X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jest orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych. Wzmocniona linia ochrony konsumenta

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 16:30
Unijny Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) w sprawie kredytów frankowych kontynuuje linię orzecznictwa dotycząca wzmacniania ochrony konsumenta w relacji z bankiem. Sędziowie z Luksemburga odpowiedzieli na pytania Sądu Okręgowego w Gdańsku. Chodziło o pięć pytań prejudycjalnych dotyczących kredytobiorców i banku BPH. Jednak szczegółowe konsekwencje orzeczenia unijnego Trybunału należą do sądów krajowych. 
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Trybunał Sprawiedliwości Unii EuropejskiejFoto: Shutterstock/nitpicker
Posłuchaj
00:46 tsue.mp3 Orzeczenie TSUE ws frankowiczów - wzmocniona linia ochrony konsumenta - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Przede wszystkim unijny Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że mimo zawarcia aneksu do umowy kredytowej, sąd może badać nieuczciwy charakter klauzuli indeksacyjnej. Jeśli stwierdzi, że miała ona nieuczciwy charakter, to skutkuje przywróceniem stanu prawnego, jakby tej klauzuli w ogóle nie było, chyba że klient nie życzy sobie powrotu do takiego stanu.

shutterstoc frank szwajcarski free 1200.jpg
Sprawy frankowiczów w sądach. Mecenas: przed nami dwa kluczowe tygodnie

Sędziowie Trybunału stwierdzili też, że do sądu krajowego, który stwierdził nieuczciwy charakter warunków umowy kredytowej, należy poinformowanie o tym konsumenta i o konsekwencjach prawnych, jakie może to pociągać.

TSUE nie odniósł się do wszystkich wątpliwości

Ponadto unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że jeśli sąd krajowy stwierdzi nieuczciwy charakter umowy indeksacyjnej, musi z urzędu sprawdzić, czy w ogóle umowa może się utrzymać, czy też można ją unieważnić. Wbrew oczekiwaniom, unijny Trybunał nie odniósł się do kwestii, czy banki mogą żądać od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, czyli w praktyce z odsetek.


1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Co dalej z frankowiczami? Prezes NBP: mamy do czynienia z poważnym ryzykiem prawnym

Co o wyroku TSUE sądzi ZBP ?

-TSUE wyraźnie wskazał, że unieważnienie umowy kredytowej to ostateczność, a jej dokonywanie przez sąd nie może zależeć od żądań klienta - powiedział PAP dr wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, komentując czwartkowy wyrok TSUE.

-Co bardzo istotne, Trybunał wyraźnie wskazuje, że unieważnienie umowy, czyli to, co w tej chwili obserwujemy na rynku jako coś wręcz automatycznego, nie jest celem dyrektywy i tak naprawdę powinno być traktowane jako ostateczność – powiedział wiceprezes ZBP.


Posłuchaj
00:17 Arkadiusz Szczęśniak prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o orzeczeniu TSUE Arkadiusz Szczęśniak prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o orzeczeniu TSUE

 

Podkreślił też, że w jednym z punktów uzasadnienia Trybunał wyraźnie wskazuje, iż "unieważnienie umowy, której nieuczciwy charakter został stwierdzony, nie może stanowić sankcji, przewidzianej w dyrektywie 93/13" w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.


shutterstock_testament notariusz 1200.jpg
"Porządkuje pewne rzeczy". Dr Bodył-Szymala o orzeczeniu TSUE ws. frankowiczów

Kredyt nie może być umorzony na życzenie ?

Wiceprezes ZBP dodał, że według Trybunału unieważnienie umowy nie może zależeć od wyraźnego żądania konsumentów. "Trybunał wyraźnie wskazał, że nie ma czegoś takiego jak nieważność na życzenie. Akcentuje natomiast, że powinno to wynikać z obiektywnego zastosowania przez sąd krajowy kryteriów ustanowionych na mocy prawa krajowego" - zaznaczył. Dodał, że Trybunał stawia w tym wypadku sądom krajowym wysoką poprzeczkę, dotyczącą obiektywizmu i wyraźnego uświadomienia klientowi skutków unieważnienia umowy.


"TSUE wskazał, że klient powinien być w maksymalnie możliwym zakresie poinformowany o skutkach stwierdzenia nieważności, ponieważ może ona mieć również negatywne konsekwencje dla klienta" – twierdzi dr Tadeusz Białek z ZBP.


Posłuchaj
00:25 Arkadiusz Szczęśniak prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o orzeczeniu TSUE Arkadiusz Szczęśniak prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o orzeczeniu TSUE

 

Jak wyrok TSUE oceniają niektórzy kredytobiorcy  ?

