Według wskaźnika koniunktury PIE i BGK, najlepsze nastroje są w przemyśle i budownictwie

2021-01-14, 13:33

Według wskaźnika koniunktury PIE i BGK, najlepsze nastroje są w przemyśle i budownictwie
Mieszkania spółdzielcze, komunalne i czynszowe stanowiły zaledwie 0,4 proc. wszystkich oddanych do użytku lokali mieszkalnych. Ale rok temu było ich nawet jeszcze mniej bo tylko o 0,2 procent więcej - niż przed rokiem - wydano pozwoleń na budowę.Foto: Pixabay

Firmy dość dobrze oceniają płynność finansową i plany podnoszenia wynagrodzeń, a negatywnie swoją sytuację dot. nowych zamówień - wynika z "Miesięcznego Indeksu Koniunktury" (MIK), który opracowuje wspólnie BGK i Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Najgorsze nastroje panują w firmach z branż usługowych.

Poziomem neutralnym Miesięcznego Indeksu Koniunktury jest 100 pkt. Wynik powyżej tej wartości oznacza poprawę koniunktury, a poniżej jej pogorszenie. Według PIE styczniowy indeks w większości badanych obszarów "negatywnie odstawał od wartości neutralnej". Jedynie wśród ocen płynności finansowej i wynagrodzeń przeważają odpowiedzi pozytywne. Uśredniony MIK w styczniu 2021 r. wyniósł 85,9, co oznacza pogorszenie koniunktury przedsiębiorstw.


Miesięczny Wskaźnik Koniunktury BGK i PIE.png Miesięczny Wskaźnik Koniunktury BGK i PIE.png



Według PIE styczniowe wyniki sugerują, że "firmy weszły w 2021 r. w dość trudnych warunkach, co szczególnie widać w ocenie grudniowego klimatu gospodarczego". "Perspektywy na przyszłość wyglądają lepiej, ale pozostają poniżej neutralnych poziomów. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy sektora usługowego, a relatywnie pozytywnie można ocenić koniunkturę w przemyśle i budownictwie" – skomentował, cytowany w czwartkowym komunikacie, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym Andrzej Kubisiak.


Miesięczny Wskaźnik Koniunktury Miesięczny Wskaźnik Koniunktury

Spadek zamówień i dobra płynność

W grudniu 2020 r. 48 proc. firm odnotowało niższą wartość sprzedaży w porównaniu do listopada - zwrócił uwagę PIE. Spadek pod koniec stycznia przewiduje natomiast 52 proc. przedsiębiorstw. "Wzrostu sprzedaży spodziewa się tylko 14 proc. firm. W tym samym okresie, co trzecia firma (35 proc.) odnotowała spadek liczby nowych zamówień w relacji miesiąc do miesiąca" - wynika z indeksu. Nieco ponad połowa (53 proc.) utrzymała je na niezmienionym poziomie.

Większość firm (57 proc.) deklaruje ponadto płynność finansową zapewniającą funkcjonowanie na okres powyżej trzech miesięcy. "Tylko 6 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało brak wystarczających środków na funkcjonowanie nawet przez miesiąc" - wskazano. Dodatkowo, w grudniu 79 proc. firm utrzymało w ujęciu miesięcznym poziom finansowania bieżącej działalności środkami zewnętrznymi.


Powiązany Artykuł

oecd1200.jpg
OECD bardzo dobrze ocenia polską gospodarkę. Gowin: to efekt 30 lat ciężkiej pracy Polaków

Optymistyczna sytuacja na rynku pracy 

Według indeksu przedsiębiorcy pozytywnie oceniają sytuację na rynku pracy. W grudniu 2020 r. 78 proc. firm planowało utrzymanie zatrudnienia i wynagrodzenia na niezmienionym poziomie w najbliższych trzech miesiącach. Firmy częściej planują zatrudniać (13 proc.) i dawać podwyżki (9 proc.) niż zwalniać (9 proc.) i obniżać płace (6 proc.).

Wystarczające moce produkcyjne w stosunku do portfela zamówień deklaruje 72 proc. przedsiębiorstw. Z kolei co piąty badany wskazywał na zbyt duże moce produkcyjne przy przewidywanych zmianach popytu, a zbyt małe jedynie co 8 proc. badanych przedsiębiorstw.


Miesięczny Wskaźnik Koniunktury Miesięczny Wskaźnik Koniunktury

Problemem są inwestycje 

Co druga firma (49 proc.) nie inwestowała w IV kwartale 2020 r., ale co czwarta (24 proc.) zwiększyła poziom tych wydatków względem poprzednich trzech miesięcy - wynika z indeksu.

MIK będzie badał nastroje polskich przedsiębiorstw w siedmiu obszarach: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenie, moce produkcyjne, inwestycje, płynność finansowa. Komponenty te posłużą do wyznaczania comiesięcznych wskaźników i porównania ich poziomów w grupach firm wyłonionych według wielkości (liczba zatrudnionych) i reprezentowanej branży. Badanie będzie realizowane w pierwszych dniach kolejnych miesięcy na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw z pięciu sektorów gospodarki: przemysł, handel, budownictwo, usługi, transport, spedycja i logistyka.

Jak przeprowadzono badanie ? 

Pierwsze badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego przeprowadzono przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w dniach 4-5 stycznia 2021 r. wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach. Zrealizowane zostało za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej obejmującej 500 firmy, w czterech kategoriach wielkości i pięciu sektorach branżowych.


Powiązany Artykuł

firma 1200.jpg
Badanie: przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie

PR24/PAP/sw 

 

Polecane

Wróć do strony głównej