X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozpoczyna się nowy Horyzont Europa. Polscy naukowcy mogą liczyć na ogromne wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 12:52
- Udział Polski w programie Horyzont 2020 był niski, więcej wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy. To musi się zmienić - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. - Zależy nam, aby na koniec programu Horyzontu Europa osiągnąć udział w projektach finansowanych w jego ramach co najmniej na poziomie ok. 3 proc. jego budżetu - dodał minister edukacji Przemysław Czarnek.
Decyzja ministra nauki związana jest z dyskusją profesorów, których obawy miała budzić zbyt wysoka zdawalność zdalnych egzaminów z anatomii
Decyzja ministra nauki związana jest z dyskusją profesorów, których obawy miała budzić zbyt wysoka zdawalność zdalnych egzaminów z anatomiiFoto: LStockStudio/ Shuttertock

W piątek odbywa się konferencja inaugurująca w Polsce program Horyzont Europa. To nowy program ramowy na rzecz badań i innowacji. Budżet przedsięwzięcia wynosi ponad 95 mld euro, co czyni z niego największy tego rodzaju program na świecie.

– Podkreślić należy przy tej okazji, że w Polsce mocno wierzymy w humanistyczny wymiar nauki i innowacji. Innowacja nie jest celem samym w sobie – powiedział edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czasie inauguracji. Dodał, że są one tworzone, żeby lepiej odpowiadać na potrzeby ludzi związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem i dostatkiem.

Polskie instytucje w międzynarodowych projektach

Szef MEiN podkreślił, że Polska ma bardzo wyraźnie wskazany cel w Horyzoncie Europa.

PRZEMYSŁ FABRYKA PRODUKCJA.jpg
Jarosław Gowin: nowoczesny i konkurencyjny przemysł odegra kluczową rolę w rozwoju kraju

– Zależy nam, aby na koniec programu osiągnąć udział w projektach finansowanych z Horyzontu Europa co najmniej na poziomie ok. 3 proc. jego budżetu. W przybliżeniu odpowiada to poziomowi, jaki w ramach polskiej składki do budżetu UE trafia do kasy programu – mówił Przemysław Czarnek i dodaje, że jeśli Polska sprostałaby temu wyzwaniu, to trafiałyby każdego roku do polskich naukowców środki porównywalne z budżetem całego Narodowego Centrum Nauki.

Zdaniem ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, następca programu Horyzont 2020 – Program Horyzont Europa 2021-2027, to nie tylko szansa na sfinansowanie ambitnych projektów badawczych i innowacji, ale na włączenie polskich instytucji do międzynarodowych projektów.

– Dzięki europejskim programom badawczym polscy naukowcy i przedsiębiorcy stają się częścią globalnego łańcucha wymiany doświadczeń i innowacji, które są odpowiedzią na aktualne wyzwania społeczne i gospodarcze – ocenił wicepremier.

Szef resortu edukacji zaznaczył, że w programie Horyzont Europa będzie możliwe finansowanie pełnego zakresu badań naukowych – od społecznych po wysoce zaawansowane badania, tworzące podstawy do przełomów w energetyce, mobilności, medycynie czy biotechnologii.

Środki na badania i rozwój nie mogą być zmniejszane

Jak zauważył minister rozwoju, w poprzedzającym Horyzont Europa programie Horyzont 2020 udział Polski był niski, wynosił 1,27 proc.

– Nasz wkład do budżetu wynosił natomiast 3,23 proc., jako Polska więcej zatem wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy. To się musi zmienić – podkreślił Jarosław Gowin.

Wicepremier negatywnie odniósł się do głosów wzywających do obniżenia nakładów budżetowych w Europie, które są przeznaczane na badania i rozwój.

– Chcę jednoznacznie zaznaczyć, że we wszystkich rozmowach jakie toczę na forum unijnym, wszędzie podkreślam, że środki na badania i rozwój właśnie w czasach kryzysu nie mogą być zmniejszane – oświadczył i dodał, że na realizację programu Horyzont Europa przeznaczonych jest ok. 95 mld euro.

Europejska komisarz ds. innowacji Mariya Gabriel powiedziała, że Horyzont Europa "to najbardziej ambitny program badawczo-rozwojowy na świecie". Jak zauważyła, w Unii Europejskiej nadal mierzymy się z nierównym dostępem do programów europejskich. Niektóre kraje pozostają w tyle, ale Polska należy do tych, które będą korzystać z wielu filarów pomocowych. Jej zdaniem w programie Horyzont 2020 Polska poradziła sobie świetnie, wsparcie uzyskało ponad tysiąc polskich badaczy. Mariya Gabriel podkreśliła, że kolejny program będzie wspierał inicjatywy, które mają wpływ na mierzenie się z globalnymi wyzwaniami.

Innowacje to siła napędowa rozwoju

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki zapowiedział, że kierowana przez niego instytucja będzie przez kolejne lata wspierać polskich przedsiębiorców, naukowców i innowatorów m.in. w ramach działającego od listopada ubiegłego roku krajowego punktu kontaktowego, który będzie miał kluczową rolę w informowaniu o programie Horyzont Europa.

– Będzie można również liczyć na wsparcie i pomoc biura NCBR w Brukseli – zadeklarował Wojciech Kamieniecki.

– Jesteśmy przekonani, że innowacje to prawdziwa siła napędowa rozwoju. Żyjemy w czasach pełnych wyzwań takich jak pandemia, zmiany klimatyczne, energetyka, Zielony Ład, sztuczna inteligencja – dodał.

Jego zdaniem obecny czas to dobry czas na podejmowanie decyzji i realizację przełomowych, nowych projektów.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Inauguracja projektu "Polacy zmieniają świat". Czarnek: rodacy na całym świecie mają wybitny potencjał

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 17:01
Minister edukacji i nauki powiedział, że planuje "sięgać po wybitny potencjał naukowy naszych rodaków rozsianych po całym świecie". Przemysław Czarnek mówił o tym podczas wtorkowej konferencji inaugurującej projekt "Polacy zmieniają świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Granty Interwencyjne NAWA. Trwa nabór wniosków w drugiej edycji programu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:38
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza drugą edycję programu Granty Interwencyjne NAWA. W programie dofinansowanie nawet do 300 tys. zł otrzymają projekty naukowców, których realizacja przyczyni się do rozwiązania bieżących, kluczowych dla społeczeństwa, problemów naukowych.
rozwiń zwiń