X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W 2020 roku PGNiG zanotował wielomiliardowe zyski. Miała na to wpływ wygrana z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:11
W 2020 roku Grupa Kapitałowa PGNiG osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 39,2 mld zł. Wynik EBITDA wyniósł 13 mld zł, a zysk netto 7,34 mld zł. W ubiegłym roku PGNiG sprzedało w Polsce ok. 16,8 mld m3 gazu, o 5,4 proc. więcej niż w 2019 r.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe PGNiG

Wydobycie ropy naftowej w całej Grupie Kapitałowej PGNiG wzrosło o 8 proc. rok do roku i wyniosło 1,32 mln ton, wydobycie gazu ziemnego utrzymało się zaś na poziomie ok. 4,5 mld m3, z czego 3,7 mld m3 wydobyto w Polsce. Na 2021 r. spółka prognozuje krajowe wydobycie na poziomie 3,8 mld m3.


WODÓR twitter - PKN ORLEN.jpg
"Przed nami produkcja paliw przyszłości". Wiceprezes PGNiG o planach koncernu

Wolumen dystrybucji paliwa gazowego utrzymał się na poziomie zbliżonym do 2019 r. i wyniósł ok. 11,5 mld m3. Przychody z usługi dystrybucyjnej wzrosły o 4 proc. do poziomu 4,39 mld zł. Wolumen eksportu gazu na Ukrainę wyniósł ponad 1,2 mld m3 wobec nieco ponad 0,5 mld m3 w 2019 r.

W 2020 r. PGNiG sprzedało w Polsce ok. 16,8 mld m3 gazu, o 5,4 proc. więcej niż w 2019 r. Sprzedaż przez Towarową Giełdę Energii wyniosła nieco ponad 9,5 mld m3.

Wygrana z Gazpromem wpłynęła na wyniki

W Polsce w 2020 r. spółka zapłaciła na rzecz administracji publicznej ponad 2,8 mld zł, z czego większość – nieco ponad 2 mld zł – z tytułu podatków od dochodu, produkcji lub zysków. W specjalnym liście prezes spółki Paweł Majewski napisał, że wygrana w arbitrażu z Gazpromem zdecydowanie poprawiła warunki prowadzenia działalności handlowej. Efekt spadku kosztów pozyskania gazu z kierunku wschodniego jest wyraźnie widoczny w wynikach finansowych GJ PGNiG w ostatnich kwartałach 2020 r.

Jak zaznaczył szef spółki, dla wyników finansowych istotny był jednorazowy czynnik w postaci zwrotu przez Gazprom nadpłaty PGNiG za lata 2014-2020. Jednak – jego zdaniem – o wiele ważniejsze jest ustanowienie nowej formuły cenowej w kontrakcie jamalskim. Ma to wpływ na koszty pozyskania gazu w kolejnych kwartałach.

– Już od drugiej połowy 2020 roku obserwujemy korzystne trwałe zmiany przede wszystkim w kosztach operacyjnych. Mimo niesprzyjających warunków związanych z wahaniami cen surowców i ograniczeniami spowodowanymi przez pandemię osiągnęliśmy rekordowe wyniki, co stanowi dla nas szczególny powód do zadowolenia – komentuje Paweł Majewski.


gaz ziemny1200.jpg
Ceny gazu. Prezes PGNiG: nie ma możliwości, żeby na konkurencyjnym rynku je zawyżać

Nowe warunki dla prowadzenia biznesu

Ostatni rating agencji Fitch, w którym potwierdzono dla PGNiG ocenę BBB z perspektywą stabilną, odzwierciedla pozycję spółki jako operatora na rynku gazu ze zdywersyfikowanym portfelem kontraktów na import gazu do Polski.

– Sam import LNG wzrósł o prawie 10 proc. rok do roku – zaznaczył Majewski dodając, że zgodnie z danymi, wolumen importu LNG po regazyfikacji wyniósł 3,76 mld m3.

W jego ocenie w kolejnych latach spodziewany jest wzrost popytu na gaz, choćby w związku z oddawaniem do użytku nowych bloków gazowych w elektrociepłowniach.

– Powiązanie cen gazu, który pozyskujemy z kierunku wschodniego, z indeksami giełdowymi w Europie, stworzyło zupełnie nowe warunki mające ogromne znaczenie dla prowadzenia biznesu. To pozwoli nam zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną. Gaz będzie w niej pełnił wiodącą rolę, a PGNiG jest gotowe, by przez tę transformację przejść i wspierać w tym polską gospodarkę – podkreśla prezes Majewski.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

Czytaj także

PGNiG powiększa zysk. Znamy nowy raport spółki

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 09:38
Zysk netto PGNiG po trzech kwartałach tego roku wzrósł do 6,04 mld zł wobec 1,3 mld zł zanotowanych w tym samym okresie ubiegłego roku - podała spółka w raporcie kwartalnym. Dodano, że w samym trzecim kwartale wzrósł do 116 mln zł z 14 mln zł przed rokiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen na drodze do powstania koncernu o europejskim zasięgu. Rok 2020 był dla niego pasmem sukcesów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 10:45
Jednym z największych wydarzeń gospodarczych 2020 roku było ogłoszenie strategii transformacji energetycznej PKN Orlen do roku 2030. To ważne medialne wydarzenie pokazuje konsekwentne działania prezesa Daniela Obajtka, aby koncern odgrywał coraz większą rolę w Europie. Płocka spółka zamyka 2020 rok zgodą KE na połączenie z naftowym Lotosem, uratowaniem sieci dystrybucyjnej Ruch, przygotowaniem strategii do połączenia PKN Orlen z PGNiG. Ważnym wydarzeniem było także przejęcie niemieckiej grupy wydawniczej Polska Press.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urząd Regulacji Energetyki podał o ile wzrośnie cena prądu, a ile spadnie cena gazu w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 13:20
Wydatki gospodarstw domowych, korzystających z taryf na energię elektryczną zwiększą się w tym roku o 9-10 proc. Urząd Regulacji Energetyki (URE) podsumował efekty zmian taryf dystrybucyjnych na sprzedaż prądu. Spadną za to rachunki domowych odbiorców gazu.
rozwiń zwiń