X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jarosław Gowin: nowoczesny i konkurencyjny przemysł odegra kluczową rolę w rozwoju kraju

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:56
- Rekomendacje zawarte w Białej Księdze Rozwoju Przemysłu znajdą odzwierciedlenie w Programie Nowej Polityki Przemysłowej Polski - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin na konferencji poświęconej prezentacji Białej Księgi Rozwoju Przemysłu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Don Pablo

Podczas swojego wystąpienia wicepremier wyraził przekonanie, że przemysł nowoczesny i konkurencyjny odegra kluczową rolę, jeśli chodzi o przyszłość, rozwój i dobrobyt naszego kraju. Dlatego, jak zaznaczył Gowin, jego jednym z flagowych programów stała się Nowa Polityka Przemysłowa Polski.

Polski przemysł potrzebuje reform

Wyjaśnił, że celem prowadzonego dialogu z przedsiębiorcami jest wprowadzenie głębokich reform, dzięki którym polski przemysł stanie się innowacyjny, efektywny i konkurencyjny.

Wicepremier poinformował, że w styczniu tego roku zaprosił przedstawicieli przemysłu, organizacji branżowych i pozarządowych oraz jednostek naukowych do szerokich konsultacji. Poprosił o zdefiniowanie najpoważniejszych barier i o przedstawienie propozycji najskuteczniejszych rozwiązań, dzięki którym różne gałęzie polskiego przemysłu sprostają wyzwaniom współczesnego międzynarodowego rynku.

Prawne bariery

- Otrzymaliśmy ponad 300 propozycji, wszystkie uporządkowaliśmy i przeanalizowaliśmy bardzo dokładnie. W ten sposób powstała Biała Księga Rozwoju Przemysłu. Na ponad stu stronach nasi partnerzy wskazują bariery - stwierdził Gowin.

Jak powiedział, że bariery te wynikają po pierwsze z prawa krajowego oraz unijnego, są też bariery związane z różnymi instrumentami wsparcia oraz bariery wynikające z trybu funkcjonowania różnych instytucji państwowych i publicznych.

jarosław gowin free tt 1200  .jpg
Jarosław Gowin: silny przemysł musi być oparty na polskiej własności intelektualnej

Skomplikowane prawo

- Z analizy materiałów nadesłanych przez samych przedsiębiorców reprezentujących poszczególne branże wynika, że najważniejszymi barierami dla rozwoju przemysłu są: po pierwsze dostęp do pracowników (...); system kształcenia niedostosowany do potrzeb poszczególnych branż przemysłu; trudności w dostępie do preferencyjnych form finansowania; problemy związane z regulacjami środowiskowymi, w tym z gospodarowaniem odpadami; wydłużone i skomplikowane procedury administracyjne w tym - niestety - za bardzo wysoki poziom skomplikowania prawa; regulacje prawa pracy i wreszcie koszty prowadzenia działalności gospodarczej związane m.in. z rosnącymi cenami energii - wymienił Gowin.

Transformacja cyfrowa i robotyzacja

Odnosząc się do przekazanych przez partnerów propozycji, minister mówił, że przedsiębiorcy wiele razy wskazywali na potrzeby wspólne dla licznych sektorów - horyzontalne, związane z tworzeniem nowych instrumentów wsparcia na przykład w takich obszarach, jak dostosowanie kompetencji pracowników do zmieniających się potrzeb przemysłu, szczególnie w zakresie nowych, deficytowych zawodów. Wskazywano także na transformację cyfrową i robotyzację przemysłu, transformację niskoemisyjną przedsiębiorstw oraz na transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego i wsparcie dla przemysłów energochłonnych.

Program Nowej Polityki Przemysłowej Polski

- Zapewniam z całą mocą, że wnioski i rekomendacje zawarte w Białej Księdze Rozwoju Przemysłu znajdą odzwierciedlenie w Programie Nowej Polityki Przemysłowej Polski - zadeklarował.

Wicepremier Gowin dodał, że prace nad nią trwają w kierowanym przez niego resorcie. Jak podkreślił, uwagi z Białej Księgi posłużą także do budowania nowych instrumentów wsparcia ze strony państwa dla poszczególnych branż.

Dialog z przemysłem

Według ministra skoro najważniejszą zasadą tworzenia nowej polityki przemysłowej Polski jest dialog z przemysłem, dlatego kluczowym instrumentem stanie się kontrakt branżowy określający wspólnie zdefiniowane zobowiązania obu stron - z jednej strony zobowiązania biznesu, z drugiej administracji.

Gowin zapowiedział, że Biała Księga Rozwoju Przemysłu będzie dostępna na stronie resortu rozwoju, pracy i technologii.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Jarosław Gowin: silny przemysł musi być oparty na polskiej własności intelektualnej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 10:54
Rozpoczynają się prace nad nową polityką przemysłową. Musimy dźwignąć się z poziomu kraju o niskich kosztach produkcji i usług do poziomu kraju o wysokich kompetencjach i wysokich standardach jakościowych - powiedział na konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń