X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kto zbuduje polską elektrownię jądrową? Oto potencjalni inwestorzy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 12:30
- W ciągu 18 miesięcy powinno się wyjaśnić, kto będzie partnerem w budowie polskiej elektrowni jądrowej - zapowiedział kilka dni temu w Polskim Radiu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wskazując na toczące się rozmowy z potencjalnymi partnerami. Propozycję - powiązaną z finansowaniem - przygotowują Amerykanie, ale porównywalną ofertę chce złożyć również Francja.
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Minister klimatu i środowiska podkreśla, że prowadzone są obecnie rozmowy ze stroną francuską.

- Mamy też innych potencjalnych partnerów, którzy się odezwali. Do tego programu zgłosili się ci gracze, którzy są najbardziej istotni, najbardziej perspektywiczni - dodaje Michał Kurtyka.

Dlatego – według szefa resortu klimatu – nie można obecnie przesądzać, jaka decyzja zapadnie za 18 miesięcy w kwestii tego, kto będzie budował atom dla Polski.

W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy do 9 GW.

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

elektrownia atomowa prąd atom free shut 1200.jpg
Amerykański atom w Polsce coraz bliżej. Umowa z USA gotowa

Amerykańska specjalistyczna wiedza

W połowie marca pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski spotkał się z prezesem Westinghouse Patrickiem Fragmanem. Westinghouse przygotowuje przewidzianą umową z USA propozycję dotyczącą budowy bloków jądrowych.

- To spotkanie jest związane z realizacją polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej, która przewiduje przygotowanie propozycji dla rządu polskiego. Westinghouse przygotowuje techniczną część tej oferty i ma na to 12 miesięcy - poinformował wówczas Piotr Naimski.

Jak dodał, druga część tej oferty będzie zawierała propozycję struktury finansowania polskiego projektu jądrowego, zakładającego budowę sześciu reaktorów jądrowych w Polsce.

- Wynik tych prac będzie podstawą dla polskiego rządu dla zdecydowania o ewentualnym wyborze technologii - dodał pełnomocnik rządu.

Prace nad ofertą, prowadzone przez Westinghouse są finansowane przez amerykańską rządową agencję TDA (U.S. Trade and Development Agency). Prace te mają kosztować 10 mln dolarów i zgodnie z umową międzyrządową ma je pokryć strona amerykańska.

Umowa międzyrządowa z USA ws. „współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej” weszła w życie w lutym 2021 r.

USA wyrażają w niej żywe zainteresowanie ułatwieniem wykorzystania EXIM Banku (agencja kredytów eksportowych USA) i dostępnych amerykańskich instytucji finansowych do wspierania całościowego finansowania Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dalej, strony umowy uznają, że "amerykańska specjalistyczna wiedza" oferowana w ramach umowy będzie najbardziej skuteczna, jeśli głównym dostawcą technologii reaktorów jądrowych i głównym wykonawcą EPC będą podmioty ze Stanów Zjednoczonych.

Piotr Naimski podkreśla jednak, że umowa z USA i prowadzone prace nie oznaczają wyboru konkretnej technologii przez stronę Polską.

Sytuacja, w której wszyscy wygrywają

Tymczasem Francja planuje projekt jądrowy o rozmiarach porównywalnych z polskim i w tym samym czasie.

- Polski przemysł mógłby pracować na potrzeby dwóch projektów - wyraził przekonanie pod koniec marca wysoki przedstawiciel rządu Francji ds. współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, Philippe Crouzet.

Francuski przedstawiciel przypomniał polskie deklaracje, że w projekcie jądrowym poszukuje partnera na dekady.

- Odpowiedź Francji jest taka: będziemy budować reaktory EPR o tym samym czasie życia w tym samym momencie, co w Polsce. Zatem francuskie zaangażowanie byłoby dokładnie takie, jakiego oczekujecie - oświadczył Philippe Crouzet.

Co więcej, według niego Francja ma interes w tym, by to w Polsce rozwijały się kompetencje przemysłowe sektora nuklearnego.

- Dwa równoległe programy jądrowe to sytuacja typu win-win, w której wszyscy wygrywają. Francja wykorzystuje swoje zasoby, a Polska rozwija swoje - uważa przedstawiciel rządu Francji i dodaje: "W ciągu kilku miesięcy pokażemy korzyści dla polskiego przemysłu z tego, że będzie się rozwijać, mając także dostęp do programu francuskiego. Będzie więc zaangażowany w dwa programy równocześnie".

Francja widzi Polskę w "klubie atomowym"

Francuski przedstawiciel zauważył też, że w przypadku wyboru Francji na partnera atutem będzie to, że po drugiej stronie znajdzie się tylko jeden podmiot – EDF. To nie tylko operator elektrowni jądrowych, ale firma, która ma zdolności produkcyjne, w tym i możliwość wytwarzania najważniejszych elementów reaktora.

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Elektrownia atomowa w Polsce. Wiemy, gdzie może powstać

Jak zaznaczył przedstawiciel rządu Francji, projekty w typie polskiego programu jądrowego mogą być finansowane długiem do poziomu 70-80 proc. W pozostałej części może to być to finansowanie typu equity, w dodatku typowo rozłożone na 20 lat. Podkreślił, że są to kwoty w zasięgu finansowania, którego może dostarczyć Francja, w takiej czy innej formie. Poza tym, Philippe Crouzet ocenia, że przy programie wielkości polskiego, kwestie finansowe są raczej drugorzędne. Jego koszty zostaną rozłożone na 20 lat, w którym to czasie pierwsze reaktory zaczną produkować energię i dostarczać rentowności zanim inne zostaną skończone, a nawet zaczęte.

- Najważniejsza będzie natura partnerstwa od strony technologicznej i przemysłowej. Sądzę, że jeśli chodzi o stronę przemysłową, mamy wiele atutów - podkreśla Philippe Crouzet dodając, że Francja jest zainteresowana tym, aby Polska dołączyła do "klubu atomowego" i tym, aby przywództwo w nim zostało rozdzielone między oba kraje.

- Francja ma drugą co do wielkości flotę reaktorów na świecie, ale jest absolutnie kluczowe, aby wewnątrz UE towarzyszył jej w tym obszarze inny duży kraj, należący do wspólnoty - podkreśla.


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS,sw

Czytaj także

Amerykański atom w Polsce coraz bliżej. Umowa z USA gotowa

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 13:23
Kilka dni temu zakończył się proces zatwierdzania międzyrządowej umowy z USA ws. atomu - poinformował we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Polsce. Wiemy, gdzie może powstać

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:02
- Przewidujemy, że w 2033 r. będzie uruchomiony w Polsce pierwszy reaktor jądrowy - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje: Lubiatowo i Żarnowiec. W opracowaniu koncepcji pomagają nam Amerykanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje w OZE zmniejszą ceny prądu już w 2030 r. Tak wynika z analizy Instytutu Jagiellońskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 11:30
Jednym z efektów transformacji energetycznej mogą być spadki średniej ceny hurtowej energii elektrycznej, co pozytywnie przełoży się na konkurencyjność gospodarki. Tak twierdzą eksperci Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski: przełomem w energetyce będzie budowa elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 08:15
- Przełom nastąpi w 2030 r., wtedy transformacja energetyczna zmieni sposoby produkcji prądu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja to jeden z najważniejszych partnerów biznesowych Polski. Wymiana handlowa rośnie z roku na rok

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:30
Francja jest 4. największym partnerem handlowym Polski pod względem wartości obrotów towarowych. Od momentu przystąpienia do UE polski eksport do Francji wzrósł o niemal 350 proc. Od lat również Polska pozostaje  liczącym się partnerem handlowym Francji. Według danych francuskiego resortu gospodarki w 2020 r. eksport do Polski stanowił 2,2 proc. ogólnego francuskiego eksportu, co sytuuje nasz kraj na 10. pozycji wśród głównych odbiorców francuskich towarów.
rozwiń zwiń