X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobra wiadomość dla kierowców. Drogowcy przebudują węzeł Kraków-Południe

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:35
Fragment obwodnicy Krakowa, węzeł Kraków – Południe  zostanie przebudowany. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na sporządzenie dokumentacji, która posłuży jako podstawa do przebudowy węzła Kraków – Południe. Węzeł jest fragmentem autostrady A4.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: siekierski.photo / Shutterstock.com

Wiadomość o przebudowie powinna ucieszyć wielu kierowców, którzy jadą w kierunku Zakopanego. Dziś okolice węzła bardzo często są zablokowane. Korki ciągną się nieraz kilometrami. Dochodzi też do wypadków. Do poważnego zdarzenia doszło choćby w ostatni piątek.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił w czasie konferencji prasowej, że o utrudnieniach w tamtym rejonie słyszymy niemal każdego dnia. Dodał, że korki w rejonie węzła są niemal codziennością.


drogi budowa free1200.jpg
Ile kilometrów dróg zbudowała GDDKiA tej zimy? Opublikowano najnowsze dane

Jak odkorkować Kraków ?

Przebudowa węzła Kraków – Południe jest elementem szerszego planu, którego celem jest usprawnienie ruchu w okolicach Krakowa. Wiele dojazdów do miasta,  to tak zwane wąskie gardła. Powoduje to korki, zatory, a kierowcy tracą czas. Przedstawiciele ministerstwa infrastruktury zaznaczają, że przebudowa układu komunikacyjnego w okolicach miasta będzie miała znaczenie dla całego kraju ze względu na fakt, że z tutejszej sieci korzystają kierowcy jadący w wiele miejsc na południu kraju, a także podróżni kierujący się za granicę.

O tym, że rozbudowa węzła A4 Kraków Południe jest potrzebna, mówiło się od dawna, jednak by przystąpić do projektowania i później realizacji zadania niezbędne są środki finansowe. 5 października 2020 roku minister infrastruktury podpisał program inwestycji, co umożliwiło rozpoczęcie przygotowań i ogłoszenie przetargu.

Ważna arteria dla Południa Polski 

Węzeł Kraków Południe rozprowadza ruch pomiędzy Południową Autostradową Obwodnicą Krakowa (A4), DK7 (Zakopianką) i drogami w obrębie miasta Krakowa.

Według prowadzonych obserwacji natężenia ruchu, na tym odcinku autostrady przejeżdża już średnio ponad 70 tysięcy pojazdów na dobę. W godzinach szczytów komunikacyjnych jeden z pasów autostrady na obu jezdniach jest blokowany przez pojazdy oczekujące na włączenie się do „siódemki” w kierunku południowej granicy Polski  oraz w kierunku Bielska Białej i Cieszyna.

Zatłoczona jest także ulica Zakopiańska, na której koncentruje się ruch z centrum miasta. Te potoki ruchu łączą się na miejskim odcinku „siódemki”, gdzie na długości niespełna półtora kilometra są cztery skrzyżowania z sygnalizacjami świetlnymi, a to powoduje spiętrzenie ruchu.

Sznur samochodów czekających na zjazd z autostrady na południe Polski sięga często kilku kilometrów. Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku na odcinku Zakopianki pomiędzy Krakowem i Głogoczowem przejeżdżało średnio ponad 40 tysięcy pojazdów na dobę.

Trzeba wyprowadzić tranzyt towarów z miasta

Poprawa płynności ruchu na węźle A4 Kraków Południe, łącznicach i drodze krajowej numer siedem możliwa jest tylko wówczas, gdy zwiększona będzie przepustowość na łącznicach autostrady z kierunku Katowic i Rzeszowa w stronę Zakopanego. Niezbędne jest uzupełnienie węzła o brakujące łącznice Rzeszów - centrum Krakowa oraz centrum Krakowa - Rzeszów. Brak tych relacji skutkuje zawracaniem pojazdów na ulicy Zakopiańskiej i ma negatywny wpływ na przepustowość i bezpieczeństwo ruchu.

Konieczna jest także likwidacja sygnalizacji świetlnej na łącznicy oraz przebudowa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną na ulicy Taklińskiego i Poronińskiej. W ramach rozbudowy węzła uwzględnione są: budowa estakady, ronda na skrzyżowaniu ulic Poronińskiej i Taklińskiego z ulicą Zakopiańską, podziemnego przejścia dla pieszych, murów oporowych, ekranów akustycznych, dróg serwisowych oraz przebudowa łącznic.


1200 droga budowa free.jpg
Budowa Via Carpatia na Podkarpaciu. Ogłoszono dwa przetargi

Kraków dopłaci do inwestycji 

Władze samorządowe Krakowa, w granicach którego zlokalizowana będzie inwestycja, deklarują pokrycie części kosztów odszkodowań oraz robót.

Prace związane z przygotowaniem dokumentacji potrwają do końca 2022 roku. Zasadnicze roboty mają się rozpocząć w 2023 roku. Przedstawiciele Generalna dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podkreślają, że będzie to bardzo trudna inwestycja ze względu na to, że nie zostanie podczas prac zamknięty ruch. Szczegóły organizacji ruchu podczas prac nie są jednak jeszcze znane. Pieniądze na całą inwestycje pochodzą ze środków budżetu państwa.

 

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

 

 

Czytaj także

Jaki był rok 2020 w budowie dróg i autostrad?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:20
Rok 2020 to czas budowy obwodnic, tuneli drogowych, nowych odcinków autostrad, modernizacji dróg ekspresowych i samorządowych  oraz przygotowywania nowych planów inwestycyjnych na 2021 rok. Pandemia nie pokrzyżowała planów budowy takich projektów jak Via Carpatia.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne miasta zyskają obwodnice. Sprawdź, o których mowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 12:00
Smolajny mogą być pierwszym miastem w Polsce, w którym powstanie obwodnica w ramach programu budowy stu obwodnic w całym kraju. Warmińsko-mazurski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał właśnie umowę z firmą Budimex na realizację tej inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W przyszłym roku przybędzie zakończonych inwestycji drogowych. Poznaliśmy plany GDDKiA

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 13:47
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany inwestycyjne na przyszły rok. Wynika z nich, że w 2021 roku Dyrekcja chce oddać do ruchu co najmniej 385 kilometrów nowych dróg krajowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA: Inwestycja w stacje ładowania

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 15:30
Dwa podmioty wyraziły chęć dzierżawy części powierzchni Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) przeznaczonych pod budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Realizacja drogi ekspresowej S19. Podpisano umowę na budowę nowego odcinka trasy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 11:55
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację odcinka drogi S19 z Kuźnicy do Sokółki.
rozwiń zwiń