oraz budowę linii produkcyjnych mleka w proszku.

 

Unia europejska free 2020.jpg
Budżet UE na lata 2021-2027. Ile pieniędzy ma trafić do Polski?


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS


Czytaj także

Budżet UE na lata 2021-2027. Ile pieniędzy ma trafić do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:00
21 lipca 2020 odbył się jeden z najdłuższych i najtrudniejszych szczytów UE w całości poświęcony zbliżającej się perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Unijni liderzy wynegocjowali wielkość Wieloletnich Ram Finansowych oraz funduszu odbudowy po pandemii COVID-19 w łącznej wysokości 1,8 bln euro. Z tej puli do Polski trafi 159 mld euro wsparcia, z czego 124 mld zostaną wydane w formie dotacji, a pozostała część jako niskooprocentowane pożyczki – przypominają analitycy firmy Ayming.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: doskonałe wyniki eksportu to dowód na zaradność polskich przedsiębiorców i sprawny transport międzynarodowy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 10:00
Polscy eksporterzy doskonale radzą sobie w sytuacji kryzysowej, co dobitnie pokazują najnowsze dane NBP. Nasi przedsiębiorcy znajdowali nowych odbiorców, a potem kontakty te zostawały już na lata. Dostają towar dobrej jakości. Pomaga w tym nasz przodujący w Europie transport międzynarodowy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: potrzeba więcej inwestycji infrastrukturalnych w Grupie Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:44
Współpraca z Grupą Wyszehradzką czy z Chinami będzie bardzo potrzebna na etapie wychodzenia z kryzysu. Jednak jak na razie otwieranie się Chin ma charakter bardziej deklaratywny z państwami naszego regionu – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń