X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Przed nami produkcja paliw przyszłości". Wiceprezes PGNiG o planach koncernu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 19:23
O rynku gazu i związanych z zimową pogodą wyzwaniach stojących przed tym sektorem oraz jego przyszłością w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, mówił w radiowej Jedynce Jarosław Wróbel, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / 63ru78

- Ostatni atak zimy sprawił, że zużycie błękitnego paliwa wzrosło o 14 procent w stosunku do okresu sprzed roku, a 8 lutego było rekordowe i wyniosło 82 mln metrów sześciennych gazu – poinformował gość radiowej Jedynki.

shutterstock_wiatraki 1200.jpg
Rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 r. Opiera się na trzech filarach

Gazu dla 7 mln gospodarstw domowych nie zabraknie. Gwarancją krajowe wydobycie, kontrakty na LNG z USA, Katarem

Jak jednocześnie uspokajał, gazu nie brakuje, a PGNiG jest przygotowane do dodatkowych zakupów.

Posłuchaj

04:55 justa 10.mp3 Gzu nie zabraknie. Przed nami produkcja biometanu oraz paliwa przyszłości, wodoru - mówił w radiowej Jedynce wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jarosław Wróbel./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

 - Zapewniamy bezpieczne dostawy gazu dla 7 mln gospodarstw domowych. Gwarantują je: wydobycie krajowe, wynoszące rocznie ok. 4 mld m sześciennych, zapasy zgromadzone w magazynach, wypełnionych obecnie w 54 procentach, oraz dostawy morskie LNG, bazujące na kontraktach z Katarem, USA oraz z innych kierunków – mówi Jarosław Wróbel.

Przypomina, że dostawy LNG okrywają 20 procent krajowego zużycia, do 2022 r. obowiązuje też kontrakt jamalski.


Maciej Kożuszek 1200.jpg
"Rewolucja technologiczno-ekonomiczna". Maciej Kożuszek o sektorze wydobycia gazu w USA

Przed nami biometan oraz paliwa wodorowe

PGNiG realizuje też program związany z przechodzeniem na zielone paliwa – w tym na wodór oraz biometan.

- Niewątpliwie paliwem przyszłości będzie wodór, ale to nastąpi w pełni około roku 2050. I  aby osiągnąć w ten sposób samowystarczalność gazową, musimy do tego czasu przejść transformację poprzez "zazielenienie" sieci, czyli zwiększenie ilości dostarczanego biometanu - mówi gość Polskiego Radia.

platforma wiertnicza 1200.jpg
PGNiG zwiększa wydobycie gazu na Morzu Północnym. Objęło udziały w kolejnych złożach

Własna produkcja biometanu zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne

I jak dodaje, program biometanowy realizowany jest zgodnie z harmonogramem. Za cztery, pięć lat do sieci trafi od 1 do 1,5 mld metrów sześciennych biometanu.

- Będziemy robić wszystko, aby w 2030 r. udział krajowej produkcji biometanu osiągnął ok. 4 mld metrów sześciennych w strukturze produkcji gazu w Polsce - mówił wiceprezes PGNiG.

I konkluduje, że to znacząco poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju, którego największą gwarancją jest produkcja własnego gazu.

Justyna Golonko, jk

Czytaj także

Rynek biometanu w Polsce. Inwestycje i sieć dystrybucji to koszt ok. 70 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 13:11
Cały krajowy program produkcji i dystrybucji biometanu wymaga zmobilizowania ok. 70 mld zł - ocenił wiceprezes PGNiG Jarosław Wróbel. Spółka chce być organizatorem tego rynku a nie producentem, nie będzie więc ponosić całości tych wydatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PGNiG: w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu dogoni wydobycie gazu ziemnego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:32
- W najbliższych 10 latach krajowa produkcja biogazu, wykorzystywanego w sieciach gazowych i transporcie, może sięgnąć 4 mld m sześc. To mniej więcej tyle, ile wynosi obecne polskie wydobycie gazu ziemnego i jedna piąta krajowego zapotrzebowania na gaz - ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy bezpieczni". Prezes PGNiG o niezależności energetycznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 15:47
- Wyniki naszej spółki za II kwartał oraz za całe półrocze są najlepsze w historii polskiej giełdy, i to w czasie koronawirusa - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Gość Polskiego Radia 24 mówił m.in. o znaczeniu niezależności energetycznej Polski oraz strategicznych projektach realizowanych m.in. z PKN Orlen.
rozwiń zwiń