Jesteśmy zadowoleni z dzisiejszego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, powiedział w rozmowie z IAR prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak. Sędziowie w Luksemburgu odpowiedzieli na kilka pytań Sądu Okręgowego w Gdańsku dotyczących tak zwanych kredytów frankowych.
Arkadiusz Szcześniak ocenił, że wyrok potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą TSUE w tej sprawie, czyli wzmacnia ochronę konsumenta.


Posłuchaj
00:27 Arkadiusz Szczęśniak prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o orzeczeniu TSUE Arkadiusz Szczęśniak prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o orzeczeniu TSUE

 

Największy polski bank chce ugody

-Bank PKO BP od przełomu maja i czerwca zamierza zawierać z ugody z „frankowiczami”. Kredyty frankowe mają być traktowane jakby były od początku udzielone w złotym, a bank weźmie na siebie cały ciężar związany ze wzrostem kursu wymiany - poinformował w czwartek wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski.- Na czym te ugody będą polegać? Na tym, że wrócimy do dnia udzielenia kredytu i po takim kursie, po jakim kredyt został wypłacony  - powiedział wiceprezes Kozłowski.


1200_sąd_młotek_shutterstock.png
Sprawa kredytu państwa Dziubaków. Jest decyzja sąduWiceprezes PKO BP podkreślił, że bank, "po zgodzie akcjonariuszy, weźmie na siebie cały ciężar związany ze wzrostem kursu wymiany". "Wrócimy do momentu udzielenia i powiemy: to był kredyt złotowy. (...) Chodzi o to, żeby cały ciężar tego, co spowodowało kwestię frankową, czyli wzrost kursu franka, bank wziął na siebie, a zasadniczo akcjonariusze zgodzili się na to, żeby pokryć to z ich własnej kieszeni” - dodał.


Posłuchaj
00:24 Wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski o formie ugód z "frankowiczami" Wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski o formie ugód z "frankowiczami"

 

W ostatni piątek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP zdecydowało o utworzeniu funduszu na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych; jego wartość to ok. 6,7 mld zł.Wiceprezes Kozłowski poinformował, że większość akcjonariuszy była za tym, żeby bank zawierał z kredytobiorcami ugody, w tym Skarb Państwa, który ma 30 proc. akcji PKO BP.

Jego zdaniem nie byłoby problemu kredytów we frankach szwajcarskich, gdyby nie to, że kurs szwajcarskiej waluty wzrósł dwukrotnie, do ponad 4 zł.


Posłuchaj
05:09 dr Marek Szymański z gdańskiej Wyższej Szkoły Bankowej tłumaczy czemu z wyroku TSUE zadowoleni są i "frankowicze" i banki (Ekspres Gospodarczy PR1 Bła dr Marek Szymański z gdańskiej Wyższej Szkoły Bankowej tłumaczy czemu z wyroku TSUE zadowoleni są i "frankowicze" i banki ("Ekspres Gospodarczy" PR1 Błażej Prośniewski)

 


PR1/PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Beata Płomecka/Grygorcewicz/md/Błażej Prośniewski/sw


Czytaj także

Sprawa kredytu państwa Dziubaków. Jest decyzja sądu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:36
Warszawski Sąd Okręgowy odroczył rozprawę Państwa Dziubaków do 3 stycznia przyszłego roku. Chodzi o frankowiczów, w których sprawie orzekał unijny Trybunał Sprawiedliwości. Podczas dzisiejszego posiedzenia do sprawy włączył się przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ugody frankowe będą "kosztowały" prawie 35 mld zł. To najniższy, szacowany koszt dla banków

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 15:13
Z analizy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że najniższy, szacowany dla banków koszt konwersji kredytów, zgodnie z wariantem zaproponowanym przez Przewodniczącego KNF, wyniesie 34,5 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oprocentowanie lokat i kredytów złotowych bez zmian. RPP utrzymała stopy procentowe

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 14:46
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podał NBP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawy frankowiczów w sądach. Mecenas: przed nami dwa kluczowe tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 08:01
Nie marzec jak pierwotnie zaplanowano - a przełom kwietnia i maja, będą kluczowymi datami dla frankowiczów. Po kolejnych zmianach terminów, to ostatecznie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako pierwszy wyznaczy kierunek dla orzecznictwa ważnego dla tysięcy polskich rodzin z tzw. kredytami frankowymi - uważa mec. Izabela Libera, specjalizująca się w obsłudze kredytobiorców pokrzywdzonych przez banki.
rozwiń zwiń