X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: płace rosną, bo przedsiębiorcy funkcjonują z nadzieją na szybkie wychodzenie z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 11:00
Najnowsze dane GUS pokazują, że wynagrodzenia w Polsce wzrosły w ujęciu rocznym o niemal 5 proc. Przedsiębiorcy, mimo kryzysu, wciąż utrzymują przychody na poziomie jak sprzed pandemii i czują wsparcie ze strony państwa – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ESB Professional

- Jest to też efekt psychologiczny. Skoro rząd zapewnia, że nie zmienia programów społecznych, nie zmniejsza nakładów finansowych na wsparcie obywateli, to przedsiębiorcy też realizują swoje plany związane z podwyżkami wynagrodzeń. Wzrost cen usług, także wynikających z danych GUS za listopad, jest reakcją na to, że pracownicy proszą pracodawców o podwyżki – mówił Maciej Wośko. 

Marek Kowalski zgodził się, że mimo kryzysu przedsiębiorcy w większości branż mogą działać we w miarę stabilnej sytuacji.

- Mamy osłonę, która była do przewidzenia i można teraz z niej korzystać. Mamy też znaczący wzrost produkcji, a w takiej sytuacji przedsiębiorcy są bardziej skłonni do podnoszenia wynagrodzeń. Ale jest też już światełko w tunelu, bo jest szczepionka. Przedsiębiorcy zabiegają więc o zatrzymane najbardziej wartościowych pracowników, także podnosząc im wynagrodzenia – mówił Marek Kowalski.

Zwrócił uwagę na wcześniejsze dane, jeszcze sprzed pandemii, gdy bezrobocie było na bardzo niskim poziomie, a ruch na rynku pracy był bardzo duży. 

Pracownicy o wyższym wykształceniu szukali nowego zatrudnienia i wyższych wynagrodzeń. Dziś, w opinii gościa "Rządów Pieniądza", dzięki w miarę stabilnym warunkom gospodarczym przedsiębiorcy mogą sobie pozwolić na zatrzymywanie takich osób poprzez wzrost ich wynagrodzeń.

Półroczne odbicie produkcji!

Odnosząc się do danych GUS dotyczących produkcji przemysłowej, która w listopadzie 2020 była wyższa w porównaniu z listopadem 2019 r. o 5,4 proc., goście audycji zauważyli, że listopadowe dane oznaczają nieprzerwany półroczny wzrost produkcji przemysłowej w Polsce.

- Nadrabiamy wiosenny lockdown, co jest też poniekąd efektem tarcz antykryzysowych. Przyszło wsparcie, mamy bieżący dopływ środków, możemy działać – myślą przedsiębiorcy i odrabiają to, co stracili w pierwszej połowie roku. Stąd końcówka 2020 r. jest niezwykle optymistyczna mimo drobnych problemów w produkcji budowlano-montażowej. Choć w budownictwie mieszkaniowym mamy tzw. górkę. Mieszkań oddanych do użytku w listopadzie tego roku jest więcej niż rok wcześniej. Ewidentnie widzimy, że polscy przedsiębiorcy uznali, iż po wakacjach trzeba mocno wziąć się do pracy i wykorzystać  jesień, żeby jak najszybciej zapomnieć o problemach związanych z lockdownem. Dowodem na to są bardzo dobre dane dotyczące eksportu – mówił Maciej Wośko.

Jego zdaniem daje nam to bardzo dobre wejście w możliwe problemy związane z trzecią falą epidemii czy mutacją wirusa i możliwym lockdownem w Europie na przełomie roku.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:14 Maciej Wośko i Marek Kowalski gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Maciej Wośko i Marek Kowalski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska, PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

Czytaj także

Nowe ułatwienia i wsparcie dla biznesu dotkniętego obostrzeniami. Sejm uchwalił tarczę branżową

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:30
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku – to zapisy ustawy, którą dzisiaj uchwalił Sejm. Teraz trafi ona do Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Semeniuk: zanim dobiegniemy do szczepionki, czeka nas 100 dni odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 11:11
- Grudzień to zawsze istotny miesiąc dla polskiej gospodarki. Dlatego w listopadzie walczyliśmy o to, żeby mógł być wtedy uwolniony handel. Mamy nadzieję, że uda nam się w miarę normalnie przejść przez okres świąt Bożego Narodzenia, choć na pewno w większym reżimie. Mamy przed sobą 100 dni solidarności, ale i odpowiedzialności, w trakcie których musimy dobiec do szczepionki - mówiła w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc z tarczy branżowej będzie przedłużona na pierwsze miesiące 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:30
- Zaakceptowaliśmy wiele z poprawek Senatu do projektu tarczy branżowej 6.0., np. rozszerzyliśmy pomoc na firmy cateringowe, pralnie i przewoźników autokarowych. Ale na wiele z aż 450 senackich poprawek nie możemy się zgodzić - powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy branżowej 6.0. Sprawdź, co zawiera

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:00
Zwolnienie ze składek ZUS za listopad, ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł, dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie, dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku, za co wszystkie gminy otrzymają rekompensatę – to główne rozwiązania pakietu pomocowego dla przedsiębiorców.
rozwiń zwiń