Raport BGK: gwarancje de minimis pomogły firmom w utrzymaniu poziomu zatrudnienia i inwestycji

2021-04-15, 13:48

Raport BGK: gwarancje de minimis pomogły firmom w utrzymaniu poziomu zatrudnienia i inwestycji
Zdj. ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/GaudiLab

Finansowanie pozyskane przez firmy dzięki zabezpieczeniu w formie gwarancji de minimis przełożyło się na 125 tys. miejsc pracy utworzonych w okresie kryzysu i aż 184 tys. zachowanych miejsc pracy - wynika z raport banku BGK.

Według raportu BGK "Efekty programu gwarancji de minimis" od marca 2013 roku, tj. od momentu powstania programu, do listopada 2020 r. suma udzielonych gwarancji de minimis osiągnęła ponad 87 mld złotych, a suma wygenerowanego w tym okresie kredytu – ok. 148,4 mld zł.

Bez gwarancji de minimis połowa małych firm miałaby kłopoty finansowe

- Z badania, które przeprowadziliśmy, wynika, że bez gwarancji de minimis aż połowa MŚP znalazłaby się w luce finansowej. To oznacza, że bez wsparcia BGK przedsiębiorcy nie uzyskaliby kredytu lub uzyskaliby go w niższej wartości. Dodatkowo 1/5 firm, które pozyskałyby kredyt nawet bez gwarancji, otrzymałyby go na gorszych warunkach, co również stanowi ograniczenie w dostępie do finansowania. Łącznie w szeroko pojętej luce finansowej znalazłoby się więc 73 proc. firm – wyjaśnił główny ekonomista BGK Mateusz Walewski.


Powiązany Artykuł

ABGK.jpg
Nowy typ gwarancji na leasing dla małych firm. BGK ujawnia szczegóły

Gwarancje pomogły w utrzymaniu zatrudnienia i otrzymania kredytów

Jak pokazuje raport, w trakcie pandemii aż 77 proc. firm dzięki wsparciu BGK mogło skupić się na utrzymywaniu zatrudnienia, a bez gwarancji Banku aż 52 proc. przedsiębiorstw w u.br. nie uzyskałoby kredytu. Jest to wynik dwukrotnie większy niż w 2019 r. W największym stopniu dotyczy to firm najmłodszych (59 proc.), usługowych, w tym z branży hotelarsko-gastronomicznej (HORECA), które zostały w największym stopniu objęte obostrzeniami pandemicznymi (50 proc.). Dotyka to też firm, które działają lokalnie (46 proc.) oraz prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (43 proc.) oraz handlową (40 proc.).


Powiązany Artykuł

1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
"Pomogły utrzymać płynność i uniknąć zwolnień". BGK o gwarancjach Biznesmax dla firm

Pomoc najbardziej doceniły firmy lokalne

- Prawie połowa badanych przedsiębiorców stwierdziła, że gwarantowane programem finansowanie w bardzo dużym lub dużym stopniu pomogło im przetrwać kryzysową sytuację. Najsilniej pomoc odczuły firmy lokalne. Co ważne, podczas trwania kryzysu, 4/5 badanych firm nie miała problemu ze spłatą gwarantowanego przez BGK kredytu. Te doświadczające trudności najczęściej posiłkowały się innym wsparciem z tarczy antykryzysowej lub korzystały z wakacji kredytowych - skomentował Walewski.


Powiązany Artykuł

ABGK.jpg
Ekspert BGK: w tym roku zwiększy się poziom naszej pomocy dla polskich firm



Według deklaracji badanych przedsiębiorców najczęściej nie pozyskałyby kredytu bez gwarancji de minimis (58 proc.) firmy o lokalnym zasięgu, a w następnej kolejności regionalne (56 proc.) Nieznacznie rzadziej problem ten dotknął firmy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (47 proc.).

Gwarancje pomogły w planach inwestycyjnych

- W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa (...) inwestycje są jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na odbudowę gospodarki. Dlatego cieszy nas, że mimo kryzysowej sytuacji około 1/3 firm, po uzyskaniu kredytu obrotowego z gwarancją na tyle polepszały swoją pozycję, że dokonały inwestycji – tłumaczy główny ekonomista BGK.

W poprzednich latach odsetek firm, które przeznaczały pozyskane środki na inwestycje, był wyższy niż w 2020 r. Wynika to z faktu, że większość MŚP w okresie pandemii wstrzymała decyzje o inwestycjach, przekierowując zasoby finansowe przede wszystkim na przetrwanie i utrzymanie zatrudnienia - zauważa Zespół Informacji i PR BGK.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej