X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wysokie ceny emisji CO2 to efekt spekulacji? Sytuacja grozi dalszym wzrostem cen energii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:41
Stale rosnący import energii elektrycznej jest niepokojący, a utrzymanie się cen emisji CO2 na poziomie 40 euro za tonę grozi dalszym jego wzrostem - ocenia wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Taki scenariusz grozi według niego wygaszaniem krajowej kogeneracji, czyli łączenia produkcji prądu i ciepła w jednym procesie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- W roku 2020 import prądu wzrósł o 25 proc., a jego wolumen – do 13 TWh, to bardzo dużo - podkreśla wiceprezes PGE. Odnosząc się do aktualnych cen uprawnień do emisji, które ostatnio sięgały nawet 42 euro za tonę. Paweł Strączyński podkreśla, że co prawda PGE miało różne scenariusze cen, ale nikt, w najczarniejszych snach, nie spodziewał się ceny 42 euro na początku 2021 r.

oze 1200.jpg
Inwestycje w OZE zmniejszą ceny prądu już w 2030 r. Tak wynika z analizy Instytutu Jagiellońskiego

Wypaczenie idei handlu emisjami

Jak ocenia wiceszef PGE, nie ulega żadnej wątpliwości, że wysokość ceny uprawnień jest efektem rynkowej aktywności podmiotów zainteresowanych zyskiem na transakcjach spekulacyjnych.

- Te transakcje nie są przyporządkowane żadnemu z wytwórców - zaznaczył Paweł Strączyński, dodając, że to wypaczenie idei powstania systemu handlu emisjami, a Komisja Europejska – poza "kilkoma pomrukami" - właściwie tematem się nie zajęła.

Według niego, jeśli nic się nie zmieni, będziemy mieli w Polsce do czynienia z dalszym wzrostem cen energii ze źródeł konwencjonalnych, co z kolei pociągnie za sobą dalszy wzrost importu.

- W najczarniejszym scenariuszu może to doprowadzić do niekontrolowanego wygaszania wszystkich aktywów konwencjonalnych w Polsce i zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju - ostrzega.

Przeniesienie długu związanego z aktywami węglowymi

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyraził z kolei nadzieję, że w najbliższych tygodniach spółka pozna szczegóły planu wydzielenia aktywów węglowych do oddzielnego, państwowego podmiotu. Przypomina przy tym, że proces ten prowadzi Ministerstwo Aktywów, odpowiada za niego wiceminister Artur Soboń, a PGE nie jest stroną tych działań.

Jak zaznaczył prezes Dąbrowski, ważnym elementem tego procesu miałoby być przeniesienie długu związanego z aktywami węglowymi. Inwestycje w bloki w Opolu czy Turowie były finansowane także długiem i ten dług powinien zostać spłacony z pracy tych jednostek.

- Zakładamy, że aktywa te przejdą do nowego podmiotu razem z długiem, prowadzimy rozmowy z bankami, jak rozwiązać tę kwestię - mówi Wojciech Dąbrowski.

licznik prądu1200.jpg
Znamy taryfy dystrybucyjne Energi Operatora i PGE Dystrybucji. Jest decyzja URE

Komisja Europejska musi zmienić podejście

Odnosząc się do przechodzenia źródeł wytwórczych z węgla na gaz, wiceprezes Strączyński ocenia, że ostatnie informacje o pracach nad tzw. taksonomią, nie napawają optymizmem. Wynika z nich bowiem, że KE zgodzi się na uznanie gazu za paliwo przejściowe, pod warunkiem uruchomienia jednostek gazowych najdalej do 2025 r.

- W Polsce uruchomienie wszystkich projektów gazowych do 2025 roku jest absolutnie niemożliwe, liczymy, że KE się zorientuje, iż takie podejście nie sprzyja transformacji w Polsce - zaznacza Paweł Strączyński.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

PGE stawia na energetykę odnawialną. W przyszłym roku wydzieli aktywa węglowe

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 13:45
Największa polska spółka energetyczna PGE planuje, by w 2050 r. 100 proc. sprzedawanej energii elektrycznej pochodziło z OZE - wynika z opublikowanej strategii. Głównymi kierunkami są inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża OZE: polski system elektroenergetyczny potrzebuje więcej mocy z tzw. dużej fotowoltaiki

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 10:46
Według szacunków z rozporządzenia Rady Ministrów moc dużych instalacji fotowoltaicznych, które powstaną w wyniku aukcji dla OZE z 2021 r. wyniesie 800 MW. Branża energetyki odnawialnej oczekuje, że wolumen ten wynosić będzie co najmniej 2 GW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej prądu z fotowoltaiki. Znamy najnowsze dane PSE

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:05
Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym wyniosła 1 grudnia 2020 r. dokładnie 3661,7 MW - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator przesyłowy energii elektrycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farmy wiatrowe na Bałtyku. To może być jeden z głównych filarów nowej polskiej energetyki

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 18:24
Resort klimatu wskazuje, że w ciągu najbliższej dekady energia z morskich farm wiatrowych będzie konkurencyjna cenowo z energią pochodzącą z paliw kopalnych na całym świecie. W Polsce przyjęto niedawno prawo, które powinno przyspieszyć inwestycje offshore.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielony Zwrot Taurona. Spółka planuje emisję długoterminowych obligacji

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 18:24
Tauron może wyemitować tzw. obligacje podporządkowane o wartości do 450 mln zł. Spółka porozumiała się w tej sprawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Środki z emisji mogą trafić zarówno na bieżące potrzeby spółki, jak i na inwestycje - także te związane z tzw. Zielonym Zwrotem Taurona.
rozwiń zwiń