X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Na te zawody będzie szczególne zapotrzebowanie. MEiN przedstawiło najnowszą listę

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 10:58
28 zawodów znalazło się na nowej liście zawodów, dla których jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Wśród nich są cztery nowe: dekarz, technik dekarstwa, technik robotyk i monter nawierzchni kolejowej – podało w czwartek MEiN.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy – to dokument, do którego wydania jest zobligowany co roku minister edukacji i nauki. Publikowany jest on w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim. Pierwszy raz ogłoszono go w 2019 r.

- Z nieukrywaną satysfakcją prezentujemy trzecią "Prognozę", czyli dokument, który określa zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. To dokument, na który czekają nauczyciele, dyrektorzy, pracodawcy, uczniowie – powiedziała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, prezentując "Prognozę".

shutterstock_685314454-12.jpg
Tarcze pomagają. Bezrobocie w Polsce na stabilnym poziomie

Wykaz zawodów, dla których jest prognozowane szczególne znaczenie na krajowym rynku pracy ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa zawiera listę zawodów w ujęciu alfabetyczny. W tegorocznej "Prognozie" są to: automatyk, dekarz, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter nawierzchni kolejowej, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

W ubiegłym roku na liście znalazły się 24 zawody. Marzena Machałek wskazała, że na obecnej są cztery nowe: dekarz, technik dekarstwa, technik robotyk i monter nawierzchni kolejowej.

- To są też zawody, które w tym lub w poprzednim roku weszły do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego – podała.

kprm morawiecki 1200.jpg

Premier: powoli otwieramy gospodarkę, staramy się wypracowywać optymalne rozwiązania

Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe samorządy otrzymają zwiększoną subwencję oświatową na szkoły kształcące w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, wskazane w prognozie. Dotyczy to uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie. Zwiększone finansowanie będzie kontynuowane przez cały cykl ich kształcenia.

pg

Czytaj także

Bezrobocie w Polsce na stałym poziomie. GUS podał dane za sierpień

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 10:30
Stopa bezrobocia w sierpniu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny. W opinii minister rodziny Marleny Maląg do końca roku poziom bezrobocia będzie nadal jednocyfrowy. Według Eurostatu Polska ma po Czechach, najniższy poziom bezrobocia wśród krajów UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopa bezrobocia bez zmian. Znamy najnowsze dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:11
Stopa bezrobocia w październiku 2020 r. wyniosła 6,1 proc., czyli że nie zmieniła się od września - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła w październiku 1.018,4 tys. wobec 1.023,7 tys. osób we wrześniu. Oznacza to spadek o 5 tysięcy osób poszukujących pracy, licząc miesiąc do miesiąca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci PIE: młodzi pracownicy w Polsce w lepszej sytuacji niż ich rówieśnicy w UE

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 13:00
Najmłodsi pracownicy są szczególnie narażeni na utratę pracy - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W najgorszej sytuacji są młodzi w Hiszpanii, Polska natomiast wypada na tle państw UE relatywnie dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobocie na stabilnym poziomie. Znamy nowy szacunek resortu rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 10:05
Stopa bezrobocia w listopadzie utrzymała się na poziomie 6,1 procent, niezmienionym od czerwca - wynika z nowego szacunku Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
rozwiń zwiń