X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak pogodzić zasoby przyrodnicze z rozwojem przedsiębiorczości i turystyki? Forum dla Bieszczad szuka rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 11:16
Poprawa szans rozwojowych i przyspieszenie rozwoju Bieszczad, wspierane z poziomu krajowego, to główne cele Programu dla Bieszczad. Projekt opracowano dwa lata temu w ministerstwie funduszy i rozwoju regionalnego. To dzięki niemu za pieniądze unijne zbudowano obwodnicę Sanoka. Wykonanie dotychczasowych przedsięwzięć podsumowało Forum dla Bieszczad.
Bieszczady
BieszczadyFoto: Milosz_G/ shutterstock

Bieszczady  to jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym i turystycznym miejsc naszego kraju. Równocześnie cechuje je słaba dostępność komunikacyjna. Jest to główna bariera rozwojowa, utrudniająca mieszkańcom i inwestorom dostęp do usług publicznych.

Brakuje szerszej oferty wysokiej jakości miejsc pracy, więc osoby młode i wykształcone przenoszą się do większych ośrodków poza obszar gospodarczo i turystycznie związany z Bieszczadami. Żeby zahamować ten negatywny trend, ponad dwa lata temu ówczesne Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło realizację Programu dla Bieszczad.

– Stawiamy sobie ambitne cele i je realizujemy. Wspieramy rozwój gospodarczy wszystkich regionów w Polsce. Dzisiaj możemy się pochwalić skutecznymi działaniami na rzecz Bieszczad – powiedziała podczas Forum dla Bieszczad, spotkania podsumowującego efekty działania Programu, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

wieś zima 1200.jpg
Pożyczki z UE dla agroturystyki wschodniej Polski

Umiejętnie wykorzystać lokalny potencjał

W Programie zawarto dwie główne osie wsparcia: poprawę warunków życia mieszkańców oraz wykorzystanie szans rozwojowych.

– W pierwszej z nich chodzi głównie o poprawę dostępności transportowej oraz polepszeniu dostępu do usług społecznych i zdrowotnych, dobrej jakości edukacji oraz miejsc rekreacji i sportu. Z drugiej strony trzeba chronić zasoby przyrodnicze i równocześnie umiejętnie wykorzystywać lokalny potencjał, przez rozwój przedsiębiorczości i turystyki – wymienia wiceszefowa resortu dodając, że realizacji programu towarzyszy dobre tempo prac projektowych i budowlanych na trasie Via Carpatii w obszarze województwa podkarpackiego – kluczowej inwestycji drogowej we wschodniej Polsce.

– Dzięki wsparciu funduszy unijnych powstała obwodnica Sanoka – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jako sukces działania Programu wymieniła również postęp w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, realizację projektów Bieszczadzkiego Parku Narodowego, czy rozbudowę tras rowerowych na terenie Bieszczad.


1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Pieniądze z UE na zieloną transformację dla trzech województw. Znamy szczegóły planu

Unijne pieniądze także dla Bieszczad

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak odniosła się również do obecnej sytuacji gospodarczej wynikającej z pandemii.

– Podobnie jak w przypadku innych programów, projektów i działań, także inicjatywy objęte Programem dla Bieszczad były modyfikowane w wyniku pandemii COVID-19. W szczególności dotyczy to obszaru kultury i współpracy międzynarodowej, które opierały się o wspólne działania, spotkania, konferencje i wymianę doświadczeń – wyliczała wiceminister.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyraziła też nadzieję, że pieniądze wynegocjowane przez polski rząd w ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz środki krajowe pomogą wzmocnić polską gospodarkę, także w Bieszczadach.

 

PolskieRadio24.pl,PAP, DoS

 

Czytaj także

Grzegorz Puda: Polska jest liderem w wykorzystywaniu środków europejskich

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 13:17
- Planujemy, że środki z nowej perspektywy finansowej będą uruchomione już w przyszłym roku - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Wiceminister bierze udział w Forum Ekonomicznym w Karpaczu, gdzie jednym z głównych tematów są finanse i biznes w dotkniętej epidemią Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie miasta chętnie korzystają z kredytów EBI. Finansują projekty ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 09:51
10 miast w Polsce otrzymało w tym roku znaczące finansowanie, w przygotowaniu są kolejne operacje – poinformował prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer. Łączna suma kredytów udzielonych przez bank polskim miastom w tym roku przekroczyła 2 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EBI współfinansuje budowę czterech farm wiatrowych w rejonie Poznania

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 14:10
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) przyznały dwa kredyty w wysokości łącznie 368 mln zł (ok. 84 mln euro) na dofinansowanie budowy i eksploatacji czterech farm wiatrowych w województwie wielkopolskim - poinformowała Komisja Europejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Polska Wschodnia wpływa na rozwój makroregionu. Podpisano 2,4 tys. umów na blisko 8 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 08:39
W ramach Programu Polska Wschodnia podpisano 2,4 tys. umów na blisko 8 mld zł. Z danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że już prawie 60 proc. środków unijnych z tego programu zostało rozliczonych. Zainwestowano już prawie wszystkie dostępne pieniądze.
rozwiń zwiń