X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rocznica powstania GPW. "Przed 30 laty była dla Polaków zwiastunem prawdziwego kapitalizmu"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 10:30
- Gdy 30 lat temu zaczynała funkcjonować nasza Giełda Papierów Wartościowych, było to pierwsze zetknięcie Polaków z prawdziwym kapitalizmem. Dziś mamy giełdę średniej wielkości, ale odpowiada też ona rozmiarom naszej gospodarki - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i dr Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
11:51 PR24_AAC 2021_04_16-09-07-57.mp3 Eksperci: GPW przed 30 laty był dla Polaków zwiastunem prawdziwego kapitalizmu (Polskie Radio 24)

Jak zaznaczył w związku z jubileuszem 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Polsce prezydent Andrzej Duda, nasza giełda "rośnie wraz z polskimi osiągnięciami, wraz z rozwojem naszej gospodarki". Przypomniał, że na pierwszej sesji debiutowało 5 spółek, a obroty wyniosły niecałe 2 tys. zł. Dziś, na obu parkietach GPW, mamy akcje i obligacje ponad 800 emitentów na kwotę 1 bln 100 mld zł.

- Powstanie giełdy przyczyniło się do napływu kapitału, dało szansę wielu firmom na zdobycie finansowania i rozwój. Dziś w naszym regionie ma ona pozycję ugruntowaną. Były duże plany przejęcia giełdy wiedeńskiej czy praskiej. Szkoda, że się nie powiodły, bo wtedy giełda warszawska byłaby razem z nimi bardzo liczącym się graczem europejskim – mówił dr Arendarski.

krp 120.jpg
"Giełdę można uznać za ikonę wolnego rynku". Prezydent Andrzej Duda na obchodach 30-lecia GPW

- Polska giełda zrobiła niesamowity krok. 30 lat temu było to dla wielu namacalne dotknięcie kapitalizmu po 10-leciach poprzedniego systemu. Ostatnie kilka lat nie było dla niej najlepsze, ale na to złożyło się wiele czynników. Rynki koncentrują się na tych największych, stąd próby konsolidacji z innymi giełdami Europy Centralnej były dobrym pomysłem. Polska giełda jest średnia. Musimy walczyć, żeby utrzymać na niej i inwestorów, i emitentów – podkreślił dr Kaczor.

Co wpływa na inflację?

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do najnowszych danych GUS o inflacji. Ceny towarów i usług w marcu rok do roku wzrosły o 3,2 proc. (usług o 7,3 proc., towarów o 1,9 proc.). Wzrost cen bardzo widoczny jest na rynku mieszkań. Jak podaje GUS, ich ceny na rynku pierwotnym wzrosły wobec ub. r. o 6,0 proc. a na rynku wtórnym o 11,2 proc.

Dr Kaczor zaznaczył, że na wzrost inflacji złożył się w dużej mierze wzrost cen paliw oraz kosztów utrzymania mieszkań, w tym wywozu śmieci, wody, energii.

- Te ostatnie czynniki zostaną z nami nie tylko do końca roku (…). Warto zaznaczyć, że ożywienie jeszcze się nie rozpoczęło, nadal mamy lockdown, pracujemy w domu (…). Gdy zaczniemy wydawać pieniądze, ceny wzrosną. Dlatego niepokoi mnie spokój NBP, że inflacja będzie niska – analizował dr Kaczor.

W opinii dr. Arendarskiego natomiast nie ma powodu do tragedii. Do czynników inflacyjnych dodał słabą złotówkę i drogi import, przez co wzrastają koszty zaopatrzenia, a także dodatkowe wymogi sanitarne.

- Jestem umiarkowanym optymistą. Niedobrze, że inflacja jest tak duża, pewnie jeszcze wzrośnie. Spodziewamy się, że w 2021 r. wyniesie 3,2 proc. wobec 3,4 proc. w 2020 r., więc nasze poglądy są umiarkowanie optymistyczne – ocenił dr Arendarski.

Odnosząc się do cen mieszkań, stwierdził, że wysoki wzrost ich cen jest konsekwencją polityki NBP, niskiego oprocentowania lokat ocierającego się o wartości ujemne. Dlatego inwestorzy się ich wyzbywają, inwestując w mieszkania, których wartość, według ocen, będzie w najbliższym czasie jeszcze rosła.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Czytaj także

30 lat temu powstała warszawska Giełda Papierów Wartościowych

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 09:37
12 kwietnia 1991 roku podpisano akt założycielski spółki akcyjnej Giełda Papierów Wartościowych, z okazji jubileuszu życzenia złożył prezydent Andrzej Duda. Pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Inwestorzy mieli wtedy do wyboru akcje pięciu spółek. Dziś na obu rynkach GPW jest ponad 800 spółek, a ich kapitalizacja, to ponad bilion 135 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dietl: giełdy z miejsc obrotu akcjami stały się spółkami technologicznymi rynku finansowego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 09:32
- Spółki nie szukają na giełdach kapitału, parkiety służą raczej wychodzeniu z inwestycji. Giełdy przeszły drogę od miejsc obrotu akcjami do spółek technologicznych wchodzących różne obszary rynków finansowych z wyrafinowanymi usługi. GPW próbuje odnaleźć się w tych megatrendach - mówi prezes GPW Marek Dietl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Giełdę można uznać za ikonę wolnego rynku". Prezydent Andrzej Duda na obchodach 30-lecia GPW

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 10:24
- Mamy absolutnie największą giełdę Europy Środkowej, na obu rynkach GPW jest ponad 800 spółek, a ich kapitalizacja, to ponad bilion 135 mld zł - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia sesji inaugurującej 30-lecie powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak dodał, GPW można uznać za ikonę odbudowanego w niepodległej Polsce wolnego rynku.
rozwiń zwiń