X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Giełdę można uznać za ikonę wolnego rynku". Prezydent Andrzej Duda na obchodach 30-lecia GPW

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 10:24
- Mamy absolutnie największą giełdę Europy Środkowej, na obu rynkach GPW jest ponad 800 spółek, a ich kapitalizacja, to ponad bilion 135 mld zł - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia sesji inaugurującej 30-lecie powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak dodał, GPW można uznać za ikonę odbudowanego w niepodległej Polsce wolnego rynku.
Prezydent Andrzej Duda i prezes GPW Marek Dietl
Prezydent Andrzej Duda i prezes GPW Marek DietlFoto: KPRP/Jakub Szymczuk

Prezydent zadeklarował, że obecność na sesji z okazji 30-lecia GPW to dla niego duże przeżycie i przypomniał, że historia rynków kapitałowych w Polsce jest o wiele dłuższa, niż ostatnie 30 lat, sięga bowiem Giełdy Warszawskiej założonej w 1817 r.

- To dzisiejsze spotkanie jest dla mnie ważne, bo byłem świadkiem, świadomym świadkiem tych przemian - powiedział Andrzej Duda.

- Pamiętam dokładnie to wydarzenie (pierwsze notowanie GPW), obserwowałem je w telewizji. Było to dla mnie duże przeżycie z bardzo prostej przyczyny: miałem wtedy 19 lat i rozumiałem doskonale tę wielką zmianę, jaka następuje, z powrotem Giełdy Papierów Wartościowych do naszego kraju - wspomniał prezydent.

- Giełda była dla mnie, jako młodego człowieka wychowanego za Żelazną Kurtyną, synonimem wolnego świata, była synonimem wolnej gospodarki, była Ameryką - stwierdził Andrzej Duda. Jak dodał, giełda kojarzyła się z amerykańską "Wall Street, wielkim światem finansowym, wielkim światem wielkich firm, wolności gospodarczej, co zarazem było tym samym w jakimś sensie synonimem prosperity, bogactwa, życia, które było dla nas przez tyle lat może nie czymś zakazanym, ale było czymś osiągalnym bardzo trudno".

Ważna część odbudowanej gospodarki

W swym wystąpieniu prezydent zwrócił uwagę na rolę rynku kapitałowego dla naszej gospodarki.

- Rynek kapitałowy, wolny rynek, rynek wielkich firm stał się naszym udziałem i stał się wielką częścią dzisiejszej naszej prosperity - podkreślił.

Posłuchaj
00:29 gpw1.mp3 Prezydent Andrzej Duda o roli rynku kapitałowego w naszej gospodarce (IAR)

GPW 1200 Forum.jpg
"Zaczęło się od pięciu spółek...". Jubileuszowa sesja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Życzenia dalszego rozwoju

Z okazji rocznicy prezydent Andrzej Duda życzył, by polska giełda stawała się coraz mocniejsza i większa.

- Życzę, żeby stawała się jedną z tych giełd, które liczą się nie tylko w przestrzeni europejskiej, ale i światowej, dziękuję władzom giełdy za włączenie się w ideę Trójmorza - mówił.

Posłuchaj
00:30 gpw2.mp3 Prezydent Andrzej Duda: życzę, by GPW dalej szybko się rozwijała (IAR)

W obchodach 30-tej rocznicy GPW biorą również udział przedstawiciele władz państwowych, spółek giełdowych i instytucji związanych z rozwojem polskiego rynku kapitałowego. Jednym z gości jest Wiesław Rozłucki - współzałożyciel i pierwszy prezes GPW w latach 1991-2006.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

Coraz większa aktywność inwestorów na giełdzie. Statystyki pokazują wzrost wartości obrotu akcjami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:00
W marcu łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła 40,9 mld zł, wzrosła o 57,2 proc. rok do roku - wynika ze statystyk Giełdy Papierów Wartościowych dotyczących aktywności inwestorów na rynkach Grupy GPW. Wartość indeksu WIG na koniec marca wyniosła 58 081,50 pkt i była o 39,5 proc. wyższa niż przed rokiem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat temu powstała warszawska Giełda Papierów Wartościowych

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 09:37
12 kwietnia 1991 roku podpisano akt założycielski spółki akcyjnej Giełda Papierów Wartościowych, z okazji jubileuszu życzenia złożył prezydent Andrzej Duda. Pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Inwestorzy mieli wtedy do wyboru akcje pięciu spółek. Dziś na obu rynkach GPW jest ponad 800 spółek, a ich kapitalizacja, to ponad bilion 135 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaczęło się od pięciu spółek...". Jubileuszowa sesja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 07:45
Pierwsza sesja giełdowa na warszawskim parkiecie odbyła się dokładnie 30 lat temu. Dzisiaj wydarzenie to uchodzi za symbol przełomowych przemian gospodarczych i odrodzenia rynku kapitałowego w wolnej Polsce. W inauguracji uczestniczyło siedem domów maklerskich, a notowano akcje pięciu spółek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dietl: giełdy z miejsc obrotu akcjami stały się spółkami technologicznymi rynku finansowego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 09:32
- Spółki nie szukają na giełdach kapitału, parkiety służą raczej wychodzeniu z inwestycji. Giełdy przeszły drogę od miejsc obrotu akcjami do spółek technologicznych wchodzących różne obszary rynków finansowych z wyrafinowanymi usługi. GPW próbuje odnaleźć się w tych megatrendach - mówi prezes GPW Marek Dietl.
rozwiń zwiń