X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co dalej ze światową turystyką? Paszporty szczepionkowe nie wystarczą, ożywienie dopiero w 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 08:24
W sytuacji obostrzeń gospodarczych tzw. przepustki podróżne lub paszporty potwierdzające szczepienie nie wystarczą, by ożywić turystykę – uważają analitycy Allianz Research i Euler Hermes. Ich zdaniem wzrost tej branży zacznie się dopiero w 2024 r. – w Europie szybciej niż w USA czy Azji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Eduard Goricev

W opinii autorów opracowania Allianz Research i Euler Hermes pandemia COVID-19 może położyć kres "zglobalizowanej" turystyce i podróżom na długi czas, zmuszając firmy działające w branży turystycznej oraz związanej z podróżami do zmiany ich modeli biznesowych.

W okresie, w którym rządy dążą do wprowadzenia coraz bardziej rygorystycznych środków w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów COVID-19, "przepustki podróżne" lub "paszporty potwierdzające szczepienie" nie wystarczą, aby ożywić turystykę.

– Ożywienie nastąpi dopiero w roku 2024 – oceniono.

lotnisko covid free shutt 1200 .jpg
"Jest bardzo dużo kontrowersji". Wiceszef MSWiA o tzw. paszportach szczepionkowych


Szybki rozwój branży mało prawdopodobny

Analitycy zwrócili uwagę, że w przypadku Chin i Republiki Południowej Afryki odporność stadna powinna zostać osiągnięta w drugiej połowie 2022 r. Obok Indii, szczególne opóźnienia w zakresie szczepień występują w regionie Ameryki Południowej.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę, że obecne załamanie gospodarcze rozpoczęło się w pierwszym kwartale 2020 r., oznacza to, że sektor globalnych usług turystycznych i dotyczących podróży może powrócić do poziomu sprzed kryzysu w drugiej połowie 2022 r. – czytamy w opracowaniu.


Analitycy podkreślili jednak, że obecna pandemia wywołała bezprecedensowy kryzys gospodarczy, pociągając za sobą wprowadzenie poważnych ograniczeń, takich jak zakazy przemieszczania się i bardzo surowe przepisy dotyczące ograniczeń w podróżowaniu, a także godziny policyjne, które nadal mają wpływ na życie wielu osób w bogatych krajach o dojrzałej gospodarce.

– W konsekwencji, prawdopodobieństwo powrotu szybkiego rozwoju w branży turystycznej w przyszłym roku jest bardzo mało prawdopodobne – oceniają analitycy.

Według nich w przypadku Europy ożywienie w branży turystyki powinno nastąpić szybciej niż w regionach USA oraz Azji i Pacyfiku – prognozy na rok 2024 mówią o 771 mln turystów, co stanowi ponad trzykrotność rekordowego najniższego poziomu odnotowanego w skali całego świata w roku 2020 r.

Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Światową Organizację Turystyki ONZ wśród profesjonalistów z branży turystycznej. Większość z nich nie spodziewa się powrotu do poziomu sprzed pandemii wcześniej niż w roku 2023. 41 proc. respondentów stwierdziło, że spodziewa się powrotu do normy dopiero w roku 2024 lub później.


Wprowadzenie zakazów może okazać się skomplikowane

Według Allianz Research i Euler Hermes Europa prawdopodobnie odnotuje większą liczbę wizyt turystów niż inne regiony, ponieważ w 2020 roku odnotowała największy spadek w wartościach bezwzględnych, wynoszący ponad 500 milionów turystów międzynarodowych. – Europa może najwięcej zyskać pod względem ożywienia w turystyce, jeśli uda jej się opracować skuteczne rozwiązanie w zakresie paszportu i kart szczepień – wskazują analitycy.
Jednak – jak dodano – nawet przy założeniu, że system paszportów szczepień będzie działać, mogą pojawić się trudności.

– Niezależnie od polityki certyfikatów, konsekwencje mogą wynikać ze sposobu wykorzystania paszportów w gospodarce – ocenili eksperci.

Wprowadzenie zakazów dotyczących swobody przemieszczania się osób niezaszczepionych, zarówno w kraju, jak i za granicą, może okazać się bardzo skomplikowane.

Ożywienie światowego sektora turystyki może też okazać się trudne z powodu przedłużających się ograniczeń podróżowania w krajach Azji i Pacyfiku oraz obu Ameryk, ze względu na pojawienie się nowych mutacji wirusa.

– Prognozuje się, że liczba przyjazdów turystów do tych regionów w 2024 r. osiągnie odpowiednio 326 mln i 136 mln – czytamy.
Podział w rynku europejskim pod względem liczby przyjazdów turystów ma wzrosnąć do 55 proc. w 2024 r. w porównaniu z 51 proc. w 2019 r., podczas gdy w Ameryce Północnej pozostanie niezmieniony (około 10 proc.), a w regionie Azji i Pacyfiku zmniejszy się z 25 proc. do 23 proc.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Mimo obostrzeń i apeli władz, w Europie duży popyt na wielkanocne podróże. Fala turystów w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 12:02
Niemcy masowo wykupują wielkanocne podróże na Baleary, a Madryt zalała fala turystów, głównie z zachodniej Europy. Wielka Brytania i Belgia zabroniły swoim obywatelom zagranicznych urlopów. Również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższy termin na realizację vouchera turystycznego. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:50
Przedłużenie do dwóch lat realizacji vouchera turystycznego, przesunięcie do końca grudnia br. terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów czy wsparcie szkolnych sklepików to część rozwiązań, jakie ma przyjąć rząd w I kw. br. - wynika z projektu, który trafił do wykazu prac RM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest bardzo dużo kontrowersji". Wiceszef MSWiA o tzw. paszportach szczepionkowych

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 11:02
- Państwa członkowskie sceptycznie odnoszą się do wprowadzenia kolejnego dokumentu podróży. Jest bardzo dużo kontrowersji, trzeba do tego tematu podejść precyzyjnie - mówił we wtorek wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki pytany o propozycję tzw. paszportów szczepionkowych.
rozwiń zwiń