X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Jest bardzo dużo kontrowersji". Wiceszef MSWiA o tzw. paszportach szczepionkowych

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 11:02
- Państwa członkowskie sceptycznie odnoszą się do wprowadzenia kolejnego dokumentu podróży. Jest bardzo dużo kontrowersji, trzeba do tego tematu podejść precyzyjnie - mówił we wtorek wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki pytany o propozycję tzw. paszportów szczepionkowych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Damian Pankowiec/ Shutterstock

Grodecki w radiu Wnet pytany był m.in. o kontrolę sanitarną przy granicy z Czechami i Słowacją. Na wjeżdżających do Polski w innym celu niż powrót do domu nałożono obowiązek posiadania testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa z ostatnich 48 godzin. Wśród szeregu osób zwolnionych z tego obowiązku są też m.in. zaszczepieni na COVID-19 i ozdrowieńcy.

turystyka dworzec free shutt 1200 .jpg
"Bukowanie opiera się na decyzji last minute". Ekspert ds. turystyki o tegorocznych wakacjach

Na pytanie, czy zatem taki "minipaszport" już obowiązuje w Polsce, odpowiedział, że "jeżeli można tak to nazwać", to tak. Tłumaczył, że nie jest to formalny paszport, a zaświadczenia dokumentujące przebycie choroby czy wykonanie szczepienia. Podobne ograniczenia, jak mówił, funkcjonują w każdym państwie UE.

Trudne rozmowy

Wiceminister zaznaczył, że obecnie na poziomie Wspólnoty trwają trudne rozmowy na temat tzw. paszportu szczepionkowego. Chodzi o zaproponowany przez Komisję Europejską Cyfrowy Zielony Certyfikat, który ma być dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona, uzyskała negatywny wynik testu albo wyzdrowiała.

Według Grodeckiego państwa członkowskie "sceptycznie odnoszą się do wprowadzenia kolejnego dokumentu podróży". Na uwagę, że de facto tego typu dokumenty już funkcjonują, odparł, że funkcjonują one w czasie pandemii.

Czytaj także:

W ocenie wiceministra obawa państw członkowskich może dotyczyć tego, czy taki paszport wejdzie na stałe do katalogu dokumentów podróży. - Tutaj podnoszony zawsze jest ten argument dyskryminacyjny - dlaczego ktoś, kto nie chce się szczepić, ktoś, kto nie chorował, nie będzie mógł wyjechać - zaznaczył.

- I teraz włączymy ten paszport covidowy na stałe do tej palety dokumentów podróży, które będziemy mieli zawsze ze sobą? Tutaj jest bardzo dużo kontrowersji i trzeba będzie naprawdę dosyć precyzyjnie do tego tematu podejść - powiedział wiceszef MSWiA.

Czytaj także

Mimo obostrzeń i apeli władz, w Europie duży popyt na wielkanocne podróże. Fala turystów w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 12:02
Niemcy masowo wykupują wielkanocne podróże na Baleary, a Madryt zalała fala turystów, głównie z zachodniej Europy. Wielka Brytania i Belgia zabroniły swoim obywatelom zagranicznych urlopów. Również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
rozwiń zwiń